eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia 2021 a znajomość języków obcych

Wynagrodzenia 2021 a znajomość języków obcych

2022-08-27 00:20

Wynagrodzenia 2021 a znajomość języków obcych

Znajomość języka angielskiego to dziś konieczność © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2021 roku, połowa pracowników oceniających swoją znajomość angielskiego jako zaawansowaną zarabiała 8 000 PLN brutto miesięcznie.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia 2022 a znajomość języków obcych

Na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzono analizę wynagrodzeń osób posługującymi się różnymi językami obcymi. W badaniu wzięło udział 121 000 osób, z czego 55% stanowili mężczyźni, 65% uczestników nie miała więcej niż 35 lat, 75% pracowała w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 72% miało wykształcenie wyższe, a 47% zatrudniona była w firmach, gdzie pracowało więcej niż 250 osób.

Obecnie umiejętność posługiwania się językiem obcym (szczególnie angielskim) przestaje być dodatkowym atutem, a staje się koniecznością. Zarówno firmy globalne działające w Polsce, jak i te z rodzimym kapitałem poszukują pracowników, którzy potrafią działać na arenie międzynarodowej. Ciężko obecnie przecenić umiejętności językowe, których znaczenie na rynku pracy będzie jedynie wzrastać.

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2021 roku, połowa pracowników oceniających swoją znajomość angielskiego jako zaawansowaną zarabiała 8 000 PLN brutto miesięcznie. Osoby, które deklarowały średniozaawansowany poziom posługiwania się tym językiem, otrzymywały znacznie mniej. Mediana ich miesięcznych wynagrodzeń wyniosła 6 000 PLN brutto. Z kolei pracownicy z początkującą znajomością języka uzyskiwali przeciętnie 5 000 PLN brutto.

fot. mat. prasowe

Miesięczne wynagrodzenia osób z różnym poziomem znajomości języka angielskiego

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2021 roku, połowa pracowników oceniających swoją znajomość angielskiego jako zaawansowaną zarabiała 8 000 PLN brutto miesięcznie.


W poniższej tabeli zestawiono zarobki osób posługujących się różnymi językami obcymi. Przykładowo mediana wynagrodzeń osób posługujących się językiem francuskim na poziomie podstawowym wynosiła 6 300 PLN, a na poziomie zaawansowanym aż 8 000 PLN. Podobną prawidłowość można było zauważyć w przypadku pozostałych języków. Dla przykładu mediana wynagrodzeń pracowników deklarujących biegłą umiejętność posługiwania się językiem niemieckim wyniosła 7 865 PLN, a początkujących jedynie 5 831 PLN.

fot. mat. prasowe

Miesięczne wynagrodzenia całkowite osób z różną znajomością języków obcych

Mediana wynagrodzeń osób posługujących się językiem francuskim na poziomie podstawowym wynosiła 6 300 PLN, a na poziomie zaawansowanym aż 8 000 PLN.


Różnice w wysokości wynagrodzeń osób posługujących się językiem angielskim na różnych poziomach zaawansowania można zauważyć również na poszczególnych stanowiskach. W przypadku księgowych różnica między medianami wynagrodzeń osób znających język angielski w stopniu zaawansowanym i podstawowym wynosiła 27%. Największa różnica występowała w przypadku HR Business Partnerów, gdzie osoby z podstawową znajomością języka angielskiego zarabiały aż 43% mniej w porównaniu z osobami deklarującymi zaawansowaną umiejętność posługiwania się tym językiem. Z kolei najmniejsze różnice wystąpiły w grupie sekretarek, gdzie różnica w medianach płac osób ze znajomością podstawową i zaawansowaną wyniosła 16%.

fot. mat. prasowe

Mediany miesięcznych wynagrodzeń osób z różną znajomością jęz. ang. na wybranych stanowiskach

Największa różnica występowała w przypadku HR Business Partnerów.


Z przedstawionych powyżej danych nie należy jednak wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Na wysokość wynagrodzenia ma wpływ wiele różnych czynników i wiązanie jej wyłącznie ze znajomością języków jest dużym uproszczeniem.

Mikołaj Pecold
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: