eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Kasjerzy na rynku pracy. Zarobki, rozwój i oczekiwania

Kasjerzy na rynku pracy. Zarobki, rozwój i oczekiwania

2019-01-08 11:35

Kasjerzy na rynku pracy. Zarobki, rozwój i oczekiwania

Kasjerka © Drobot Dean - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Kasjerzy to liczna grupa zawodowa i nierzadko pierwsza linia kontaktu klienta z marką. Jaka jest ich sytuacja na rynku pracy? Ile zarabiają? Na jakie benefity pozapłacowe mogą liczyć? Co zwiększa ich szanse na awans i podwyżkę? Odpowiedzi na te pytania dostarcza najnowszy raport autorstwa Pracuj.pl.

Przeczytaj także: Na co może liczyć handlowiec?

Handel i sprzedaż to branże, w których popyt na pracowników jest większy niż w jakiejkolwiek innej specjalizacji. Potwierdzają to dane gromadzone przez Pracuj.pl, z których wynika, że w III kwartale minionego roku handlowcy i sprzedawcy stanowili aż 29% pracowników rekrutowanych poprzez ten serwis. Dane Bisnode Polska wskazują z kolei, że nad Wisłą funkcjonuje obecnie 260 tysięcy sklepów o najróżniejszych specjalizacjach, które zgłaszają zapotrzebowanie na kompetentnych i wykwalifikowanych pracowników. W grupie poszukiwanych są również kasjerzy.
Kasjerzy, którym poświęcamy ten raport Pracuj.pl, to często nasza pierwsza linia kontaktu z marką handlową. Choć znajdują się na najniższych szczeblach hierarchii, to właśnie oni budują nasze wrażenia w relacji z marką. Praca kasjera jest wymagająca, często ciężka fizycznie. Rynkowe doniesienia pokazują jednak, że płace kasjerów regularnie rosną, a pracodawcy wprowadzają programy rozwoju karier - mówi Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.

Jacy są i ile zarabiają kasjerzy?


Dane zebrane przez ekspertów serwisu zarobki.pracuj.pl, wskazują, że lwia część kasjerów (85%) pracuje w oparciu o umowę o pracę. 36% z nich deklaruje otrzymywanie comiesięcznej premii za wypracowane wyniki.

Zespoły kasjerów w Polsce są silnie sfeminizowane. Jak podają eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl, 8 na 10 kasjerów to kobiety. Co ciekawe, panie dominują także wśród kierowników sklepów spożywczych (61%) oraz ich zastępców (66%).

Na jakiej wysokości pensje mogą liczyć kasjerzy? Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie to 2000 zł netto. Natomiast najlepiej opłacani specjaliści otrzymują pensje o blisko połowę wyższe – wynoszące 2900 zł netto. Dla porównania, przeciętna pensja sprzedawcy w branży motoryzacyjnej to 3100 zł netto, a kierownika sklepu spożywczego - 4600 zł netto.

Kasjerzy coraz częściej otrzymują benefity pozapłacowe. Zdecydowanie najpopularniejsze są bony towarowe (38%). Według wypowiedzi pracowników, firmy nieco rzadziej decydują się na świadczenia socjalne (28%), ubezpieczenia na życie (25%).

fot. mat. prasowe

Kasjer na rynku pracy

W III kw. 2018 roku 29% ofert pracy skierowanych było do specjalistów od handlu i sprzedaży.


Co zwiększa szanse kasjera na awans i podwyżkę?


LOKALIZACJA I SKALA: Wyższe zarobki oferują sklepy w największych miastach i najsilniej rozwiniętych regionach oraz duże sieci handlowe.

STAŻ PRACY: Ze względu na dużą rotację na stanowiskach kasjerów, atutem pracownika jest staż przekraczający 2-3 lata w jednym miejscu.

SPECJALIZACJA: Wyższe wynagrodzenia oferują kasjerom np. sklepy informatyczne, motoryzacyjne czy RTV-AGD.

Jak podkreślają eksperci Pracuj.pl, osoby chcące związać swoją przyszłość z branżą handlu B2C powinny zwracać uwagę nie tylko na pensje, ale też skalę danej firmy, jej podejście do rozwoju pracowników.

fot. mat. prasowe

Najczęściej otrzymywane benefity

Kasjerzy najczęściej otrzymują bony towarowe.


Jakie są oczekiwania pracowników?


Kasjerzy to jedna z najbardziej charakterystycznych grup pracowników fizycznych. Jak wykazał raport Pracuj.pl, oczekują oni stabilnych i jasnych zasad zatrudnienia. Chcą wygodnej i szybkiej rekrutacji, uczciwych relacji z szefami oraz zdrowego środowiska pracy.

fot. mat. prasowe

Kasjerzy i inni przykładowi pracownicy handlowi

Na stanowisku kasjera pracują przede wszystkim kobiety.


Jak pokazał raport Pracuj.pl "Na tropie dobrej pracy", pracownicy fizyczni zwracają przede wszystkim uwagę na wysokość wynagrodzenia. Tylko 35% badanych chciałoby zmienić stanowisko na wyższe, ale już 77% zmieniłoby pracę, jeśli w nowym miejscu otrzymaliby wyższe wynagrodzenie.

fot. mat. prasowe

Przeciętna pensja brutto

Kierownik sklepu RTV/AGD zarabia przeciętnie 5000 zł netto.


Komentarz ekspertki: Jeronimo Martins


Stanowisko kasjera może być zarówno zajęciem tymczasowym, jak i stanowić krok w karierze. Zależy to od celów i potrzeb osoby decydującej się na pracę. Jak wygląda ścieżka rozwoju pracownika od kasjera do menedżera? W naszej organizacji 90 procent menedżerów objęło te stanowiska w drodze awansu wewnętrznego. Jeśli poszukiwany jest na przykład zastępca kierownika sklepu, to ogłaszany jest nabór, każdy pracownik ma wgląd w ofertę, która jest publikowana na firmowym portalu. Kompetencje i kwalifikacje są sprawdzane podczas rozmów z kierownikiem oraz specjalistą ds. HR - komentuje Kinga Jagiełło-Kulesza, Dyrektor Działu HR Makroregionu w Jeronimo Martins.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: