eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Płace w Polsce: trendy I-III 2010

Płace w Polsce: trendy I-III 2010

2010-06-25 13:45

Płace w Polsce: trendy I-III 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Opracowana przez ekspertów firmy rekrutacyjnej Hays Poland analiza wynagrodzeń w Polsce prezentuje dane o poziomie płac z pierwszego kwartału 2010 na ponad 150 stanowiskach.

Przeczytaj także: Płace w Polsce: trendy I-VI 2009

Kryzys ekonomiczny - to określenie, które dało się słyszeć bardzo często w 2009 roku. W tym czasie znaczna część firm poszukiwała oszczędności – czy to ze względu na szybko spadające przychody, czy w wyniku presji z centrali w odpowiedzi na pogorszenie sprzedaży na świecie. Najczęściej oznaczało to redukcję zatrudnienia, przejście na niepełne etaty i zamrożenie tworzenia nowych wakatów oraz często redukcje płac na istniejących stanowiskach. Te zjawiska miały mocny wpływ na poziomy płac oferowane przez pracodawców na przełomie 2009/2010 roku.

Choć „końcówka” roku 2009 przyniosła stabilizację płac, pracodawcy nauczeni trudnymi doświadczeniami spowolnienia gospodarczego, pozostają nadal ostrożni w podwyższaniu wynagrodzeń.

Niemniej jednak w niektórych branżach widać nieco więcej elastyczności w proponowanych wynagrodzeniach niż w początkach 2009 roku.

Zaskakująco, skutki gorszej sytuacji na rynku najbardziej odczuli pracownicy na wyższych stanowiskach, a tym samym najlepiej opłacanych stanowiskach jak Managerowie Sprzedaży, Marketingu i PR, Zasobów Ludzkich, czy Kierownicy Projektów budownictwa kubaturowego oraz pracowników na szczeblach zarządzania w branży logistycznej. Jest to wynikiem tendencji rynkowej związanej ze spłaszczaniem struktur zarządczych, outsourcingiem funkcji kadrowych i rekrutacyjnych oraz marketingowych i utrzymującej się nienajlepszej koniunktury w niektórych branżach.

Najwyższe wynagrodzenia mogą natomiast osiągnąć niezmiennie pracownicy w województwie mazowieckim, szczególnie w branży farmaceutycznej, IT, finansowej oraz budownictwa przemysłowego.

Analiza poszczególnych sektorów:

  • W księgowości i finansach zauważa się stabilizację wynagrodzeń na poziomie z pierwszego kwartału 2009. Nadal utrzymuje się tendencja uzyskiwania wyższych zarobków w firmach z kapitałem zagranicznym.

    W kontrolingu, finansach i audycie na poziom wynagrodzenia duży wpływ ma wykształcenie (często dyplom prestiżowej uczelni) oraz ukończone kursy i certyfikaty. Pracodawcy chętniej zatrudniają osoby, które ukończyły SGH oraz inne uczelnie państwowe. Na wyższe płace mogą liczyć specjaliści, którzy posiadają certyfikaty ACCA, CIA, CFA. Na danych stanowiskach atutem są także uprawnienia Maklera Papierów Wartościowych, czy Doradcy Inwestycyjnego.

    W księgowości ukończone studia mają również znaczenie w ustalaniu poziomu wynagrodzenia. W województwie mazowieckim najbardziej cenieni są absolwenci warszawskich uczelni ekonomicznych. Standardem w księgowości staje się licencja Ministerstwa Finansów. Jeszcze kilka lat temu pracodawcy nie stawiali takich wymogów, obecnie firmy coraz rzadziej chcą zatrudniać księgowego bez tej licencji. Największe zapotrzebowanie jest obecnie na księgowych, którzy nie tylko znają obsługę systemów SAP (głównie klasy ERP), ale również mają doświadczenie w ich implementacji.

    W bankowości i ubezpieczeniach obserwujemy wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę specjalistyczną do działów likwidacji szkód. Instytucje Finansowe zgłaszają również popyt na specjalistów w obszarze Bancassurance.

    Na rynku usług prawnych jest duża dostępność kandydatów, przede wszystkim na stanowiska Młodszych Prawników, jak również osób na aplikacji oraz tych co właśnie uzyskali uprawnienia. Pracodawcy cenią absolwentów uczelni państwowych. Ogromnym atutem jest również dyplom ukończenia uczelni językowych.

    W wyniku zmian na rynku usług prawniczych, związanych z gorszą sytuacją ekonomiczną w 2009, nieznacznie spadły oczekiwania finansowe kandydatów.

    Od początku 2010 obserwujemy wzrost liczby prowadzonych projektów rekrutacyjnych w większości na stanowisko In-house Lawyer.

fot. mat. prasowe

Finanse i księgowość

Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2020 Zarobki w Polsce: trendy 2020

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: