eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Czym pochwalić się w CV?

Czym pochwalić się w CV?

2010-09-06 12:47

Przeczytaj także: Jak napisać profesjonalne CV?


Co zatem wolno?

Wolno się chwalić, podkreślać sukcesy, umiejętności, odpowiednio redagować CV, aby podkreślało to, co w nas najlepsze i co może mieć znaczenie dla pracodawcy w konkretnej rekrutacji. Oczywiście wszystko musi być zgodne z prawdą i musi być możliwe do udowodnienia.

Jak można to robić?

Przede wszystkim, należy odpowiednio przebudować CV biorąc pod uwagę to jak wygląda nasze doświadczenie zawodowe, wykształcenie, szkolenia i jaka praca nas interesuje. Nie ma tutaj jakiś ogólnych wskazówek, ponieważ każdy ma inne doświadczenie, inną wiedzę, inne sukcesy, inne kompetencje i rożnej pracy szuka. Dostosowanie CV do swoich potrzeb wymaga zebrania wszelkich informacji, umiejętności redagowania i obiektywnego spojrzenia na wymagania pracodawcy oraz rozpoznania jego potrzeb. Do każdego CV trzeba podejść indywidualnie i skupić się na tym jak CV będzie odbierane i co powinno być wyróżnione, biorąc pod uwagę konkretne stanowisko pracy.

Przykład:
Osoba z doświadczeniem 2 letnim na stanowisku sekretarki starająca się o stanowisko asystentki dyrektora finansowego, powinna w swoim doświadczeniu podkreślić swoje doświadczenie w redagowaniu pism, dbałość o szczegóły, stopień znajomości zagadnień finansowych, wymienić konkretne zakończone zadania, które mogą być istotne dla nowego zwierzchnika (wszystko jednak musi być zgodne z prawdą i do udowodnienia). Będzie to zupełnie inaczej wyglądać w porównaniu do tego, gdy skupi się w swoim opisie obowiązków na odbieraniu telefonów, obsłudze urządzeń biurowych i wymianie korespondencji.

Innym przykładem może być absolwent studiów wyższych szukający pierwszej pracy. Powinien pokazać, co udało mu się zrobić w trakcie studiów, do jakich organizacji należał, jakie były jego działania poza studiowaniem, podzielić sie tym, czego nauczył się na praktykach i co potrafi robić. Warto też pokazać, że podejmowało się jakąkolwiek pracę zarobkową. Studenci, którzy znają już trud pracy, są bardziej doceniani, niezależnie od tego czy ich praca w trakcie studiów polegała na roznoszeniu ulotek, czy smażeniu hamburgerów.


Każdy kandydat dysponuje swoimi zasobami wiedzy i doświadczeniami. Trzeba tylko się zaangażować i skupić na tym jak CV będzie odbierane i jak zredagować je, aby nie naciągać prawdy a pokazać się z jak najlepszej strony.

W CV warto się pochwalić tylko tym, co może mieć znaczenie dla pracodawcy. Nie ma sensu chwalić się np. szybkim pisaniem na klawiaturze, jeśli staramy się o stanowisko kierowcy.

Pochwalić się można się np.:
  • Jeśli piszemy jakieś teksty to podać linki do naszych publikacji,
  • Jeśli znamy dobrze język angielski, to np. nagraj swoją krotką wypowiedź w języku angielskim i umożliw odsłuchanie pracodawcy za pomocą Internetu,
  • Jeśli masz jakieś sukcesy sprzedażowe, to podaj konkretne liczby, procenty wyniki,
  • Jeśli tworzysz strony internetowe lub pasjonujesz się fotografią, to podaj linki do swojej galerii lub projektów,
  • Jeśli ukończyłeś studia z wyróżnieniem, twoja praca magisterska była w jakimś stopniu opublikowana, nazwisko promotora liczy się w branży, to pochwal się tym w CV,
  • Jeśli szukasz pracy jako kierowca zawodowy a potrafisz rozebrać i złożyć każdy silnik, to pochwal się pracodawcy, masz przecież dodatkowe kwalifikacje,
  • Jeśli w swojej pracy zawodowej napotkałeś na jakieś problemy i udało ci się je rozwiązać, to pamiętaj, że to również ważna informacja i można się nią pochwalić,
  • Jeśli na praktykach, stażach czegoś się nauczyłeś, to napisz o tym, po to właśnie są praktyki.
Można nauczyć się pisania CV samemu i dzięki temu można mieć większe szanse w każdej rekrutacji. Niestety, większość z nas pisze swoje CV zbyt rzadko, lub nie przykłada się zupełnie do tego i aby wypaść lepiej naciąga prawdę lub dosłownie kłamie w swoim życiorysie. Teraz, kiedy siądziesz do pisania swojego CV, przygotuj się, zbierz jeszcze raz informacje i zastanów się, na czym może zależeć pracodawcy analizując jego ogłoszenie i stanowisko pracy. Pochwal się tym, co może mieć znaczenie dla pracodawcy, ale nie naciągaj prawdy i nie dodawaj zmyślonych faktów.
Przeczytaj także: Jakie zdjęcie do CV? Jakie zdjęcie do CV?

poprzednia  

1 2

oprac. : LOOKUS.pl LOOKUS.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: