2015-07-14 10:15
CV © Yeko Photo Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kłamstwa w CV obniżają szanse na pracę
Przygotowanie CV z pozoru wydaje się prostym zadaniem. Piszemy je tak, by zachęcić rekrutera do podniesienia słuchawki i zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną. Część kandydatów traktuje CV jako „wabik”, zamieszczając w nim informacje, które mają przyciągnąć, ale nie zawsze są zgodne z prawdą. Część z kolei po prostu nie potrafi właściwie ocenić stopnia swoich umiejętności. Tymczasem po zdobyciu zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną dokument aplikacyjny trzeba jeszcze umieć obronić. Oto 5 zasad podpowiadających, jak nie wpaść w pułapkę własnego CV.Rekruter od starającej się o pracę osoby oczekuje znajomości chronologii poszczególnych miejsc zatrudnienia, pamiętania, co wykonywała na danych stanowiskach i jakie były jej sukcesy u poszczególnych pracodawców – komentuje Katarzyna Mogielnicka, Konsultant w agencji zatrudnienia Manpower. – Wielu kandydatów ma jednak kłopot z opowiedzeniem o swoich wcześniejszych doświadczeniach zawodowych. Problemy w zrelacjonowaniu CV zrzucają na złą pamięć lub to, że wiele rzeczy działo się w międzyczasie. Tymczasem to, na ile dokładnie przypomnimy sobie swoją historię zawodową i nauczymy się wykorzystywać ją do promocji swojej osoby, w znacznym stopniu zadecyduje o tym, jak zostaniemy ocenieni podczas rozmowy rekrutacyjnej i czy otrzymamy pracę. Warto więc przed spotkaniem przeczytać uważnie CV i kilka razy na głos o nim opowiedzieć. Ostatecznie, jeśli pracowało się w dużej ilości firm, można też wydrukowany dokument zabrać ze sobą. Należy jednak unikać czytania z karki, wydruk powinien być tylko wsparciem. Pamiętajmy też, że sposób przedstawienia naszego doświadczenia powinien odpowiadać na potrzeby danego pracodawcy – podsumowuje Katarzyna Mogielnicka.
fot. Yeko Photo Studio - Fotolia.com
CV
Z pozoru rozluźniający podpunkt w CV, jakim są zainteresowania, może okazać się nie lada pułapką. Wbrew powszechnej opinii, rekruterzy czytają również i ten fragment CV.
Przydatne linki:
Szablony CV
List motywacyjny - szablony
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Jakie błędy w CV odstraszą rekrutera?
Jak napisać CV? Nie wie tego 50% Polaków
Kłamstwa w CV: czemu właściwie służą?
10 najczęstszych błędów w CV - jak ich uniknąć?
7 podejrzanych informacji w Twoim CV
5 oznak, że twoje CV jest nieprofesjonalne
Szukanie pracy: system śledzenia aplikacji może być twoim sprzymierzeńcem
Ile kosztują kłamstwa w CV?
Jak nie pisać CV? Najczęstsze błędy w aplikacjach
Dni wolne od pracy i kalendarz świąt 2023
Długie weekendy - jak wygląda kalendarz 2023?
Wynagrodzenia 2022. Podsumowanie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń
Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w 2022 roku
Dni wolne od pracy i kalendarz świąt 2022
Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w 2021 roku
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Szanowni Państwo, Pracowałem 10 lat w jednej firmie. Nazwijmy ją ABC Sp. z o.o. Jednak firma praktykowała zatrudnianie poprzez pośrednictwo ...
Czy ubiegając się o prace wysyłać życiorys i list motywacyjny razem, czy może lepiej wysłać rozbudowane CV, już bez listu motywacyjnego?
Sprzedaż szkieł kontaktowych wzrosła o ponad 70 proc. w ciągu dekady
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym ustabilizowały się w I 2023
Jak nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa?
Jak cyberprzestępcy mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję?
Nieruchomości luksusowe - obalamy mity
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni
Monitor graficzny EIZO ColorEdge CS2400S