eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia 2021 a poziom wykształcenia

Wynagrodzenia 2021 a poziom wykształcenia

2022-03-12 00:48

Wynagrodzenia 2021 a poziom wykształcenia

Jak poziom wykształcenia wpływa na zarobki? © fotoaloja - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Osoby z wyższym poziomem wykształcenia posiadały wyższe wynagrodzenia. Najwięcej zarabiały osoby z tytułem magistra inżyniera (7 300 PLN), a inżynierowie zarabiali o ok. 1 800 PLN mniej.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2021 roku wzięło udział 93 527 osób. Największą grupę stanowiły osoby o wykształceniu wyższym magisterskim (34%). Kolejnymi dużymi grupami były osoby z wykształceniem wyższym zawodowym oraz magisterskim z tytułem inżyniera (19%) i osoby ze zdaną maturą (18%).

Osoby z wyższym poziomem wykształcenia posiadały wyższe wynagrodzenia. Najwięcej zarabiały osoby z tytułem magistra inżyniera (7 300 PLN), a inżynierowie zarabiali o ok. 1 800 PLN mniej.

fot. mat. prasowe

Mediany miesięcznych wynagrodzeń całkowitych osób z różnym poziomem wykształcenia w 2021 roku

Najwięcej zarabiały osoby z tytułem magistra inżyniera (7 300 PLN).


Dane pokazały, że istnieje różnica w wysokości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. W każdym przypadku, niezależnie od poziomu wykształcenia kobiety zarabiały mniej. Różnica ta była największa w kategorii osób z wykształceniem magistra inżyniera i wynosiła 2 542 PLN.

fot. mat. prasowe

Mediany miesięcznych wynagrodzeń kobiet i mężczyzn z różnym poziomem wykształcenia

W każdym przypadku, niezależnie od poziomu wykształcenia kobiety zarabiały mniej.


Badanie wysokości wynagrodzeń w zależności od stażu pracy wykazało, że w większości przypadków liczba lat spędzonych w miejscu pracy zapewnia wyższe wynagrodzenia w prawie wszystkich przypadkach. Poziom wykształcenia również wpływał na większe płace. Stawki wynagrodzeń osób z wykształceniem średnim i podstawowym poniżej 5 lat stażu pracy utrzymują się na podobnym poziomie. Płace osób z wykształceniem wyższym rosły szybciej od zarobków osób z pozostałych dwóch kategorii.

fot. mat. prasowe

Mediany miesięcznych wynagrodzeń osób z różnym stażem pracy i poziomem wykształcenia

Stawki wynagrodzeń osób z wykształceniem średnim i podstawowym poniżej 5 lat stażu pracy utrzymują się na podobnym poziomie.


Ukończenie studiów stacjonarnych, czy niestacjonarnych również miało wpływ na wyniki. Osoby, które ukończyły studia w trybie dziennym przeważnie posiadały wyższe zarobki. Wyjątkiem byli absolwenci z wykształceniem wyższym zawodowym, u których nie występowała żadna różnica.

Informacje o badaniu: W 2021 roku w badaniu uczestniczyły 93 527 osoby. 64% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 75% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 73% ma wykształcenie wyższe, 47% pracuje w dużych i wielkich przedsiębiorstwach, zaś 83% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.

Mikołaj Pecold
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: