eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki w Polsce: trendy 2015

Zarobki w Polsce: trendy 2015

2015-02-03 12:36

Zarobki w Polsce: trendy 2015

Zarobki w Polsce: trendy 2015 © adam88xx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Bankowość, finanse, księgowość, prawo i podatki, ubezpieczenia, farmacja, budownictwo, nieruchomości oraz sprzedaż i administracja. To tylko niektóre z branż ujętych w najnowszym Raporcie Płacowym 2015, opracowanym przez ekspertów z Hays Poland. Opracowanie prezentuje dane o poziomie płac dla ponad 150 stanowisk.

Przeczytaj także: Płace w Polsce: trendy I-III 2010

BANKOWOŚĆ


Jak czytamy w raporcie, bieżący rok ma upłynąć w bankowości i instytucjach finansowych upłynie pod znakiem zmian, które w znacznej mierze podyktowane będą rozwojem nowoczesnych technologii.

Coraz więcej usług będzie realizowanych za pośrednictwem internetu, dlatego banki oraz inne instytucje finansowe będą zmniejszały liczbę stacjonarnych placówek na rzecz poszerzenia oferty e-bankowości. Tym samym należy spodziewać się wzmożonego zainteresowania etatami związanymi z nowoczesnymi technologiami.

Przyszłość w private bankingu

Kolejnym dominującym trendem będzie wzrost zapotrzebowania na profesjonalnych sprzedawców edykowanych zamożnym klientom. Poszukiwani będą również specjaliści i eksperci ds. wymogów kapitałowych Basel II w obszarze zarządzania ryzykiem. W związku z dynamicznym rozwojem praktyk przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy rośnie zapotrzebowanie na ekspertów w tej dziedzinie.

Pojawi się dużo ofert pracy dla osób zajmujących się wealth managementem – ochroną oraz bezpiecznym pomnażaniem majątku zamożnego klienta. Ponadto na oferty pracy mogą liczyć eksperci ds. ryzyka rynkowego, operacyjnego oraz kredytowego.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - bankowość

Doradca klienta bankowości prywatnej może zarobić nawet 15 tys. zł.


Po okresie spowolnienia gospodarczego odnotowanego w kilku ubiegłych latach, pojawia się coraz więcej ofert pracy dla doświadczonych specjalistów w obszarze sprzedaży.

FINANSE


Finansiści coraz częściej podejmują w firmach istotne inicjatywy w obszarze organizacji finansów oraz funkcjonowania całej firmy. Oznacza to, że zakres ich odpowiedzialności rośnie, co znajduje odzwierciedlenie we wzroście znaczenia sektora finansów i księgowości w nowoczesnych przedsiębiorstwach.

Rośnie znaczenie stanowisk business inteligence oraz data mining – coraz więcej firm wykorzystuje specjalne bazy, systemy informatyczne, systemy CRM do generowania informacji potrzebnych w procesie decydującym o kierunku rozwoju firmy. Analizy tego typu mają szerokie zastosowanie w każdej większej firmie, głównie w obszarze bankowości, ubezpieczeń, instytucji finansowych, IT i konsultingu.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia - finanse i księgowość

Oprócz członków zarządu najwyższe pensje otrzymują kierownicy działu kontrolingu


Coraz więcej specjalizacji

Nierzadko firmy dzielą jednostki finansów na bardziej specjalistyczne komórki (sales finance, marketing finance). Tworzą się także poszczególne obszary finansów: dział planowania, budżetowania i dział kosztowy, operacyjny w finansach w obrębie jednej firmy. Wymaga to od pracowników coraz większej specjalizacji, jak również ustawicznego podnoszenia kompetencji. Najczęściej prowadzone rekrutacje dotyczą stanowisk: analityk finansowy, dyrektor finansowy, kontroler finansowy.

Z podobnym trendem mamy do czynienia w odniesieniu do księgowości. Prognozowany jest wzrost liczby rekrutacji na stanowiska łączące funkcje księgowe i kontrolingowe (np. accounting & finance manager / specialist lub kontroler finansowy z odpowiedzialnością za pełną księgowość spółki).

Istotne jest, by kandydat miał doświadczenie w obu tych obszarach. Ponadto w dalszym ciągu będą prowadzone rekrutacje na stanowisko doświadczonego księgowego potrafiącego poprowadzić samodzielnie pełną księgowość niewielkiej spółki.

PRAWO I PODATKI


W ostatnich latach prawnicy odczuwają skutki wzrostu konkurencji na rynku usług prawnych. Wynika to z coraz większej liczby absolwentów prawa oraz aplikantów radcowskich i adwokackich na rynku pracy.

Obecnie świeżo upieczeni radcowie prawni zakładają własne kancelarie i aktywnie koncentrują się zarówno na pozyskiwaniu nowych zleceń, jak i dostosowaniu ceny usługi do zmieniającej się sytuacji rynkowej. W ramach większych kancelarii, poza doradztwem bieżącym, funkcjonują wydzielone praktyki prawa, wokół których budowana jest specjalizacja.
Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2020 Zarobki w Polsce: trendy 2020

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: