eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia 2019 a znajomość języków obcych

Wynagrodzenia 2019 a znajomość języków obcych

2020-07-27 00:10

Wynagrodzenia 2019 a znajomość języków obcych

Jakich języków warto się uczyć? ©  anoyo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Nie od dziś wiadomo, że warto inwestować w naukę języków obcych. Im wyższy poziom ich znajomości tym większa szansa na wyższe wynagrodzenie. Potwierdzają to wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2019 roku. Z otrzymanych danych wynika, że osoby, które oceniły swoją znajomość języka angielskiego jako zaawansowaną zarabiały znacznie więcej niż osoby znające słabiej ten język.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia 2019 a znajomość języka angielskiego

Podobnie było w przypadku języków obcych, które od lat są wymieniane jako najbardziej pożądane przez europejskich pracodawców (Europe Language Jobs, 2019). Wśród nich znalazły się obok angielskiego m.in. takie języki jak niemiecki, francuski oraz hiszpański.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Mediany miesięcznych wynagrodzeń osób z różną znajomością jęz. angielskiego

Osoby, które oceniły swoją znajomość języka angielskiego jako zaawansowaną zarabiały znacznie więcej niż osoby znające słabiej ten język.


W 2019 roku spośród osób posługujących się powyższymi językami najwyższe wynagrodzenia otrzymywały osoby z zaawansowaną znajomością języka francuskiego. Mediana ich miesięcznych zarobków wyniosła 6 914 PLN.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Wysokość miesięcznych wynagrodzeń osób z różną znajomością języków obcych

W 2019 roku spośród osób posługujących się powyższymi językami najwyższe wynagrodzenia otrzymywały osoby z zaawansowaną znajomością języka francuskiego.


Panuje przekonanie, że im więcej języków obcych znają pracownicy, tym lepsza jest ich sytuacja na rynku pracy. Dlatego ciekawe wydaje się zestawienie zarobków osób z co najmniej średniozaawansowaną znajomością języka angielskiego, które równocześnie deklarują znajomość innych języków.

W przypadku pracowników posługujących się językiem angielskim przynajmniej na poziomie B1/B2 z dodatkową znajomością języka niemieckiego na tym samym poziomie, mediana zarobków wyniosła 7 000 PLN. Z kolei osoby, które poza średniozaawansowaną znajomością języka angielskiego deklarowały biegłość w języku niemieckim otrzymywały 8 000 PLN. Podobnie było w przypadku pozostałych języków, co prezentuje poniższy wykres.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Mediany miesięcznych wynagrodzeń osób z co najmniej średnią znajomością jęz. angielskiego

W przypadku pracowników posługujących się językiem angielskim przynajmniej na poziomie B1/B2 z dodatkową znajomością języka niemieckiego na tym samym poziomie, mediana zarobków wyniosła 7 000 PLN.


Maria Hajec
Sedlak & Sedlak

Bibliografia:
  1. Working in Europe: most demanded countries, languages and sectors, Europe Language Jobs, https://www.europelanguagejobs.com/blog/working-europe-most-demanded-countries-languages-sectors [dostęp: 29.01.2020].

Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: