eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › GUS o średniej krajowej w III 2020. Zarabiamy prawie 5,5 tys. zł

GUS o średniej krajowej w III 2020. Zarabiamy prawie 5,5 tys. zł

2020-04-20 10:47

GUS o średniej krajowej w III 2020. Zarabiamy prawie 5,5 tys. zł

Jaka średnia krajowa w marcu 2020? © grzegorz_pakula - Fotolia.com

Są najświeższe dane GUS na temat średniej krajowej. W trzecim miesiącu bieżącego roku osiągnęła ona poziom 5489,21 zł, co oznacza, że na przestrzeni 12 miesięcy przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju wzrosło o 6,3%. Dla porównania, miesiąc wcześniej roczna dynamika wzrostu płac sięgała 7,7%. Różnica pomiędzy lutową a marcową pensją to 158,73 zł, na korzyść tej drugiej.

Przeczytaj także: GUS: średnia krajowa w lutym 2020 znowu w górę

Podana wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia służy m.in. do określenia kwoty dziennego świadczenia pieniężnego przysługującego żołnierzowi rezerwy, który odbył ćwiczenia wojskowe, rekompensującego utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej, które mógłby uzyskać w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w marcu 2020 r. wyniosło 5489,06 zł.

Podana wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia służy do określenia kwoty wypłaty z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej zmarłego posiadacza osobie wskazanej w umowie (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci).

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w pierwszym kwartale 2020 r. wyniosło 5367,68 zł.

Podana wysokość przeciętnego wynagrodzenia służy do celów określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Obwieszczenia i komunikat w tych sprawach zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego lub w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w pierwszym kwartale 2020 r. wyniosło 5367,60 zł.

Komunikat w tej sprawie został opublikowany na stronie internetowej GUS.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: