eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Płace w Polsce: trendy I-III 2010

Płace w Polsce: trendy I-III 2010

2010-06-25 13:45

Przeczytaj także: Płace w Polsce: trendy I-VI 2009


  • W sektorze IT i telekomunikacyjnym spadków płac również doświadczyły głównie osoby na najwyższych stanowiskach. Wzrosty stawek płac, jeżeli były, to maksymalnie o 6-7% i dotyczyły przede wszystkim stanowisk związanych z utrzymaniem, softwarem. W 2009 roku w firmach następowało spłaszczanie struktur, a co za tym idzie - redukcja personelu. W wyniku tych zmian na rynku dostępnych jest wielu specjalistów oraz kandydatów na wyższe stanowiska, np. IT Managerów, którzy zostali zwolnieni, a ich obowiązki rozłożono na zespół administratorów.

    Obecnie widać jednak ożywienie na rynku pracy, szczególnie w obszarze outsourcingu usług IT, który przeżywa w Polsce rozkwit. Poszukiwani są pracownicy II linii wsparcia systemu znający języki obce. Na rynku brakuje kandydatów z dobrą znajomością języka francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego i innych języków europejskich. Ci kandydaci mogą spodziewać się proponowanych wyższych wynagrodzeń.

    Wysokość pensji osób wchodzących dopiero na rynek pracy zależy również od ukończonej uczelni. Pracodawcy znacznie chętniej zatrudniają absolwentów Politechniki Warszawskiej, czy Uniwersytetu Warszawskiego, oceniając ich, jako kandydatów lepiej przygotowanych do podjęcia pracy w zawodzie i posiadających rzetelne podstawy merytoryczne zdobyte podczas studiów. SGH natomiast uznawana jest za uczelnię „wypuszczającą” na rynek pracy dobrych kandydatów na stanowiska Analityków Biznesowych.

    W przypadku wyższych stanowisk znaczenie ma raczej doświadczenie, ukończone kursy, zdobyte tytuły i certyfikaty, jak również udokumentowany poprzednim doświadczeniem dostęp do nowych technologii (np. u poprzedniego pracodawcy).

fot. mat. prasowe

Informatyka i telekomunikacja


  • Branża farmaceutyczna nadal oferuje najwyższe poziomy płac oraz najszerszy zestaw świadczeń pozapłacowych. W tej branży nie było znacznych zmian w stawkach wynagrodzeń w porównaniu do stawek oferowanych w analogicznym okresie w 2009.

    W sprzedaży i marketingu w branży farmaceutycznej nastąpił wzrost zapotrzebowania na stanowiska managerskie i wyższego szczebla. Wynika to z przeprowadzanych restrukturyzacji firm farmaceutycznych (fuzje, przejęcia). W wyniku tych zmian nowopowstające „firmy” rezygnują ze stanowisk niższych na rzecz stanowisk managerskich. Na rynku jest zatem większa dostępność kandydatów z mniejszym doświadczeniem. Osoby, które poszukują nowego miejsca pracy przez dłuższy okres są skłonne obniżać swoje oczekiwania finansowe. Trendem staje się zróżnicowanie oferowanych płac w zależności od rodzaju firmy farmaceutycznej. I tak też firmy generyczne oferują wyższe wynagrodzenia niż firmy innowacyjne (na analogicznych stanowiskach).

    W badaniach klinicznych w II kwartale 2009 roku mieliśmy do czynienia z obniżaniem wynagrodzeń, przede wszystkim na stanowiskach CRA. Obecnie nie obserwujemy wahań w stawkach płac, pracodawcy są jednak mało elastyczni i nie są skłonni do negocjacji warunków finansowych. Nadal najwyższe wynagrodzenia są oferowane w województwie mazowieckim. Na wyższe stawki mogą liczyć pracownicy średnich i dużych firm – zatrudniających ponad 40-50 osób.

    W ciągu ostatniego roku, w wyniku utraty projektów w CROs - Clinical Research Organisations, zaobserwowano redukcję personelu na stanowiskach Senior CRA oraz zredukowano etaty Monitorów Badań Klinicznych z najkrótszym stażem pracy. Stąd też jest większa dostępność tych kandydatów na rynku pracy. Zmieniły się wymagania pracodawców wobec kandydatów. Firmy poszukują osób z konkretnym doświadczeniem, czyli np. CRA posiadający doświadczenie w obszarze terapeutycznym, onkologicznym itp. Ponadto pracodawcy zwracają uwagę na doświadczenie i wykształcenie kandydatów. Dużo łatwiej znaleźć pracę osobom z wykształceniem kierunkowym (biotechnologia, biologia, chemia, medycyna, farmacja) oraz kilkuletnim doświadczeniem (3-4 lata).

    Spadku płac nie obserwujemy również w sektorze medical devices. Branża sprzętu medycznego cały czas się rozwija i przewidywany jest dalszy jej rozwój na przestrzeni kolejnych 2-3 lat. Firmy farmaceutyczne, z powodu krótszych terminów rejestracji sprzętu niż leków, zaczynają inwestować w działy sprzedaży sprzętu medycznego. W związku z tym w firmach produkujących sprzęt medyczny wzrosło zapotrzebowanie na personel - głównie zespół sprzedażowy.
Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2020 Zarobki w Polsce: trendy 2020

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: