eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Znajomość języków obcych: fakty i mity

Znajomość języków obcych: fakty i mity

2017-09-12 11:18

Znajomość języków obcych: fakty i mity

Język angielski warto znać © vchalup - Fotolia.com

Czy do znalezienia naprawdę dobrej pracy konieczna jest znajomość minimum dwóch języków obcych? Zdecydowanie nie. Warto jednak pamiętać, że przecząca odpowiedź na tak postawione pytanie nie oznacza, że można osiąść na laurach, a podręczniki do nauki języka rzucić w kąt. A jakie wymagania w zakresie języków obcych mają pracodawcy?

Przeczytaj także: Jakie języki obce najbardziej przydatne w pracy?

Jeden język obcy, ale dobrze!


Nie wymagam, aby wszyscy moi pracownicy znali dwa języki obce – mówi Sławomir Kuchta, dyrektor sprzedaży i marketingu w Wydawnictwie Cztery Głowy (fiszki.pl). Jasne jest, że oczekuję od handlowca sprawnego porozumiewania się z zagranicznymi kontrahentami, ale też zdaję sobie sprawę, że do tego najprawdopodobniej z powodzeniem wystarczy mu język angielski. Dlatego też bardzo dobrej znajomości tego języka wymagam od osób, które będą wyjeżdżać w podróże służbowe czy obsługiwać klientów telefonicznie. Jeżeli jednak szukam grafika, to wówczas często nie wymagam nawet znajomości angielskiego! Oczekuję jednak, że będzie dobrym grafikiem, a to już najczęściej oznacza, że będzie znał również i te programy graficzne, które nie mają polskiej wersji językowej, a także – że samodzielnie poszuka pewnych rozwiązań w internecie. Wiele informacji znajdzie tam tylko w języku angielskim, a więc – właściwie nie ma wyjścia. Znajomość angielskiego potrzebna mu będzie jako standardowe narzędzie pracy, narzędzie do zdobywania dalszej wiedzy, a nie coś, czym będzie miał się wykazywać przed innymi.

Dwa języki to nie fanaberia pracodawcy


Znajomość drugiego języka obcego w CV to dla mnie ważna informacja – i wcale nie chodzi tutaj tylko o wiedzę – dodaje Kinga Perczyńska, dyrektor personalna w tym samym wydawnictwie. Jeśli chcę zatrudnić redaktora w dziale językowym, to oczywiście, ta wiedza jest kluczowa, ale oprócz tych – dość rzadkich przecież – sytuacji, wzmianka o znajomości drugiego języka obcego dostarcza mi cennych informacji o osobowości kandydata, o jego cechach charakteru, zainteresowaniach, podejściu do samokształcenia. Jeżeli widzę, że kandydat zdobył certyfikat językowy (poziom nie jest aż tak istotny), to oznacza, że potrafi się on zmotywować i osiągnąć wybrany cel – wyznaczyć sobie termin, nauczyć się, podejść do egzaminu, pokonać stres. Tak samo podejdzie zapewne do powierzonego mu projektu – skończy to, co zaczął, nie podda się, gdy tylko pojawią się pierwsze schody. Kiedy widzę, że ktoś zna drugi język na poziomie zaawansowanym, to najczęściej oznacza, że chciał się go nauczyć, że zrobił to dla siebie, że chce się rozwijać lub – po prostu – takie ma hobby. A ludzie, którzy mają jakąś pasję, to ludzie, z którymi chce się pracować, chce się rozmawiać – wnoszą nowe pomysły, wciąż czegoś szukają, dzielą się obserwacjami. Czasami przez przypadek wpadają na zupełnie nowatorskie rozwiązania. Znajomość obcych języków pozwala też domyślać się, że kandydat zna chociaż trochę inne kultury – jest otwarty, potrafi wczuć się w mentalność innych osób, spojrzeć na problem z innego punktu widzenia.

fot. vchalup - Fotolia.com

Język angielski warto znać

Znajomość języka angielskiego przynajmniej w komunikatywnym stopniu jest obecnie wymagana praktycznie we wszystkich firmach międzynarodowych.


Im więcej języków, tym większe zarobki


Znajomość języka angielskiego przynajmniej w komunikatywnym stopniu jest obecnie wymagana praktycznie we wszystkich firmach międzynarodowych oraz takich, które mają styczność z zagranicznymi klientami lub dokumentacją. W Polsce powstaje także coraz więcej firm typu SSC i BPO, które są odpowiedzialne za wybrane procesy w spółkach matkach lub firmach zewnętrznych rozsianych po całym świecie. I tak np. Polacy pracujący w biurze w Gdańsku prowadzą obsługę klienta z Węgier lub księgują dokumenty z Czech.
W takim wypadku znajomość więcej niż jednego języka jest na wagę złota. Dosłownie i w przenośni, bo pracodawcy ze względu na ograniczoną podaż wielojęzycznych kandydatów, są skłonni zapłacić im więcej niż osobom ze znajomością jedynie jednego języka. Różnice w wynagrodzeniach sięgają nawet 30%, więc zdecydowanie warto się uczyć języków – mówi Natalia Bogdan – właścicielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse.

Nie oszukuj się – angielski znać wypada


Pamiętaj, nie każdy dobry pracodawca będzie wymagał od Ciebie znajomości dwóch języków. To mit. Ale na współczesnym rynku pracy bardzo ograniczysz swoje szanse, jeśli nie będziesz znać choćby angielskiego i to na dobrym poziomie. Na popularnych portalach oferujących miejsca pracy wiele ofert pojawia się tylko w języku angielskim – jego znajomość jest uważana za oczywistość. Pracodawcy chcą wysyłać swoich pracowników już nie tylko na zagraniczne targi branżowe, ale także – coraz częściej – na szkolenia i studia podyplomowe za granicą. Pracownik nieznający angielskiego automatycznie do takich szkoleń się nie kwalifikuje. Niedostępne są dla niego anglojęzyczne publikacje, a najnowsza wiedza często dostępna jest tylko tam – nieważne, czy są to książki, czasopisma branżowe, czy internet. W pewnych, dynamicznie rozwijających się dziedzinach, często zanim książka zostanie przetłumaczona na język polski, informacje w niej zawarte już są nieaktualne.

Ale nie tylko…


Tak więc, o ile znajomość drugiego języka najczęściej daje tylko dodatkowe punkty (choć czasem może zadecydować!), to znajomość angielskiego na współczesnym rynku pracy jest nieodzowna – tak samo jak umiejętność czytania. Ale uwaga – nie wystarczy do znalezienia wymarzonej pracy! Tak samo, jak nie wystarczy do tego umiejętność czytania – to tylko narzędzie, a nie wartość sama w sobie. Nikt nie zatrudni Cię, bo świetnie umiesz czytać, ani tylko dlatego, że świetnie znasz angielski! Przychodzisz do pracodawcy z wiedzą w danej dziedzinie i konkretnymi umiejętnościami, a język jest tylko narzędziem, które sprawia, że lepiej wykonujesz swoją pracę. Dlatego – niezależnie od języka – rozwijaj się w swojej dziedzinie. Najlepiej, jak potrafisz.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Znajomość języków obcych: fakty i mity

    Aleks L / 2019-02-15 16:54:07

    Polecam ciekawy artykuł z bloga LingRoom, na temat znajomości języków obcych w pracy: https://lingroom.pl/blog/jaki-jezyk-obcy-obcy-zapewni-ci-wysokie-wynagrodzenie/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: