eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca dla absolwenta: jak jej szukać?

Praca dla absolwenta: jak jej szukać?

2010-09-12 00:15

Wakacje dla studentów nadal trwają, przed nimi jeszcze miesięczna przerwa od nauki, błogi, zasłużony wypoczynek. Jest jednak grupa studentów, dla których ten okres niekoniecznie będzie czasem wypoczynku. To studenci ostatniego roku, którzy właśnie bronią lub niedawno obronili swoje prace dyplomowe. Ten ostatni egzamin sprawi, iż pożegnają się ze statutem studenta i zostaną absolwentami. Dla większości z nich wakacje są okresem poszukiwań pierwszej, stałej pracy, idealnie - zgodnej z profilem wykształcenia. Niniejszy artykuł ma na celu przypomnienie, uzupełnienie i uporządkowanie wiedzy o tym jak i gdzie skutecznie szukać pracy.

Przeczytaj także: Studenci i absolwenci o rynku pracy

1. Rozpocznij szukanie gdy jesteś jeszcze studentem!

Na szczęście coraz więcej studentów podejmuje różnego rodzaju aktywności zawodowe w całym okresie studiów. Praca oraz praktyki w okresie studiów są bardzo ważne - pokazują pracodawcy, że kandydat jest osobą aktywną, poważnie myślącą o swojej karierze i potrafiącą planować w dłuższym okresie czasu. Student odbywający praktyki w obszarze, w którym chce pracować, nie tylko łączy wiedzę teoretyczną z praktyką, lecz daje wyraźny sygnał, iż wie do czego dąży w swoim życiu zawodowym. Dlatego jeszcze w czasie studiów warto wysyłać swoje CV oraz listy motywacyjne (LM) do pracodawców, u których chcielibyśmy odbyć praktyki. Warto brać udział w konkurach, w których nagrodą jest praktyka, czy nawet płatny staż w renomowanej firmie. Aby zdobyć praktykę w upragnionym miejscu, na pewno trzeba mieć dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne.

2. Przygotuj dobre CV i sugestywny list motywacyjny

Mogłoby się wydawać, że w dobie Internetu nie ma nic prostszego niż przygotować odpowiednie dokumenty aplikacyjne. Przecież w sieci można znaleźć setki wzorów, poradników i pomocy. Niestety w pracy rekrutera nadal spotykam się z tragicznymi wręcz CV czy LM. Niekiedy powodem, że dane dokumenty trafiają „do kosza” jest ewidentny przerost formy nad treścią – dziesięć kolorów, pięć rodzajów czcionki, nietypowe ułożenie. Tego typu praktyki są dopuszczalne tylko w przypadku aplikowania na stanowiska związane z grafiką – gdy mamy pokazać nasze umiejętności edytorskie, kreatywność itp. Standardowe CV powinny być utrzymane w jednym obranym standardzie.

Innym powodem odrzucania dokumentów są sytuacje przeciwne – CV tak ascetyczne, skromne i skąpe, niesie ze sobą niewystarczająco informacji, a co za tym idzie - nie pozwala ocenić, czy dany kandydat nadaje się do tej pracy, czy warto się z nim spotkać i omówić szczegóły podczas spotkania.

CV powinno być przede wszystkim profesjonalne i schludne. Co to znaczy?

Profesjonalne, czyli powinno zawierać dane kontaktowe, informacje dotyczące edukacji i ukończonych kursów, przebieg dotychczasowej kariery (praktyki, staże, wolontariaty, działalności w organizacjach studenckich i itp), poziom znajomości języków obcych oraz zainteresowania. Ważne, aby wszystkie daty podawać z uwzględnieniem miesiąca i roku. Informacja że w 2008 odbyło się praktykę w firmie X nie jest konkretna (nie wiadomo, czy praktyka trwała rok, miesiąc czy tydzień).

Schludne, czyli powinno mieć jasny układ, być pisane w chronologii odwróconej (najświeższe doświadczenia na górze), nie powinno być dłuższe niż 2-3 strony tekstu pisanego czcionką 12. W CV musi być zamieszczona klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych!

Natomiast takie informacje jak zdjęcie, data urodzenia, stan cywilny itp nie są obowiązkowe. Jeżeli decydujemy się zamieścić zdjęcie, to koniecznie powinna być to fotografia oficjalna (jak do dokumentów). Niedopuszczalne są „wycinanki” ze zdjęć grupowych, zdjęcia z plaży, gór, imprez, czy robione samodzielnie, „z wyciągniętej ręki” pseudo-portrety.

Inną sprawą jest LM. Po pierwsze nie zawsze jest konieczny. Wysyłając CV w odpowiedzi na ogłoszenie agencji rekrutacyjnej najczęściej nie musimy dołączać listu. Natomiast gdy z ogłoszenia jasno wynika, iż pracodawca oczekuje listu motywacyjnego, bezwzględnie należy taki sporządzić.

Po drugie powinien być pisany pod konkretną ofertę pracy. Najczęściej popełnianym błędem przez osoby aplikujące, i to zarówno z małym, jak i dużym doświadczeniem, jest wysyłanie jednego, pisanego według szablonu, tego samego listu na wszystkie ogłoszenia. Niestety taki list najczęściej jest nieprzydatny, gdyż zawiera same „ogólniki” i nie daje czytającemu żadnej konkretnej wiedzy. Nie pozwala zdecydować dlaczego ten a nie inny, posiadający porównywalne doświadczenie, kandydat zasługuje na zaproszenie do dalszego etapu rekrutacji. Pisząc list motywacyjny należy postarać się przekonać czytającego, że właśnie Ja, autor tego listu jestem osobą, której szuka.

Należy pamiętać, by używać rzeczowych, konkretnych argumentów, które znajdują potwierdzenie w CV. Jeżeli ktoś pisze, że łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi i odwołuje się do doświadczenia pracy kelnera jest bardziej przekonywujący niż osoba, ograniczająca się do krótkiego zdania „Łatwo nawiązuję kontakty z innymi”. O ile CV może mieć 2 czy 3 strony, to list motywacyjny powinien mieścić się na maksymalnie jednej stronie A4.

Ważna uwaga – przed wysłaniem dokumentów trzeba dokładnie sprawdzić, czy na pewno wszystko się zgadza (czy załączony plik to na pewno CV, czy w LM jest odpowiednia nazwa stanowiska itd., itp.).

 

1 2 3

następna

Idealne CV menadżera

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: