eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: jakie załączniki do wniosku?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: jakie załączniki do wniosku?

2020-11-12 13:30

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: jakie załączniki do wniosku?

Rodzice mogą znów wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko © Syda Productions - Fotolia.com

Kolejny lockdown uprawnia rodziców do ponownego wnioskowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. ZUS przypomina, że do wniosku o świadczenie należy dołączyć odpowiednie załączniki (Z-3, Z-3b bądź ZAS-53). Jest to o tyle ważne, że ich brak automatycznie poskutkuje brakiem wypłaty.

Przeczytaj także: ZUS: dla kogo zasiłek opiekuńczy we wrześniu?

O dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko można wnioskować od 9 listopada br. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę czy też umów cywilnoprawnych wnioskują o świadczenie poprzez swojego pracodawcę, który przed wysłaniem dokumentów do ZUS musi dołączyć do nich odpowiedni załącznik. Mowa tu o druku Z-3 stanowiącym potwierdzenie, że od pensji pracownika opłacana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą o dodatkowy zasiłek opiekuńczy wnioskują do ZUS samodzielnie, dołączają do wniosku załącznik Z-3b bądź ZAS-53.

ZUS przypomina również, że załącznika wymaga także wniosek od osoby, której umowa o pracę wygasła lub została wypowiedziana. Brak załącznika powoduje brak wypłaty.
Nadal naszym największym problemem jest niekompletność wniosków przysyłanych przez firmy zatrudniające do 20 pracowników – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – To są te firmy, w których zasiłki wypłaca ZUS - dodaje.

Wiele wniosków o opiekę nad dzieckiem jest niepoprawnie wypełnionych lub nie ma załączników od pracodawcy (Z-3 lub Z-3a) potwierdzających, że pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu. To powoduję, że ZUS musi kontaktować się z wnioskodawcą (w przypadku samozatrudnionych) lub pracodawcą, jeżeli ktoś ma podpisaną umowę o pracę lub umowę zlecenia i prosić o korektę.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Rodzice mogą znów wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko

Osoby samozatrudnione, które wnioski składają bezpośrednio do ZUS dołączają do nich Z-3b bądź ZAS-53. Załącznika wymaga także wniosek od osoby, której umowa o pracę wygasła lub została wypowiedziana.


Ważne! Rodzic nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej). Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek, na przykład pracodawcy czy zleceniodawcy. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS, można to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

ZUS przypomina jednocześnie, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w przypadku, gdy:
  • pomimo otwarcia placówek, rodzice boją się do nich wysłać swoją latorośl;
  • drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: