eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Poszukiwanie pracy: drobiazgi, o których warto pamiętać

Poszukiwanie pracy: drobiazgi, o których warto pamiętać

2013-10-26 00:25

Poszukiwanie pracy: drobiazgi, o których warto pamiętać

O czym warto pamiętać w procesie rekrutacji? © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Poradniki przygotowujące do poszukiwania pracy koncentrują się, skądinąd słusznie, na dobrej kompozycji CV, przygotowaniu do autoprezentacji lub odpowiedzi na trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Słusznie, bo są to elementy decydujące o powodzeniu kandydata w projekcie rekrutacyjnym. Ten tekst opisuje sprawy drobniejsze, które jednak mogą mieć znaczący wpływ na sposób budowania relacji z pracodawcą podczas rekrutacji i finalnie na powodzenie działań kandydata.

Przeczytaj także: Poszukiwanie pracy: zasady które można złamać

1. Skontaktujemy się

Po rozmowie, zwłaszcza jeśli jej przebieg wydaje się obiecujący, kandydat z niecierpliwością czeka na zapowiedzianą informację zwrotną. Z naszych obserwacji wynika, że kontakt taki rzadko następuje w czasie, w którym oczekują go kandydaci. Jeśli poszukujący pracy nie uzgodnił daty, do której może spodziewać się kontaktu, to sam jest winny swojemu zdenerwowaniu. Profesjonalny kandydat zna sposoby dyplomatycznego skłonienia rozmówcy do określenia orientacyjnej daty kolejnego kontaktu, na przykład: Jak rozumiem, możemy być w kontakcie w ciągu najbliższych 2 tygodni?. Jednak nawet jeśli taka data jest określona, często kontakt nie następuje. Procesy rekrutacyjne najczęściej przedłużają się, a rekrutujący nie oddzwaniają m.in. dlatego, że sami do końca nie wiedzą jak długo dany projekt potrwa i nie mają tak naprawdę nic do powiedzenia. Zawsze zachęcamy kandydatów w takich sytuacjach do proaktywnego dzwonienia z prośbą o informację, kandydat ma do niej prawo, a taki telefon może pomóc w przyspieszeniu procesu decyzyjnego w firmie.

2. Dlaczego to tak długo trwa?

Oczywiście zdarzają się rekrutacje, które trwają bardzo krótko, zwłaszcza na niższe stanowiska operacyjne. Jednak większość stanowisk specjalistycznych i menedżerskich, obsadzanych w wyniku otwartych konkursów trwa od 3 do 6 miesięcy, a w przypadkach menedżerów nawet do 9 miesięcy. Co więcej, trochę jak z projektami budowlano-remontowymi deklarowane na początku terminy zakończenia procesu są na ogół dużo krótsze i nikt nie mówi głośno o możliwych opóźnieniach. Powody tych opóźnień są zresztą podobne do projektów budowlanych, może poza pogodą, choć i tu istnieje zauważalna korelacja miedzy atrakcyjnością sezonu narciarskiego a tempem projektów rekrutacyjnych. Procesy rekrutacyjne opóźniają problemy z decyzjami, ich zatwierdzaniem przez różne osoby, trudnościami w znalezieniu terminów na spotkania, zmieniającymi się koncepcjami wobec samego stanowiska i niepewnością co do wyboru. Problemem kandydata, zwłaszcza niepracującego i intensywnie poszukującego, jest to, że nie jest on wtajemniczony w te wewnętrzne trudności i po prostu denerwuje się, czasem tracąc serce do takiego projektu. Niewiele może zrobić, poza uzbrojeniem się w cierpliwość i unikaniem odbierania tej sytuacji osobiście.

fot. WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

O czym warto pamiętać w procesie rekrutacji?

Po rozmowie, zwłaszcza jeśli jej przebieg wydaje się obiecujący, kandydat z niecierpliwością czeka na zapowiedzianą informację zwrotną. Z naszych obserwacji wynika, że kontakt taki rzadko następuje w czasie, w którym oczekują go kandydaci. Jeśli poszukujący pracy nie uzgodnił daty, do której może spodziewać się kontaktu, to sam jest winny swojemu zdenerwowaniu.


3. Projekty zamierające i zamrażane

Bardziej radykalną odmianą wyżej opisanych problemów z opóźnianiem procesów rekrutacyjnych jest ich zamieranie. Projekt zamierający to taki, podczas którego na tyle zmieniają się warunki zewnętrzne lub oczekiwania, że firma zastanawia się czy w ogóle go kontynuować. Powodem może tu być zarówno nagła decyzja o zatrudnienie na to stanowisko kandydata wewnętrznego jak i plany innych zmian personalnych w firmie, które każą przeanalizować sens danej rekrutacji. Firmy na ogół nie informują kandydatów o swoich rozterkach, starając się trzymać ich w odwodzie, gdyby jednak rekrutacja miała ruszyć. Pytanie na ile ten projekt jest nadal aktualny? może jednak pomóc w wyjaśnieniu sytuacji. Zwłaszcza wówczas, gdy mamy do czynienia z oficjalnym zamrożeniem projektu zmiana sytuacji biznesowej powoduje konieczność zawieszenia wszystkich rekrutacji w tej sytuacji firmy najczęściej informują o tym otwarcie.

4. Umawianie i punktualność

Spotkania w sprawie rekrutacji, częściowo z przyczyn już wyżej omówionych, należą do najczęściej przekładanych spotkań biznesowych. Co więcej, często może się okazać, że spotkanie rozpoczyna się ze znaczącym opóźnieniem. Wynika to z faktu, że w świadomości wielu menedżerów te spotkania są jakby mniej ważne niż inne, a kandydaci podświadomie są traktowani jako rodzaj petentów, którzy powinni dostosować się do rytmu organizacji oferującej im ewentualne zatrudnienie. Stąd półgodzinne oczekiwanie na rozpoczęcie rozmowy kwalifikacyjnej nie należy do rzadkości.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: