eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki w Polsce: trendy 2019

Zarobki w Polsce: trendy 2019

2019-01-10 10:44

Zarobki w Polsce: trendy 2019

Jakie zarobki w Polsce? © lisssbetha - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (22)

Ile zarabiają twoi koledzy po fachu? Czy twoja pensja jest adekwatna do tego, co proponuje rynek pracy? Które branże oferują najlepsze wynagrodzenia? Jakim trendom ulegają zarobki w Polsce? Jeśli interesują cię odpowiedzi na te pytania, dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy wyniki najnowszego Raportu Płacowego 2019, opracowania rokrocznie przygotowywanego przez ekspertów z Hays Poland. Autorzy jak co roku biorą pod lupę wiele branż, w tym m.in. bankowość, finanse, księgowość, prawo i podatki, ubezpieczenia, farmację, budownictwo, nieruchomości oraz sprzedaż i administrację.

Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2018

Przed nami najświeższa edycja raportu płacowego autorstwa Hays, która tradycyjnie już zestawia zarobki oferowane specjalistom i menedżerom przez rodzimych pracodawców. W najnowszym wydaniu opracowania znajdziemy nie tylko tabele informujące o wynagrodzeniach na poszczególnych stanowiskach, ale również wyniki badań przeprowadzonych wśród ponad 3 tys. firm i przeszło 8,7 tys. pracowników.

2019 rok upłynie pod znakiem gorączkowego poszukiwania pracowników - aż 91% pracodawców prognozuje, że nadchodzące miesiące przyniosą trudności w tym zakresie. Wyzwaniem mają być również dość wygórowane i bardzo precyzyjne oczekiwania najmłodszych pokoleń na rynku pracy. Ponadto firmy zmierzą się ze spadkiem lojalności pracowników oraz trudniejszym niż kiedykolwiek budowaniem zaangażowania w organizacji.

Większość firm pytana o perspektywę roku 2019, zakłada dużą aktywność w obszarach związanych z zasobami ludzkimi. 87% pracodawców planuje wykorzystać dobrą sytuację gospodarczą i zwiększyć zatrudnienie. Plany rozwoju są ambitne, choć liczba planowanych rekrutacji jest mniejsza niż w roku ubiegłym. Firmy będą stawiać głównie na zatrudnienie pracowników etatowych, ale nie zamykają się na rozwiązania pracy tymczasowej i kontraktowej. Jakich specjalistów będą poszukiwać pracodawcy? Podobnie jak w roku ubiegłym na najwięcej ofert będą mogli liczyć specjaliści w obszarach IT, sprzedaży, szeroko pojętej produkcji oraz inżynierii, a także finansów i księgowości.

WYZWANIA NA RYNKU PRACY


Niestety obok ambitnych planów firm, rosną również ich wyzwania w rekrutacji. W tym roku jeszcze większy odsetek organizacji niż w roku ubiegłym spodziewa się trudności w pozyskiwaniu nowych pracowników. Główną przyczyną jest niedobór odpowiednich kandydatów na rynku – wskazywany przez niemal 50% firm. Problematyczne pozostają również zbyt wysokie oczekiwania finansowe kandydatów oraz duża konkurencja pod postacią innych pracodawców.

Wyzwanie jest tym większe, że obecnie mniej niż połowa firm ma pewność, że posiada zasoby kompetencyjne konieczne do realizacji celów biznesowych i budowania przewagi konkurencyjnej. W większości firm potrzeby kompetencyjne spełnione są tylko częściowo. Jednocześnie kompetencje, których firmy potrzebują najbardziej, są tożsame z tymi, które na obecnym rynku są najtrudniejsze do pozyskania. Podobnie jak w roku ubiegłym prym wiodą kompetencje techniczne, których poszukuje 43% firm. Jednocześnie niemal taki sam odsetek pracodawców deklaruje, iż są one najtrudniejsze do pozyskania.

Kluczowe aktywności podejmowane przez firmy dotyczyć będą szeroko pojętego zwiększania zatrudnienia , jak również organizowania praktyk, umożliwiających młodym ludziom dołączenie do organizacji i po okresie stażu – związanie się z nią na stałe. Wiele firm równolegle będzie stawiać na wzmacnianie marki pracodawcy na rynku i świadome inwestowanie w działania wspierające wizerunek. Jednym z kluczowych celów strategii budowania atrakcyjnej marki staje się zyskanie rangi pracodawcy pierwszego wyboru, gdzie budować bądź rozwijać karierę chcą zarówno młodzi absolwenci, jak również specjaliści z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

OFERTA DLA OBECNYCH PRACOWNIKÓW


Oprócz wyzwań związanych z pozyskiwaniem nowych pracowników na konkurencyjnym i wymagającym rynku, firmy zwiększają swoje wysiłki w celu zatrzymania obecnych – zwłaszcza najlepszych – pracowników. Jednym z rozwiązań, po które sięgają pracodawcy, jest składanie kontroferty pracownikom rozważającym zmianę pracy. Odsetek firm, które decydują się na przedstawienie takiej oferty przynajmniej niektórym pracownikom, jest wyższy od zeszłorocznego.

Odejście pracownika – szczególnie doświadczonego, z zaawansowaną wiedzą i świetnymi wynikami – jest dla firm problematyczne. Tym bardziej, że na obecnym rynku pracy często trudno jest szybko znaleźć odpowiednie zastępstwo. Rekrutacja nowego pracownika wiąże się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale także z koniecznością zaangażowania kadry menedżerskiej. Do czasochłonnej rekrutacji trzeba doliczyć czas potrzebny na wdrożenie i wyszkolenie nowego pracownika, a także ryzyko niedopasowania nowej osoby do organizacji i konieczności ponownego rozpoczęcia rekrutacji.
– Pracodawcy zwiększają swoje wysiłki w celu zatrzymania obecnych pracowników – podkreśla Agnieszka Kolenda, dyrektor w Hays Poland. – Jednym z rozwiązań jest składanie kontroferty gwarantującej wzrost wynagrodzenia, dodatkowe benefity, awans lub zmianę stanowiska pracownikom rozważającym zmianę pracy.


ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE


Odpowiedzią na trudności w pozyskiwaniu i zatrzymywaniu pracowników pozostają również podwyżki i oferowanie kandydatom atrakcyjnego wynagrodzenia. Aż 83% firm zdecydowało się na podwyżki w 2018 roku, a dynamika nie zwalnia tempa i również w nadchodzących miesiącach trzech na czterech pracodawców chce podnieść wynagrodzenia swoich pracowników – w większości przypadków o 2,5%-5%.

Najczęściej rośnie wynagrodzenie maksymalne – górna granica widełek płacowych. Przykładem są role dyrektorów sprzedaży oraz ekspertów w obszarze kontrolingu, finansów i księgowości. Poszerza się również zakres widełek na poszczególnych stanowiskach, pozwalający uzależnić poziom wynagrodzenia od wielu czynników. Rosną także wynagrodzenia na stanowiskach młodszych specjalistów.
– Aż 75% firm deklaruje plany podwyżkowe na rok 2019. Wzrost wynagrodzeń w wielu branżach i obszarach specjalizacyjnych pozostaje elementem kluczowym do zatrzymania wykwalifikowanych pracowników, których kompetencje i doświadczenie są niezbędne dla dalszego rozwoju biznesu – wyjaśnia Paula Rejmer, dyrektor w Hays Poland. – Pracodawcy nie chcą jednak konkurować wyłącznie poziomem oferowanego wynagrodzenia i coraz większy nacisk kładą na pozapłacowe elementy oferty oraz możliwości rozwoju pracowników – dodaje.

Obok wynagrodzenia niemal wszyscy pracodawcy oferują swoim pracownikom świadczenia dodatkowe. Zdecydowana większość firm oferuje podstawowy pakiet opieki medycznej oraz kartę sportową. Ponad połowa pracodawców zawiera w swojej ofercie imprezy i wyjazdy integracyjne oraz narzędzia pracy, których pracownicy mogą używać również w czasie prywatnym. W ofercie pracodawców widoczna jest również coraz większa troska o dobre samopoczucie pracowników.
Niestety podobnie jak w ubiegłym roku oferowane benefity tylko częściowo odpowiadają na potrzeby pracowników. Dla zatrudnionych największe znaczenie ma prywatna opieka medyczna, lecz w rozszerzonym pakiecie oraz możliwość pracy elastycznej. Tymczasem pomimo iż możliwość pracy elastycznej deklaruje 70% firm, to – jak wynika z badania – oferowane rozwiązania są niedopasowane do potrzeb pracowników, albo komunikowane w niewystarczający sposób.

WYNAGRODZENIA W WYBRANYCH BRANŻACH


fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - bankowość

Dyrektor Sprzedaży Bankowości Detalicznej może zarobić nawet 38 tys. złotych.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - finanse i księgowość

Najniższe wynagrodzenia w księgowości sięgają 3500 złotych.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - prawo i podatki

Minimalna pensja młodszego prawnika to 5000 PLN.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - ubezpieczenia

Zarobki Specjalisty ds. Likwidacji Szkód/ Obsługi Roszczeń wahają się od 5 do 9 tys. złotych.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - farmacja i badania kliniczne

Zarobki w tym sektorze znacznie przewyższają przeciętne.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - sprzęt medyczny

Najniższe wynagrodzenie przypada w udziale przedstawicielom handlowym.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - budownictwo

Na pokaźną płacę nie może raczej liczyć Asystent Projektanta.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - energetyka

Dyrektor techniczny zarabia minimum 20 tys. złotych.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - nieruchomości

Minimalne wynagrodzenie w nieruchomościach to 4 tys. zł

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - produkcja i inżyniera

Na najwyższe zarobki liczyć może Plant Manager.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - FMCG i B2B

Kierownik Produktu w branży FMCG zarabia minimum 8 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - media, reklama i digital e-commerce

Minimalne zarobki copywritera to 5 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - retail

Rozpiętość zarobków w branży retail to od 2,4 do nawet 40 tys. złotych.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - hospitality&travel

Rozpiętość zarobków Dyrektora Hotelu to od 9 do 25 tys. zł

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - zakupy i logistyka

Dyrektor Zakupów w zakładzie produkcyjnym zarabia do 26 tys. złotych.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - administracja

Zarobki w administracji nie należą do wygórowanych.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - zasoby ludzkie

Asystent ds. zasobów ludzkich nie zarabia więcej niż 4 tys. zł

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - IT i telekomunikacja

Dyrektor IT zarabia pomiędzy 18 a 40 tys. złotych.


O RAPORCIE
Raport płacowy Hays jest zestawieniem poziomów wynagrodzeń dla specjalistów i kadry menedżerskiej w podziale na 19 specjalizacji. Uzupełniliśmy je wnioskami i komentarzami ekspertów oraz wynikami badania na temat rynku pracy, które zostało przeprowadzone pod koniec 2018 r. W raporcie uwzględniona jest perspektywę firm – ponad 3 000 organizacji działających w Polsce – oraz perspektywę pracowników i kandydatów – ponad 8 700 osób.

Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2020 Zarobki w Polsce: trendy 2020

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: