eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Jak nie pisać CV? Najczęstsze błędy w aplikacjach

Jak nie pisać CV? Najczęstsze błędy w aplikacjach

2014-07-29 10:38

Jak nie pisać CV? Najczęstsze błędy w aplikacjach

Jak nie pisać CV? © faithie - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z danych agencji Work Service wynika, że osoby starające się o pracę wciąż popełniają proste błędy w CV, których – przy odrobinę większym zaangażowaniu – z łatwością można by uniknąć. Aplikowanie na nieadekwatne do kwalifikacji stanowisko, błędy merytoryczne i ortograficzne czy brak profesjonalizmu to tylko niektóre z dyskwalifikujących już na wstępie pomyłek.

Przeczytaj także: 10 najczęstszych błędów w CV - jak ich uniknąć?

Kandydaci do pracy wymyślają coraz bardziej oryginalne sposoby na zaprezentowanie swojej osoby przyszłym pracodawcom. Prezentacje multimedialne, filmiki na kanale YouTube czy osobiste strony internetowe to tylko niektóre z narzędzi wykorzystywanych przez osoby szukające pracy. Tymczasem oprócz kreatywności i biegłego poruszania się w świecie nowych technologii pracodawcy wciąż doceniają staranność aplikacji i rzetelność podanych informacji. Dlatego też profesjonalne CV nadal jest najskuteczniejszą formą prezentacji własnej kandydatury.

Krzysztof Inglot, rzecznik prasowy Work Service przekonuje: Pracodawców najbardziej interesuje doświadczenie zawodowe i umiejętności kandydata do pracy. Wszelkie „fajerwerki” stosowane w celu zwiększenia atrakcyjności życiorysu nie odgrywają kluczowej roli. Jeśli w CV nie ma podstawowych informacji, a dane przestawione są w sposób chaotyczny i z rażącymi błędami, wówczas nawet billboard wywieszony na Pałacu Kultury i Nauki nie pomoże

Zasady dobrego CV są powszechnie znane, a mimo to kandydaci do pracy wciąż popełniają te same banalne błędy. Jednym z najczęstszych jest brak profesjonalizmu. Nadesłane życiorysy napisane są zbyt potocznym językiem, zawierają prywatne zdjęcia (np. zdjęcie z wakacji) zamiast profesjonalnych fotografii. Zdarza się również, że kandydaci informują przyszłych pracodawców o swoich kontrowersyjnych zainteresowaniach, takich jak na przykład zamiłowanie do określonych rodzajów alkoholu czy gier hazardowych. Znaczna liczba aplikantów nie przykłada też należytej uwagi do dokładnego sformatowania CV i dopracowania formy graficznej.

fot. mat. prasowe

5 najczęstszych błędów w CV

Profesjonalne CV nadal jest najskuteczniejszą formą prezentacji własnej kandydatury


Prawdziwą zmorą rekruterów są notoryczne kłamstwa w CV. Wciąż panuje przekonanie, że prawda nie wyjdzie na jaw na dalszym etapie rekrutacji, a później jakoś to będzie. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Kandydaci już podczas rozmowy kwalifikacyjnej zaskakiwani są konkretnymi zadaniami, które weryfikują deklarowaną wiedzę i umiejętności– dodaje Krzysztof Inglot.

Aplikowanie na oferty nieadekwatne do własnych umiejętności i kwalifikacji to kolejne często spotykane błędy kandydatów. Oczywiście nie oznacza to, że nasz profil musi być w stu procentach zgodny z profilem kandydata idealnego. Jednak jeśli aplikujemy na stanowisko specjalisty ds. IT, a w rzeczywistości nie mamy wykształcenia informatycznego i nie spełniamy wymagań pracodawcy, odpowiadanie na tego typu oferty mija się z celem. Bardzo często duże rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami pracodawców a umiejętnościami pracowników wynikają z faktu, że kandydaci wysyłają masowo CV na wszystkie dostępne oferty pracy. Działanie to przypomina zwyczajne spamowanie. Tak jak każdy spam jest wiadomością niechcianą i niepotrzebną, tak też pracodawcy podchodzą do przypadkowych aplikacji.

Przydatne linki:
Szablony CV


W procesie rekrutacji pod lupę bierzemy doświadczenie zawodowe, umiejętności i kompetencje kandydatów do pracy. Ryzykowne byłoby podjęcie decyzji o zatrudnieniu pracownika, nie mając tego typu informacji. A jednak wciąż otrzymujemy aplikacje bez tych podstawowych informacji. Brak podstawowych danych w CV dyskwalifikuje kandydata już na starcie – podsumowuje Krzysztof Inglot.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: