eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Informacja o stanie konta ubezpieczonego wyłącznie na PUE ZUS

Informacja o stanie konta ubezpieczonego wyłącznie na PUE ZUS

2020-07-08 13:20

Informacja o stanie konta ubezpieczonego wyłącznie na PUE ZUS

Informacja o stanie konta ubezpieczonego © fot. mat. prasowe

Informacja o stanie konta ubezpieczonego będzie w tym roku dostępna wyłącznie na PUE ZUS. Powodem jest pandemia koronawirusa. Osoby, które nie mają profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, będą mogły wystąpić o IOSKU w wersji papierowej.

Przeczytaj także: Sprawdź, czy dostałeś list z ZUS

ZUS zachęca do założenia swojego profilu na PUE. Nie jest to trudne, a w razie problemów z rejestracją pomogą w tym pracownicy sali obsługi klientów ZUS. Profil PUE można założyć samodzielnie poprzez stronę internetową www. zus.pl/pue lub bankowość elektroniczną.

Gdzie w PUE znajdziemy informację o stanie konta ubezpieczonego? W panelu ubezpieczonego, w zakładce „Informacja o stanie konta”. Tam zawarty jest plik „Informacja za 2019 rok”.

Co zawiera IOSKU?


- „Informacja o stanie konta ubezpieczonego” odwzorowuje stan naszych środków na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na 31 grudnia 2019 roku i obejmuje zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2018 roku. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W tym roku nowością jest „Informacja o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Taką informację otrzymają te osoby, za które płatnik składek złożył w 2019 roku raport informacyjny, w związku z wprowadzeniem przepisów o e-aktach. Raport składa pracodawca, jeśli zamierza skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji i akt pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych po raz pierwszy po 1998 roku, a przed 2019 rokiem.

W zakładce „Składki na ubezpieczenie emerytalne w podziale za rok” można sprawdzić składki za 2019 rok. Jeśli ktoś jest członkiem OFE i ma subkonto, to kwoty te są pomniejszone o część, którą zapisujemy na subkoncie i przekazujemy do OFE.

Przyszła emerytura


Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat ( najpóźniej w 2019 r.), w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS - zakładka „Hipotetyczna emerytura”.
- W tych wyliczeniach emerytury stosowane są dwa warianty. Jeden uwzględnia dalszą pracę ubezpieczonego, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie odprowadzamy już składek i z tego mamy wyliczoną emeryturę - tłumaczy Beata Kopczyńska.

Jakie informacje znajdziemy w PUE?


Założenie profilu PUE daje wiele możliwości. Dzięki PUE można załatwiać wiele spraw związane z ubezpieczeniami społecznymi przez internet, także poza godzinami działania urzędów. Każdy użytkownik swojego profilu ma wgląd w swoje dane zgromadzone w ZUS, możliwość przekazania swoich dokumentów ubezpieczeniowych, złożenia wniosków, czy zadania pytania ZUS i otrzymania odpowiedzi. PUE daje też możliwość umówienia wizyty w ZUS na konkretny dzień i godzinę w ramach godzin pracy instytucji.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: