eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia wiosna/lato 2023

Wynagrodzenia wiosna/lato 2023

2023-07-09 00:22

Wynagrodzenia wiosna/lato 2023

Jakie wynagrodzenia wiosna/lato 2023? © Filip Olejowski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Niniejszy artykuł powstał w oparciu o wyniki Kompleksowego raportu płacowego edycji wiosenno-letniej 2023, w którym uczestniczyły 816 firmy. Na podstawie zebranych danych dokonano analiz dla 906 stanowisk. Wszystkie stanowiska uwzględnione w raporcie przypisano do 5 szczebli organizacji: kadra zarządzająca, kadra kierownicza, specjaliści, pracownicy techniczni oraz pracownicy fizyczni.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia jesień/zima 2022

Podwyżki wynagrodzeń w 2023 roku


Informacje o zrealizowanych i planowanych podwyżkach wynagrodzeń budzą szczególne zainteresowanie wśród korzystających z raportu płacowego Sedlak & Sedlak. Na tegoroczne decyzje podwyżkowe niewątpliwie miał wpływ wysoki poziom inflacji. Wyniki pokazują, że zrealizowane podwyżki wynagrodzeń były wyższe od planowanych na 2023 rok. Wynagrodzenia pracowników fizycznych wzrosły średnio o 11,2%. W przypadku specjalistów oraz kadry kierowniczej zrealizowano podwyżki na poziomie 10%, natomiast dla kadry dyrektorskiej 9%. Na przyszły rok przewiduje się ograniczanie budżetów podwyżkowych. Pracodawcy zadeklarowali, że planują podwyżki średnio na poziomie 8%. Prognozy te różnią się w zależności od branży czy województwa, w którym firma działa. Najwyższe planowane podwyżki są w województwie warmińsko-mazurskim.

fot. mat. prasowe

Zrealizowane podwyżki wynagrodzeń w okresie maj 2022–kwiecień 2023 na różnych szczeblach organizacji

Wynagrodzenia pracowników fizycznych wzrosły średnio o 11,2%.


Wynagrodzenia pracowników fizycznych z różnym doświadczeniem zawodowym


W raporcie prezentujemy wynagrodzenia na stanowiskach w zależności od doświadczenia i kompetencji pracowników. Wśród pracowników fizycznych wyróżniamy cztery poziomy – od początkującego pracownika fizycznego po lidera. Mediana wynagrodzenia całkowitego początkujących pracowników fizycznych wynosi 4 680 PLN. Doświadczeni zarabiają 5 254 PLN, a starsi 6 000 PLN. Najwięcej zarabiają liderzy – 6 821 PLN. Stanowisko to cechuje również największa różnica między dolnym, a górnym kwartylem – 1 830 PLN. Oznacza to, że połowa liderów wśród pracowników fizycznych zarabia od 5 989 PLN do 7 819 PLN.

fot. mat. prasowe

Górny kwartyl, mediana i dolny kwartyl wynagrodzeń pracowników fizycznych

Mediana wynagrodzenia całkowitego początkujących pracowników fizycznych wynosi 4 680 PLN.


Wynagrodzenia specjalistów z różnych branż


Poza danymi ogólnopolskimi w raporcie prezentujemy wynagrodzenia z uwzględnieniem różnych kryteriów takich jak wielkość zatrudnienia, kapitał czy branża. Na przykładzie specjalisty eksperta można porównać różnice wynagrodzeń w różnych branżach. Od lat najwyższe stawki oferują firmy z branży IT. Mediana wynagrodzenia całkowitego eksperta w branży IT wynosi 15 368 PLN. W branży FMCG płace całkowite ekspertów to 12 633 PLN, a w branży opakowań i poligrafii – 11 703 PLN. Stawki wynagrodzeń ekspertów różnią się zatem około 23%.

fot. mat. prasowe

Mediana miesięcznych wynagrodzeń specjalistów ekspertów w wybranych branżach

Od lat najwyższe stawki oferują firmy z branży IT.


Zarobki doświadczonych pracowników fizycznych w regionach


W raporcie prezentujemy również wynagrodzenia w różnych regionach. Najliczniejszą grupą pracowników w badaniu są doświadczeni pracownicy fizyczni (61 266 pracowników). Są to osoby, które posiadają niezbędne doświadczenie w danej dziedzinie oraz wiedzę teoretyczną i praktyczną potrzebną do pracy na danym stanowisku. Wykonują samodzielnie powtarzalne zadania oraz nie wymagają nadzoru przełożonego. Na tym przykładzie można zobrazować różnice wynagrodzeń w różnych województwach. Pracownicy fizyczni najwięcej zarabiają w województwie opolskim. Mediana wynagrodzenia całkowitego doświadczonych pracowników fizycznych w tym regionie wynosi 5 515 PLN. Kolejno najwyższe stawki oferowane są w województwie dolnośląskim – 5 482 PLN i wielkopolskim – 5 299 PLN. Natomiast najniższe stawki płac obserwujemy w województwie świętokrzyskim – 4 763 PLN oraz lubelskim – 4 692 PLN.

fot. mat. prasowe

Mediana miesięcznych wynagrodzeń doświadczonych pracowników fizycznych w różnych województwach

Pracownicy fizyczni najwięcej zarabiają w województwie opolskim.


Wynagrodzenia w firmach o różnym poziomie zatrudnienia


Innymi istotnym kryterium, które przedstawiamy w raporcie, jest wielkość zatrudnienia. Największe różnice obserwujemy na stanowiskach z najwyższych szczebli hierarchii organizacyjnej. Połowa dyrektorów pionów z firm o zatrudnieniu do 200 osób otrzymuje wynagrodzenie całkowite wyższe niż 34 038 PLN. Dyrektorzy pionów z firm o średnim poziomie zatrudnienia (od 201 do 1 000 osób) otrzymują wynagrodzenie na poziomie 39 437 PLN, a z firm zatrudniających powyżej 1 000 osób zarabiają 42 283 PLN.

fot. mat. prasowe

Mediana miesięcznych wynagrodzeń dyrektorów pionów w firmach o różnym poziomie zatrudnienia

Połowa dyrektorów pionów z firm o zatrudnieniu do 200 osób otrzymuje wynagrodzenie całkowite wyższe niż 34 038 PLN.


Świadczenia pozapłacowe


W raporcie, oprócz danych o wynagrodzeniach, prezentujemy także informacje o świadczeniach pozapłacowych oferowanych na różnych stanowiskach. W ramach pakietów benefitowych doświadczonych specjalistów najbardziej popularnym benefitem, podobnie jak w poprzednich latach, są szkolenia zawodowe (99%). Równie popularna jest dodatkowa opieka medyczna (98%) oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne (97%). Najrzadziej oferowanymi benefitami dla tej grupy pracowników są dodatkowo płatny urlop (5%) oraz dofinansowanie kosztów paliwa (3%).

fot. mat. prasowe

Wybrane świadczenia pozapłacowe oferowane doświadczonym specjalistom w 2023 roku

W ramach pakietów benefitowych doświadczonych specjalistów najbardziej popularnym benefitem, podobnie jak w poprzednich latach, są szkolenia zawodowe (99%).


O raporcie
Kompleksowy raport płacowy – wiosna/lato 2023 zawiera informacje o wynagrodzeniach na 383 stanowiskach. Analizy przeprowadzono z wykorzystaniem danych o wynagrodzeniach 316 445 pracowników z 816 firm. Badanie prowadzone było w okresie od marca do maja 2023 roku.

Patrycja Paszcza
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: