eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Wirtualna rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść?

Wirtualna rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść?

2013-10-27 00:57

Wirtualna rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść?

Jak przygotować się do wirtualnej rozmowy kwalifikacyjnej? © agenturfotografin - Fotolia.com

Nowe narzędzia i technologie dają pracodawcom innowacyjne możliwości rekrutacyjne. 15-minutowa, wirtualna rozmowa o pracę pomoże zaoszczędzić cenny czas, energię i pieniądze nie tylko rekrutującemu, lecz także kandydatowi. Jak przygotować się do takiej rozmowy, by dobrze wypaść w oczach pracodawcy?

Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna - skuteczna autoprezentacja

Nie jest niczym niezwykłym, że w dzisiejszych czasach rekruterzy bardzo często przeprowadzają rozmowy za pomocą wirtualnych chatów i platform – tak, aby mieć możliwość poznania kandydata i przeprowadzenia rozmowy bez konieczności poświęcania czasu na tradycyjne spotkanie. Jak w przypadku każdego rodzaju rozmowy o pracę, także ta wirtualna rządzi się swoimi prawami, o których należy pamiętać.

Podejdź do tego z dystansem

Pamiętaj, że wszystkie rozmowy są równie ważne i rekruter powinien do nich podchodzić tak samo poważnie. Zatem Ty również powinieneś przygotować się do wirtualnej rozmowy kwalifikacyjnej tak samo, jak przygotowałbyś się idąc na spotkanie w cztery oczy. Istotny jest zatem nie tylko Twój wygląd zewnętrzny, ale i otoczenie, w którym przebywasz w czasie rozmowy.

Wybierz odpowiednie miejsce

Rekruter będzie widział i słyszał nie tylko Ciebie, lecz także wszystko to, co Cię otacza. Nie możesz pozwolić, by rozmowa odbyła się w zatłoczonej kawiarni albo w pociągu. Zaszyj się w cichym miejscu i upewnij, że pomieszczenie, w którym się znajdujesz, jest ciepłe, neutralne i panuje w nim porządek. Jeśli dodasz mu dodatkowo biurowego charakteru, zadziała to tylko na Twoją korzyść. Kluczem do sukcesu jest pewność, że nikt, nawet ciekawski współlokator i jego kot, nie będzie Ci przeszkadzał.

fot. agenturfotografin - Fotolia.com

Jak przygotować się do wirtualnej rozmowy kwalifikacyjnej?

Nie możesz pozwolić, by rozmowa odbyła się w zatłoczonej kawiarni albo w pociągu. Zaszyj się w cichym miejscu i upewnij, że pomieszczenie, w którym się znajdujesz, jest ciepłe, neutralne i panuje w nim porządek. Jeśli dodasz mu dodatkowo biurowego charakteru, zadziała to tylko na Twoją korzyść.


Nie daj się pokonać technice

Nie wszyscy zostaliśmy obdarzeni umiejętnościami technicznymi. Zrób jednak wszystko, co w Twojej mocy, aby Twoja internetowa kamera i mikrofon działały sprawnie. „Zadbaj także o to, by podczas wywiadu przepustowość Twojego Internetu nie była hamowana przez żadne zbędne aktywności. Odłóż ściąganie plików i wszelkie ważne synchronizacje na później – mogą poczekać do końca rozmowy” - radzą eksperci monsterpolska.pl.

Pożegnaj się z nieśmiałością

Nie wahaj się powiadomić rekrutera o ewentualnych problemach technicznych, które mogą Wam stanąć na drodze podczas rozmowy. Nie chcesz przecież ryzykować nieprawidłowej odpowiedzi na pytanie, którego po prostu nie usłyszałeś. Jeśli zaś otrzymasz telefon od rekrutera nagle, nie bój się przełożyć rozmowy na później.

Utrzymuj kontakt wzrokowy

Chociaż unikanie patrzenia na osobę, z którą rozmawiamy, leży wbrew ludzkiej naturze, to właśnie tak musisz postępować podczas wirtualnej rozmowy o pracę. Pamiętaj, musisz utrzymywać kontakt wzrokowy z okiem kamery internetowej, a nie z rozmówcą. Jeśli będziesz patrzeć na osobę po drugiej stronie ekranu, będzie mieć ona wrażenie, że stale spoglądasz w dół. Wiele spośród nowoczesnych kamer internetowych jest trudnych do zauważenia. Pożytecznym może okazać się umieszczenie strzałki w miejscu obiektywu - tak, abyś wiedział, w którą stronę skierować swój wzrok.

Nie koncentruj się tylko na swoich notatkach

Dobrym pomysłem jest sporządzenie notatek przed wirtualną rozmową o pracę. Jednak istnieje różnica pomiędzy szybkim zerknięciem na swoje zapiski dla pobudzenia pamięci, a przeczytaniem całego przemówienia z kartki. Wystarczy obserwować innych, bardziej doświadczonych mówców, i czerpać inspiracje z tego, jak subtelnie można pomagać sobie notatkami.

Jak w przypadku każdej innej rozmowy kwalifikacyjnej, pamiętaj, aby ubrać się odpowiednio i zaprezentować wypielęgnowaną i profesjonalną postawę. Jeśli aplikujesz do pracy w trybie zdalnym, bardzo prawdopodobne jest, że będziesz korzystać z takich wirtualnych rozmów w codziennych zadaniach. Rozmowa o pracę będzie zatem dobrym początkiem do włączenia tego typu komunikacji w Twoje zawodowe życie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: