eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia: kto w 2021 roku ma szanse na wysokie zarobki?

Wynagrodzenia: kto w 2021 roku ma szanse na wysokie zarobki?

2021-01-07 11:34

Wynagrodzenia: kto w 2021 roku ma szanse na wysokie zarobki?

Kto w 2021 roku ma szanse na wysokie zarobki? © adam88xx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Wybuch pandemii odcisnął swoje piętno na wynagrodzeniach całkiem pokaźnej rzeszy zatrudnionych. Jak wynika z raportu płacowego Devire, pensje spadały przede wszystkim w tych branżach, którym koronawirus dał się najsilniej we znaki, czyli m.in. w hotelarstwie i w gastronomii. Jak było w innych sektorach? Co przyniosą nam nadchodzące miesiące?

Przeczytaj także: Zarobki programisty Scali to nawet 31,5 tys. zł

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • W których branżach pracownicy otrzymali wyższe wynagrodzenie?
  • W których sektorach odnotowano cięcia płacowe?
  • Które specjalizacje w IT będą w 2021 roku najlepiej opłacane?


Minione 12 miesięcy zaowocowało na rynku pracy wieloma zmianami. W górę wspięło się bezrobocie (choć na szczęście wzrosty okazały się być dalekie od tego co zakładały najczarniejsze scenariusze), pikowało zatrudnienie, a nierzadko również wynagrodzenia. Spora rzesza pracodawców zdecydowała się na zamrożenie premii, bonusów lub ograniczenie benefitów pozapłacowych. Niestety nie brakowało również firm, które zredukowały etaty.

Pierwszą falę zwolnień obserwowaliśmy głównie w: transporcie, branży turystycznej, HORECA, w usługach, szkoleniach, eventach. Przez wprowadzenie ograniczeń w handlu ucierpiała gastronomia, rozrywka i handel inny niż spożywczy. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie w tych sektorach pracodawcy decydowali się na zmniejszanie poziomu wynagrodzeń.

fot. mat. prasowe

Branże, w których pracownicy otrzymali niższe wynagrodzenie

Pierwsze miejsce branży HoReCa nie powinno być zaskoczeniem.


Dorota Hechner, manager pionu rekrutacji stałych w Devire wyjaśnia, że spadek wynagrodzeń wynikał między innymi z tymczasowych obniżek poziomu płac lub zakresu godzin pracy, etatu.
Część firm zamrażała również wypłaty premii i bonusów. Wszystkie te działania miały na celu zmniejszenie bazy kosztowej w organizacjach. Pamiętajmy jednak, że presja płacowa w przypadku najbardziej pożądanych specjalizacji przybrała na sile, często również w firmach szukających w tym czasie oszczędności – dodaje.

W jakich branżach zarobki rosną najszybciej?


Dla wielu branż pandemia stała się katalizatorem zmian i mówi się, że to najbardziej skuteczny digital transformation manager, który zmobilizował do szybszego unowocześnienia biznesów, rozwoju kanału sprzedaży online i przeniesienia jeszcze większej części budżetów do internetu. Dorota Hechner z Devire potwierdza, że widać to szczególnie w rekrutacjach zlecanych przez pracodawców oraz wzroście poziomów wynagrodzeń.

fot. mat. prasowe

Branże, w których pracownicy otrzymali wyższe wynagrodzenie

W IT 50% pracowników otrzymało wyższe wynagrodzenie.


IT niezmiennie na podium wynagrodzeń


Jak wynika z najnowszego raportu wynagrodzeń Devire – dalszy wzrost wynagrodzeń notuje branża IT. Połowa pracowników przyznaje, że otrzymała wyższe wynagrodzenie w ostatnich miesiącach.
Choć branża IT również borykała się z trudnościami np. częściowym zawieszeniem projektów, to nadal pozostaje w dobrej kondycji, a zapotrzebowanie na specjalistów nie maleje. Przede wszystkim dlatego, że na polskim rynku popyt na specjalistów IT jest większy niż podaż. Nie zapominajmy jednak, że presja płacowa w branży IT jest trendem stałym, który obserwujemy od lat i tak jak dotychczas - zmiana pracy jest jednym z szybszych sposobów na podwyżkę – komentuje Dorota Hechner z Devire.

fot. mat. prasowe

Najlepiej płatne specjalizacje w IT w 2021 roku

Cloud Engineer może liczyć na pensję sięgającą ok. 10 tys. zł.


Obecnie najczęściej poszukiwanymi stanowiskami są te związane z technologiami chmurowymi, rozwojem aplikacji mobilnych czy analizą danych. Rozwojowi usług dostarczanych w chmurze sprzyja konieczność zapewnienia wysokiej jakości infrastruktury i narzędzi do komunikacji, chociaż ten trend nie jest nowinką w branży.

W 2021 roku na pewno nie zmaleje zapotrzebowanie na takich ekspertów jak Cloud Engineer, Cloud Architect, Cloud Security Engineer czy Cloud Network Engineer. Obserwujemy też wyraźnie zwiększony popyt na doświadczonych kandydatów z obszaru DevOps ze znajomością rozwiązań cloudowych, których oczekiwania finansowe wzrosły w ciągu roku z około 22 000 zł do średnio 25 000-27 000 zł netto na umowie B2B. Przewidujemy, że ta tendencja utrzyma się w 2021 roku, a inżynierowie DevOps będą mogli liczyć na wynagrodzenia wyższe o 10-15%.

Wynagrodzenia w e-commerce gonią IT


Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że firmy straciły możliwość sprzedaży tradycyjnymi kanałami. W efekcie dziś pracodawcy masowo poszukują specjalistów od e-commerce. Kandydaci znajdą zatrudnienie niemal w każdej branży i mogą liczyć na zarobki od 5 tys. zł do nawet 30 tys. złotych brutto miesięcznie.
W ostatnich latach rola e-commerce systematycznie rosła, a wybuch pandemii sprawił, że trend ten jeszcze bardziej się rozwinął. Osoby posiadające doświadczenie w sprzedaży internetowej są dziś na wagę złota i mogą przebierać w ofertach pracy. W tej chwili na portalach rekrutacyjnych i ogłoszeniami można znaleźć ponad 1400 rekrutacji na stanowiska e-commerce – komentuje Elżbieta Sobiech, ekspertka ds. rekrutacji digital i e-commerce w Devire.

W 2021 roku pracodawcy będą poszukiwać przede wszystkim ekspertów z obszarów CRM, marketing automation, programmaticu czy analityki danych digitalowych i CRM-owych. Tylko w ostatnich miesiącach aż 90% kandydatów z branży przyznaje, że dostało zaproszenie do udziału w rekrutacji.
W przypadku tych obszarów w zależności od rodzaju stanowiska możemy mówić o wzrostach wynagrodzeń o 10-15% rok do roku. Poza tym widoczne są wzrosty w obszarach digital activation, social mediów i komunikację on-line – mówi Elżbieta Sobiech z Devire.

fot. mat. prasowe

Najlepiej płatne specjalizacje w e-commerce w 2021 roku

CRM Manager może zarobić nawet 22 tys. zł.


Budownictwo i nieruchomości wbrew prognozom ze wzrostem


Wbrew początkowym prognozom branża budowlana nie ucierpiała z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. Już w pierwszym kwartale 2020 obserwowaliśmy bardzo duże zapotrzebowanie na kierowników projektu, kierowników budowy czy kosztorysantów branżowych (sanitarnych, elektrycznych, ogólnobudowlanych), zarówno w ujęciu kubaturowym, jak i w branży fit out. Ci specjaliści mogą spodziewać się atrakcyjnych wynagrodzeń w nadchodzących miesiącach.

Choć w połowie roku wiele procesów zostało wstrzymanych, to trend szybko się odwrócił. Wynikało to głównie z faktu, że firmy, które były w fazie realizacji, chciały wywiązać się z projektów i uniknąć większych opóźnień. Zwłaszcza wśród firm z branży generalnego wykonawstwa, a także deweloperów poszukujących najczęściej kierowników planowania i realizacji inwestycji czy kierowników robót i kosztorysantów branżowych.

fot. mat. prasowe

Najlepiej płatne specjalizacje w budownictwie i nieruchomościach w 2021 roku

W przypadku Leasing Managera maksymalne zarobki to 16 tys. zł.


Kto jeszcze zyska w 2021 roku?


W 2021 roku możemy spodziewać się również dalszego rozwoju bankowości internetowej oraz usług finansowych. Optymistyczne nastawienie mogą mieć także pracownicy sprzedaży, szczególnie osoby z wieloletnim doświadczeniem, ponieważ to oni będą wspierać firmy w rozwoju usług digital, dostosowanych do obecnych kryteriów.

METODYKA
Przedstawiona w „Przeglądzie wynagrodzeń. Polska 2021” analiza wysokości płac bazuje na danych o wynagrodzeniach oferowanych pracownikom z najważniejszych sektorów gospodarki na stanowiskach specjalistycznych, menadżerskich i zarządczych. Publikacja została przygotowana na podstawie danych pozyskanych przez ekspertów Devire w procesach rekrutacyjnych realizowanych w 2020 roku (blisko 2000 procesów rekrutacyjnych). Uzupełniliśmy je komentarzami ekspertów odpowiedzialnych za poszczególne obszary oraz wynikami badania na temat rynku pracy przeprowadzonego metodą CAWI w okresie od listopada do grudnia 2020 roku na grupie ponad 1700 aktywnych zawodowo specjalistów i managerów. Wszystkie prezentowane w raporcie wynagrodzenia publikujemy w ujęciu miesięcznym, w polskich złotych (brutto), a w przypadku sekcji „IT i telekomunikacja (umowa o współpracę B2B)” w ujęciu netto na fakturze. Wszystkie prezentowane dane zostały uśrednione dla całej Polski. Pojedyncze dane zaczerpnęliśmy z dwóch raportów branżowych Devire opublikowanych w drugiej połowie 2020 roku: „Branża IT w nowej rzeczywistości. Kto zyskuje, a kto traci?” oraz „Kondycja branży medycznej w czasie pandemii. Ewolucja czy rewolucja?”.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: