eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › ZUS: zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja

ZUS: zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja

2020-04-27 11:50

ZUS: zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja

Tata z dzieckiem © fot. mat. prasowe

Jednym z pierwszych następstw zarządzonej w naszym kraju izolacji było zamknięciu żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych. W efekcie tego rodzice dzieci do lat 8 mogli skorzystać z przewidzianego specustawą w sprawie koronawirusa dodatkowego zasiłku opiekuńczego. ZUS przypomina, że na mocy najnowszego rozporządzenia z 27 kwietnia okres pobierania tego świadczenia został wydłużony do 3 maja br. Zasady jego przyznawania nie uległy zmianie.

Przeczytaj także: ZUS: dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje do 26 kwietnia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy


Przypomnijmy, zgodnie z art 4. Ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym i są zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Zgodnie z treścią najnowszego rozporządzenia Rady Ministrów, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał na okres zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych i innych placówek, do których uczęszczają dzieci, jednak nie dłużej niż do 3 maja 2020 r.

fot. mat. prasowe

Tata z dzieckiem

Zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 3 maja.Jak przypomina Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS województwa śląskiego, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje rodzicom dzieci do ukończenia 8. roku życia oraz opiekunom starszych dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub potrzebie kształcenia specjalnego. Uprawnioną do zasiłku grupą są również rodzice młodszych dzieci, którymi dotychczas opiekowała się „niania” na umowie uaktywniającej, ale teraz z powodu epidemii sprawowanie tej opieki przestało być możliwe.
O zasiłek mogą wnioskować także ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Żeby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Tylko prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej ZUS.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: