eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia 2020 a znajomość języków obcych

Wynagrodzenia 2020 a znajomość języków obcych

2021-04-11 00:15

Wynagrodzenia 2020 a znajomość języków obcych

Znajomość niemieckiego jest wysoko ceniona © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Inwestycja w naukę języków obcych jest dziś bardzo opłacalna. Im wyższy poziom ich znajomości, tym większa szansa na wyższe wynagrodzenie. Potwierdzają to wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2020 roku. Osoby deklarujące zaawansowaną znajomość języka angielskiego zarabiały o prawie 3 000 PLN więcej niż te, które znają angielski w stopniu podstawowym.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia 2019 a znajomość języka angielskiego

fot. mat. prasowe

Miesięczne wynagrodzenia całkowite osób z różną znajomością języka angielskiego

Osoby deklarujące zaawansowaną znajomość języka angielskiego zarabiały o prawie 3 000 PLN więcej niż te, które znają angielski w stopniu podstawowym.


Oprócz języka angielskiego, do najbardziej pożądanych przez pracodawców języków obcych należą m.in. niemiecki, francuski i hiszpański.

W 2020 roku spośród osób posługujących się w/w językami najwyższe pensje otrzymywały osoby z zaawansowaną znajomością języka niemieckiego (7 500 PLN). W przypadku tego języka widać również największe różnice w poziomie zarobków w zależności od stopnia jego znajomości. Osoby z podstawową znajomością języka niemieckiego zarabiały o ponad 2 000 PLN mniej niż te, które biegle się nim posługują.

fot. mat. prasowe

Miesięczne wynagrodzenia osób deklarujących różną znajomość języków obcych

W 2020 roku najwyższe pensje otrzymywały osoby z zaawansowaną znajomością języka niemieckiego (7 500 PLN).


Wzrasta również popularność języków skandynawskich (norweski, szwedzki, duński) i rośnie zapotrzebowanie na specjalistów posługujących się tymi językami. Na wykresie 2. zaprezentowane zostały wynagrodzenia osób, które zadeklarowały znajomość języka norweskiego. Osoby znające ten język na poziomie średnio-zaawansowanym zarabiały prawie 7 000 PLN.

fot. mat. prasowe

Miesięczne wynagrodzenia osób z różną znajomością języka norweskiego

Osoby znające ten język na poziomie średnio-zaawansowanym zarabiały prawie 7 000 PLN.


Znajomość kilku języków obcych poprawia sytuację pracowników na rynku pracy. Osoby, które biegle posługują się kilkoma językami mają szanse na wyższe wynagrodzenie.

W przypadku osób, które poza zaawansowaną znajomością języka angielskiego deklarowały również biegłość w języku niemieckim, mediana zarobków wyniosła 8 600 PLN. Wysokie płace otrzymywały również osoby, które obok języka angielskiego, posługiwały się również językiem francuskim czy hiszpańskim na poziomie zaawansowanym.

fot. mat. prasowe

Miesięczne wynagrodzenia osób z zaawansowaną znajomością jęz. angielskiego i innych języków obcych

Osoby, które biegle posługują się kilkoma językami mają szanse na wyższe wynagrodzenie.


Informacje o badaniu: W 2020 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW) uczestniczyło 118 767 osób. Z czego 58% stanowili mężczyźni, 70% osób ma wyższe wykształcenie, 54% mieszka w dużych miastach (powyżej 100 000 mieszkańców), 46% badanych jest zatrudnionych w dużej lub wielkiej firmie (powyżej 250 pracowników), 82% pracuje w firmach prywatnych, a 50% badanych ma staż pracy krótszy niż 8 lat.

Monika Czepiel
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: