eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Czym pochwalić się w CV?

Czym pochwalić się w CV?

2010-09-06 12:47

CV to nie tylko zbiór informacji na temat naszego przebiegu zatrudnienia i wykształcenia. Ważne jest też, aby pokazać się z jak najlepszej strony i dostosować swoje CV do siebie i stanowiska, na jakie aplikujemy. Można podkreślić swoje atuty, ale kłamstwo w CV ma krótkie nogi.

Przeczytaj także: Jak napisać profesjonalne CV?

Najczęściej spotykanym rodzajem CV jest tak zwane CV chronologiczne. Wypisane są w nim dokładne daty rozpoczęcia i ukończenia szkoły, poszczególne miejsca pracy ze stanowiskami i zakresem obowiązków, daty ukończenia kursów i szkoleń. Do tego dodawane są informacje dotyczące zainteresowań, podstawowe dane osobowe i czasami zdjęcie.

Dzisiaj jednak, kiedy na rynku pracy jest duża ilość kandydatów a mniejsza ilość ofert pracy może okazać się, że nasze CV z podstawowymi danymi może nie wystarczyć. Dlaczego? Kandydatów z podobnymi danymi może być kilku, może nawet kilkunastu. Trzeba w takiej sytuacji dołożyć więcej starań do pokazania się z jak najlepszej strony i odróżnienia się od konkurencji.

Zanim opiszę, co warto zrobić i co można, podpowiem, czego absolutnie nie można robić i czego należy unikać.
  1. Nie wolno kłamać w CV!
    Mówiąc krótko: nie wolno dodawać faktów, które nie miały miejsca np. dodawanie sobie dyplomów i tytułów szkół, dodawać nieistniejących certyfikatów czy zaświadczeń o kursach językowych lub jakikolwiek innych, nie wolno dodawać miejsc pracy i stanowisk, których nie wykonywaliśmy, nie wolno dodawać zainteresowań, które dobrze brzmią a nic o nich nawet nie wiemy.
  2. Nie wolno naciągać prawdy!
    Czyli nie wolno wydłużać sobie stażu pracy, poszerzać zakresu obowiązków, przypisywać sobie sukcesów innych osób, pisać np. o biegłej znajomość Excela a w rzeczywistości nie wiedząc jak wpisać podstawowe funkcje lub je nawet znaleźć, nie można pisać o dobrej lub bardzo dobrej znajomości języka obcego, którego w rzeczywistości nie używaliśmy od kilku lat i nie potrafimy napisać kilku zdań bez błędów gramatycznych.
  3. Nie wolno wysyłać CV bez kilkukrotnego sprawdzenia pod względem błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych!
    Występujące rażące błędy pokazują nieumiejętność redagowania tekstów a co najważniejsze pokazują, że kandydat jest niestaranny i nie wykazuje się odpowiednim zaangażowaniem w tym, co robi.
  4. Nie wolno wstawiać „byle jakich” zdjęć!
    Zdjęć, które zostały zrobione na jakiś imprezach, które są nieaktualne i sprzed kilku lat, które są zeskanowane z dowodu osobistego, które mają więcej niż 1Mb wielkości! Takie zdjęcia mogą częściej wpłynąć na odrzucenie naszego CV niż pomóc się zaprezentować. CV, które przez zdjęcie ma za dużą „wagę” może nie dotrzeć do odbiorcy.
  5. Nie wolno podawać w CV nazwisk i numerów telefonów osób do sprawdzenia referencji, które nie wyraziły zgody na taki zabieg.
Okazuje się, że bardzo duża liczba kandydatów szukających pracy naciąga dane w CV związane z doświadczeniem, znajomością jeżyków, zainteresowaniem i sukcesami. Kandydaci, którzy tak robią, są przekonani, że bez tych zabiegów nie mają szans przebić się przez proces selekcji aplikacji. Są przekonani, że dzięki tym zabiegom mają większe szanse na rozmowę rekrutacyjną, w trakcie której będą mieli okazję przekonać do siebie pracodawcę.

To przekonanie jest bardzo błędne i karygodne. Rozmowa rekrutacyjna ma na celu nie tylko poznanie osobiście kandydata, ale przede wszystkim zweryfikowanie danych zawartych w CV i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. Jest coraz więcej rekruterów, którzy w pierwszej kolejności na rozmowie rekrutacyjnej zapoznają się ze świadectwami pracy, certyfikatami i dyplomami i to z lupą w ręku, aby ocenić ich prawdziwość.

Dodatkowo rekruter na rozmowie rekrutacyjnej bardzo często prosi o numery telefonów do poprzednich pracodawców, aby potwierdzić okres zatrudnienia, stanowisko i powód rozwiązania umowy. Rekruter odpowiada za rekrutację przed pracodawcą i to właśnie on rekomenduje jakiegoś kandydata, dlatego stara się jak najlepiej sprawdzić wszelkie dane.

Przyłapanie na kłamstwie na rozmowie rekrutacyjnej nie pozostawia żadnych wątpliwości. Kandydat mimo świetnych prawdziwych kwalifikacji zostaje bezpowrotnie odrzucony. Bo przecież jak zaufać obcej osobie i powierzyć jej jakieś obowiązki, skoro na samym początku nas okłamuje. Co więcej, jeśli osoba np. kłamała w sprawie wykształcenia i została zatrudniona, może zostać z nią rozwiązana umowa właśnie z tego powodu i to z adnotacją co do powodu w aktach i na świadectwie pracy.
Przeczytaj także: Jakie zdjęcie do CV? Jakie zdjęcie do CV?

 

1 2

następna

oprac. : LOOKUS.pl LOOKUS.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: