eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia jesień/zima 2022

Wynagrodzenia jesień/zima 2022

2023-01-08 00:10

Wynagrodzenia jesień/zima 2022

W 2022 roku podwyżki wynagrodzeń były wyższe od planowanych © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Sedlak & Sedlak przedstawia podsumowanie raportu płacowego - jesień/zima 2022. W badaniu uczestniczyły 903 firmy. Na podstawie zebranych danych dokonano analiz dla 902 stanowisk. Wszystkie stanowiska uwzględnione w raporcie przypisano do 5 szczebli organizacji: kadra zarządzająca, kadra kierownicza, specjaliści, pracownicy techniczni oraz pracownicy fizyczni.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia wiosna/lato 2023

Podwyżki wynagrodzeń w 2022 roku


Szczególne zainteresowanie wśród korzystających z raportu płacowego Sedlak & Sedlak budzą dane o zrealizowanych oraz planowanych podwyżkach. Niewątpliwie na tegoroczne decyzje podwyżkowe wpływ miał wysoki wzrost cen produktów i usług w ostatnich miesiącach. Wyniki raportu pokazują, że zrealizowane podwyżki wynagrodzeń zasadniczych były wyższe od planowanych na 2022 rok. W przypadku pracowników fizycznych oraz specjalistów zrealizowano podwyżki na poziomie 8%. Wynagrodzenia kadry kierowniczej wzrosły średnio o 8%, natomiast dyrektorskiej – o 7%. Na 2023 rok przewiduje się kolejny wzrost wysokości podwyżek. Pracodawcy zadeklarowali, że planują podwyżki średnio na poziomie 9,4%. Prognozy te różnią się w zależności od branży czy województwa, w którym firma działa, np. w województwie lubuskim planowane podwyżki oscylują wokół poziomu 11%.

fot. mat. prasowe

Zrealizowane podwyżki wynagrodzeń w okresie XI 2021-X 2022 na różnych poziomach stanowisk

W przypadku pracowników fizycznych oraz specjalistów zrealizowano podwyżki na poziomie 8%.


Wynagrodzenia pracowników fizycznych na poziomach


W raporcie prezentujemy wynagrodzenia na stanowiskach w zależności od doświadczenia i kompetencji pracowników. Wśród pracowników fizycznych wyróżniamy cztery poziomy – od początkującego pracownika fizycznego po lidera. Mediana wynagrodzenia całkowitego początkujących pracowników fizycznych wynosi 4 359 PLN. Doświadczeni zarabiają 4 833 PLN, a starsi 5 530 PLN. Najwięcej zarabiają liderzy – 6 339 PLN. Stanowisko to cechuje również największa różnica między dolnym, a górnym kwartylem – 1 739 PLN. Oznacza to, że połowa liderów wśród pracowników fizycznych zarabia od 5 523 PLN do 7 262 PLN.

fot. mat. prasowe

Górny kwartyl, mediana i dolny kwartyl wynagrodzeń całkowitych pracowników fizycznych

Mediana wynagrodzenia całkowitego początkujących pracowników fizycznych wynosi 4 359 PLN. Doświadczeni zarabiają 4 833 PLN, a starsi 5 530 PLN.


Wynagrodzenia specjalistów z różnych branż


Poza danymi ogólnopolskimi w raporcie prezentujemy wynagrodzenia z uwzględnieniem różnych kryteriów takich jak wielkość zatrudnienia, kapitał czy branża. Na przykładzie specjalisty eksperta można porównać różnice wynagrodzeń w różnych branżach. Od lat najwyższe stawki oferują firmy z branży IT. Mediana wynagrodzenia całkowitego eksperta w branży IT wynosi 15 672 PLN. W branży automatyki i maszyn przemysłowych płace całkowite ekspertów to 11 233 PLN, a w branży lotniczej – 11 172 PLN. Stawki wynagrodzeń ekspertów w tych branżach są zatem o około 28% niższe.

fot. mat. prasowe

Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych specjalistów ekspertów w wybranych branżach

Mediana wynagrodzenia całkowitego eksperta w branży IT wynosi 15 672 PLN.


Zarobki doświadczonych pracowników fizycznych w regionach


W raporcie prezentujemy również wynagrodzenia w różnych regionach. Najliczniej reprezentowaną grupą pracowników w badaniu są doświadczeni pracownicy fizyczni (68 701 osób. Są to osoby, które posiadają niezbędne doświadczenie w danej dziedzinie oraz wiedzę teoretyczną i praktyczną potrzebną do pracy na danym stanowisku. Wykonują samodzielnie powtarzalne zadania oraz nie wymagają nadzoru przełożonego. Na tym przykładzie można zobrazować różnice wynagrodzeń w różnych województwach. Pracownicy fizyczni najwięcej zarabiają w województwie dolnośląskim. Mediana wynagrodzenia całkowitego doświadczonych pracowników fizycznych w tym regionie wynosi 5 100 PLN. Kolejno najwyższe stawki oferowane są w województwie śląskim – 5 000 PLN i wielkopolskim – 4 970 PLN. Natomiast najniższe stawki płac obserwujemy w województwie zachodniopomorskim – 4 449 PLN oraz lubelskim – 4 329 PLN.

fot. mat. prasowe

Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych doświadczonych pracowników fizycznych

Pracownicy fizyczni najwięcej zarabiają w województwie dolnośląskim. Mediana wynagrodzenia całkowitego doświadczonych pracowników fizycznych w tym regionie wynosi 5 100 PLN.


Wynagrodzenia w firmach o różnym poziomie zatrudnienia


Innymi istotnym kryterium, które przedstawiamy w raporcie, jest wielkość zatrudnienia. Największe różnice obserwujemy na stanowiskach z najwyższych szczebli hierarchii organizacyjnej. Połowa dyrektorów generalnych z firm o zatrudnieniu do 200 osób otrzymuje wynagrodzenie całkowite wyższe niż 47 885 PLN. Dyrektorzy generalni z firm o średnim poziomie zatrudnienia (od 201 do 1 000 osób) otrzymują wynagrodzenie na poziomie 51 640 PLN, a z firm zatrudniających powyżej 1 000 osób zarabiają 70 959 PLN.

fot. mat. prasowe

Mediana miesięcznych wynagrodzeń dyrektorów generalnych w firmach o różnym poziomie zatrudnienia

Połowa dyrektorów generalnych z firm o zatrudnieniu do 200 osób otrzymuje wynagrodzenie całkowite wyższe niż 47 885 PLN.


Świadczenia pozapłacowe


W raporcie, oprócz danych o wynagrodzeniach, prezentujemy także informacje o świadczeniach pozapłacowych oferowanych na różnych stanowiskach. W ramach pakietów benefitowych doświadczonych specjalistów najbardziej popularnym benefitem, podobnie jak w poprzednich latach, są szkolenia zawodowe (98%). Równie popularna jest prywatna opieka medyczna (97%) oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne (95%). Najrzadziej oferowanymi benefitami dla tej grupy pracowników są samochody służbowe (5%) oraz dofinansowanie kosztów paliwa (3%).

fot. mat. prasowe

Świadczenia pozapłacowe oferowane doświadczonym specjalistom w 2022 roku

W ramach pakietów benefitowych doświadczonych specjalistów najbardziej popularnym benefitem, podobnie jak w poprzednich latach, są szkolenia zawodowe (98%).


Patrycja Paszcza
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: