eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia absolwentów uczelni technicznych w pierwszym roku pracy w 2019 roku

Wynagrodzenia absolwentów uczelni technicznych w pierwszym roku pracy w 2019 roku

2020-04-12 00:15

Wynagrodzenia absolwentów uczelni technicznych w pierwszym roku pracy w 2019 roku

Ile zarabiają absolwenci uczelni technicznych? © MuzzyCo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Mediana wynagrodzenia całkowitego absolwentów uczelni technicznych w pierwszym roku pracy wyniosła 4 210 PLN brutto w 2019 roku. Mężczyźni zarabiali więcej od kobiet o 547 PLN. Luka płacowa wyniosła 12,16%.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z wykształceniem wyższym w pierwszym roku pracy 2018

W niniejszym artykule przedstawiamy wynagrodzenia absolwentów wybranych uczelni technicznych ze stażem pracy nie dłuższym niż rok. W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2019 roku wzięło udział 1 672 takich osób. Zdecydowaną większość respondentów stanowili mężczyźni – 1 081 osób (65%), podczas gdy respondentek było 591 (35%). Z artykułu dowiedzą się Państwo, ile wynosiły wynagrodzenia absolwentów takich uczelni jak:
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,
  • Politechnika Gdańska,
  • Politechnika Krakowska,
  • Politechnika Poznańska,
  • Politechnika Śląska,
  • Politechnika Warszawska,
  • Politechnika Wrocławska.

Mediana wynagrodzenia całkowitego absolwentów uczelni technicznych w pierwszym roku pracy wyniosła 4 210 PLN brutto w 2019 roku. Mężczyźni zarabiali więcej od kobiet o 547 PLN. Luka płacowa wyniosła 12,16%.

fot. mat. prasowe

Schemat 1. Wynagrodzenie absolwentów uczelni technicznych w pierwszym roku pracy w 2019 roku

Mediana wynagrodzenia całkowitego absolwentów uczelni technicznych w pierwszym roku pracy wyniosła 4 210 PLN brutto w 2019 roku.


Z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że w 2019 roku najlepiej wynagradzani byli absolwenci Politechniki Warszawskiej. Mediana wynagrodzenia całkowitego osób, które ukończyły tę uczelnię wynosiła 4 641 PLN brutto. Drugą i trzecią z kolei uczelnią techniczną pod względem zarobków absolwentów w pierwszym roku pracy była Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Wrocławska. Mediana ich zarobków w 2019 roku wynosiła po 4 500 PLN brutto. Z kolei najsłabiej w 2019 roku w pierwszym roku pracy wynagradzani byli absolwenci Politechniki Krakowskiej. Mediana ich zarobków wynosiła 3 876 PLN brutto.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Mediana wynagrodzenia absolwentów uczelni technicznych w pierwszym roku pracy

Z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że w 2019 roku najlepiej wynagradzani byli absolwenci Politechniki Warszawskiej.


Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom najlepiej wynagradzanych absolwentów w pierwszym roku pracy. Osoby, które ukończyły Politechnikę Warszawską i dopiero rozpoczęły pracę w 2019 roku więcej zarabiały w firmach z przewagą kapitału zagranicznego. Mediana ich wynagrodzeń wynosiła 5 071 PLN brutto. Z kolei w polskich przedsiębiorstwach osoby, które ukończyły Politechnikę Warszawską i dopiero rozpoczęły pracę zarabiały 4 200 PLN brutto.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Mediana wynagrodzenia absolwentów Politechniki Warszawskiej w pierwszym roku pracy

Osoby, które ukończyły Politechnikę Warszawską i dopiero rozpoczęły pracę w 2019 roku więcej zarabiały w firmach z przewagą kapitału zagranicznego.


Różnica w medianie wynagrodzeń całkowitych absolwentów Politechniki Warszawskiej, pracujących w firmach zagranicznych ze stażem pracy nie dłuższym niż rok pomiędzy specjalistami a pracownikami szeregowymi w 2019 roku wynosiła 5 300 PLN. Specjaliści pracujący nie dłużej niż rok w firmach zagranicznych, którzy ukończyli Politechnikę Warszawską zarabiali o 1 000 PLN więcej niż absolwenci innych uczelni technicznych z tym samym stażem pracy. W przypadku pracownika szeregowego różnica ta wynosiła 700 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Mediana wynagrodzenia absolwentów Politechniki Warszawskiej w pierwszym roku pracy na róż

Różnica w medianie wynagrodzeń całkowitych absolwentów Politechniki Warszawskiej, pracujących w firmach zagranicznych ze stażem pracy nie dłuższym niż rok pomiędzy specjalistami a pracownikami szeregowymi w 2019 roku wynosiła 5 300 PLN.


Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.

Patrycja Małek
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: