eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki w Polsce i na świecie 2013

Zarobki w Polsce i na świecie 2013

2014-12-05 12:36

Zarobki w Polsce i na świecie 2013

Zarobki w Polsce i na świecie 2013 © Piotr Marcinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (21)

Realna wartość wynagrodzenia w naszym kraju niemal nieustannie rośnie, ciągle jednak daleko nam do poziomu osiąganego w Europie Zachodniej. Na najwyższe pensje, tradycyjnie już, mogą liczyć osoby zatrudnione w województwie mazowieckim. Na kolejnych pozycjach Dolny Śląsk oraz Pomorze. W ujęciu branżowym największe powody do satysfakcji z wynagrodzenia mają pracownicy IT, na drugim biegunie plasują się osoby zatrudnione w kulturze i sztuce. To niektóre z wniosków, jakie płyną z przygotowanej przez ZPP dorocznej publikacji "Raport płacowy. Polska i Świat".

Przeczytaj także: Zarobki w Polsce i na świecie 2012

Jak pokazują dane publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, w ninionym roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej sięgnęło 3650 zł, a więc było o 128 złotych wyższe niż w roku poprzednim.
– Należy jednak pamiętać, że powyższe dane nie uwzględniają inflacji, a więc nie odzwierciedlają realnego wzrostu płac – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. I dodaje – Wolałbym zwrócić uwagę na fakt, że w 2013 roku wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń nominalnych brutto w sektorze przedsiębiorstw był wolniejszy niż w poprzednim roku, jednak przy niewielkim wzroście cen konsumpcyjnych, zwiększyła się siła nabywcza płac (o 2%).

Z pewnością dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że na najwyższe pensje może liczyć Mazowsze, gdzie ubiegłoroczna mediana zarobków wyniosła 5400 zł. W najgorszej sytuacji znajdują się mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, dla którego mediana wyniosła 3150 zł.

Podobnie jak w poprzednim roku najwyższe zarobki odnotowano w branży IT, gdzie mediana wynagrodzeń, według danych OBW, wyniosła w 2013 roku 6 000 zł brutto. Na kolejnych pozycjach znalazły się telekomunikacja i bankowość.
– Zwracam uwagę, że płace w tych branżach są oczywiście dość zróżnicowane i zależą nie tylko od regionu, ale także wielkości firmy – powiedział Marcin Nowacki, Wiceprezes ZPP. Jak dodał – Najważniejsze z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce są jednak wyniki dotyczące płacy minimalnej. Mianowicie, mamy do czynienia z nieustannym wzrostem dynamiki wynagrodzenia minimalnego, co wyróżnia nas na tle innych państw europejskich.

Obecnie Polska zajmuje 12. pozycję pod względem nominalnej wartości płacy minimalnej wyrażonej w euro.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI RAPORTU


1. Ranking zarobków na świecie


Szybki wzrost gospodarczy i wysoka inflacja przekładają się zazwyczaj na wzrost płac. Przykładowo, w Chinach zanotowano w ostatnim czasie dwukrotnie szybszy wzrost średniego wynagrodzenia niż chociażby w USA. Jeżeli ten trend się utrzyma należałoby oczekiwać, iż pod względem siły nabywczej chińscy pracownicy będą cieszyli się lepszą pozycją niż ich amerykańscy koledzy.

Wysokim wzrostem wynagrodzeń poszczycić się mogą także kraje latynoamerykańskie - średnio aż 10,8% . A w niektórych państwach, jak na przykład w Argentynie czy Wenezueli, w 2013 roku, płace zwiększyły się o około 25%. Podobny trend przewidywany jest również w tym roku. Dla porównania, w USA oraz Kanadzie w 2013 roku odnotowano wzrost na poziomie zaledwie 3%.

Nieco lepiej wygląda sytuacja w Europie. W niektórych krajach dochody ludności zwiększyły się nawet o 8%, choć ogólna średnia dla całej strefy euro wygląda już nieco gorzej – 3,6%. Na wynik ten wpływa bez wątpienia nadal odczuwalne spowolnienie gospodarcze oraz fakt, iż w niektórych państwach, jak Grecja czy Irlandia płace w wielu sektorach uległy zamrożeniu.

Jeżeli chodzi o rejon Azji i Pacyfiku wysoki wzrost wynagrodzeń, poza Chinami o których była już mowa, odnotowano w Pakistanie, Indiach oraz Wietnami (ok. 13%). Z kolei na Bliskim Wschodzie oraz Afryce wynagrodzenia zwiększyły się średnio o 4,7%, przy czym najwyższy wskaźnik odnotowano w Arabii Saudyjskiej, Nigerii oraz Egipcie, a najniższy w Izraelu.

Powyższe dane nie uwzględniają wzrostu inflacji, a więc rzeczywistego wzrostu płac i siły nabywczej. Warto chociażby zaznaczyć, iż pozornie wysoki wzrost wynagrodzeń w Wenezueli wypada znacznie słabiej w zestawieniu z wysoką inflacją, która pozostaje jedną z największych bolączek tamtejszej gospodarki. W efekcie w ubiegłym roku odnotowano spadek siły nabywczej ludności. Podobnie wygląda sytuacja w Argentynie, gdzie oficjalne dane dotyczące inflacji są zdaniem wielu niezależnych ekonomistów mocno zaniżone. Wedle oficjalnych informacji wynosi ona 10,5 %, jednak eksperci wskazują, iż w rzeczywistości może ona sięgać nawet 25%.

 

1 2 ... 10

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: