eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

Premia

Przeczytaj także: Składniki dodatkowe wynagrodzenia

Składnik wynagrodzenia bieżącego, stanowiący dodatek do pensji zasadniczej. Jej przyznanie uzależnione jest od spełnienia ściśle określonych w odpowiednim regulaminie kryteriów – premia nie może mieć charakteru uznaniowego (taki charakter ma nagroda, często mylnie nazywana premią uznaniową).

Ważnym elementem jest również konieczność sformułowania kryteriów w taki sposób, aby mogły być one kontrolowane. W przypadku nieotrzymania premii pomimo spełnienia warunków, pracownik może dochodzić swoich praw w sądzie pracy.

Premia ma pełnić przede wszystkim funkcję motywacyjną, skłaniać pracowników do pożądanych postaw i zachowań, które przekładać się będą na większą efektywność firmy. Premiowanie może mieć charakter pozytywny lub negatywny. O tym pierwszym mówimy, gdy za dobrze wykonane zadanie czy uzyskanie ponadprzeciętnych wyników pracownik otrzymuje dodatkową zapłatę.

Z premiowaniem negatywnym mamy do czynienia wtedy, gdy premia jest niejako wliczona w pensję, a przy wystąpieniu uchybień ze strony pracownika – potrącana. Takie rozwiązanie nie motywuje do poprawy, może za to rodzić konflikty między pracownikami a pracodawcami.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: