eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Jakie zdjęcie do CV?

Jakie zdjęcie do CV?

2012-08-29 11:14

Jakie zdjęcie do CV?

Rekrutacja © Monkey Business - Fotolia.com

Odpowiednie zdjęcie w CV to, obok dopracowanej treści i profesjonalnego wyglądu dokumentów aplikacyjnych, istotny czynnik, który może zadecydować o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną.

Przeczytaj także: Jak napisać profesjonalne CV?

Niezależnie od tego, czy staramy się o pierwszą czy też piątą w życiu pracę, możemy zwiększyć prawdopodobieństwo jej uzyskania poprzez dobre przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Odpowiednio opracowany opis doświadczeń zawodowych i przebiegu wykształcenia oraz interesująca treść listu intencyjnego powinny być poparte profesjonalnym zdjęciem kandydata. Zarówno zdjęcie, jak i informacje opisowe budują bowiem wizerunek przyszłego pracownika. I nie ma znaczenia, czy chodzi tu o zatrudnienie asystentki, handlowca, czy też menadżera. Zasady obowiązują wszystkich.

„Rekruter wypracowuje sobie obraz przyszłego pracownika, który będzie najlepiej pasować na dane stanowisko” – mówi Paweł Wierzbicki, Executive Manager w firmie doradztwa personalnego Michael Page. „Takiego obrazu poszukuje wśród nadesłanych dokumentów aplikacyjnych. Rekrutując na stanowisko menadżerskie zatrzymujemy się tylko nad tymi dokumentami, z których wyłania się wizerunek profesjonalisty. Pierwsza selekcja polega na „skanowaniu” dokumentu wzorkiem, co trwa średnio kilkadziesiąt sekund. Nieodpowiednie zdjęcia mogą zdyskwalifikować kandydaturę już na samym początku procesu rekrutacji” –wyjaśnia Paweł Wierzbicki.

Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek ułatwiających dobranie odpowiedniego zdjęcia do CV.

Biznesowy savoir-vivre

Ogólnie przyjęte zasady ubioru i wyglądu w dzisiejszym świecie biznesu mają zastosowanie także do zdjęć w CV. Kandydat na stanowisko menadżerskie powinien na zdjęciu wyglądać tak, jak będzie wyglądał w pracy. Podstawowe elementy tego wyglądu to koszula, krawat i garnitur dla mężczyzn oraz koszula lub bluzka i żakiet w przypadku pań. Obowiązkowo zadbana fryzura, bez zbędnych ekstrawagancji w postaci tapirowanych włosów czy sterczących irokezów. Niedopuszczalne są zdjęcia z wakacji, z palmami w tle, czy skanowane zdjęcia legitymacyjne, z pozostałymi fragmentami urzędowych pieczątek. „Takie zdjęcia działają na niekorzyść kandydata ponieważ pokazują, że nie zależy mu na tym, jak odbierają go inni, nie przywiązuje on wagi do swojego wyglądu albo nie potrafi dostosować ubioru do okoliczności” – dodaje Paweł Wierzbicki. „Korporacje wymagają od pracowników, szczególnie tych na eksponowanych stanowiskach, znajomości zasad savoir-vivre, a także dotyczących odpowiedniego wyglądu, ubioru i uczesania, a w przypadku kobiet również makijażu”.

fot. Monkey Business - Fotolia.com

Rekrutacja

Jakie zdjęcie do CV?

Spójny wizerunek

Zdjęcie powinno być spójne z obrazem wynikającym z opisu doświadczeń zawodowych kandydata. „Zdjęcie odzwierciedla to, co kandydat mówi o sobie w dokumentach aplikacyjnych” – dodaje Paweł Wierzbicki z Michael Page. „Jeśli kandydat na stanowisko menadżerskie na liście osiągnięć wymienia na przykład zwiększenie sprzedaży spowodowane podniesieniem motywacji kierowanego przez siebie zespołu, na zdjęciu oczekuję osoby uśmiechniętej, pełnej energii, z pozytywnym nastawieniem. Cechy te widać nie tylko w wyrazie twarzy, ale w całej postawie”. Najbardziej poszukiwani kandydaci na stanowiska związane z kierowaniem zespołem ludzkim to osoby energiczne, które swoim entuzjazmem potrafią zachęcić do działania innych.
Przeczytaj także: Czym pochwalić się w CV? Czym pochwalić się w CV?

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: