eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Oferty pracy w IT vs rzeczywistość: jakie są realne zarobki programisty?

Oferty pracy w IT vs rzeczywistość: jakie są realne zarobki programisty?

2023-01-20 12:47

Oferty pracy w IT vs rzeczywistość: jakie są realne zarobki programisty?

Jakie są realne zarobki programisty? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Raporty z rynku pracy IT przekonują nas najczęściej, że specjaliści IT to grupa zawodowa, która niekoniecznie musi obawiać się inflacji, ponieważ jej wynagrodzenia systematycznie wzrastają. Czy jednak to, co oferują pracodawcy w ogłoszeniach o pracę znajduje swoje potwierdzenie w rzeczywistości? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje opracowany przez Just Join IT "Raport wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022". Oto, do jakich wniosków prowadzi.

Przeczytaj także: Specjaliści IT zarabiają coraz więcej. Kto ma najwyższe pensje?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


 • Kim są najbardziej poszukiwani w branży IT specjaliści?
 • Jaka była w minionym roku rozpiętość średnich wynagrodzeń w IT?
 • Która ze specjalizacji IT jest najlepiej wynagradzana?


Just Join IT - największy w Polsce portal pracy dla branży technologicznej - opublikował “Raport wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022”. Na potrzeby publikacji przeanalizowano ponad 175 tys. ofert pracy zamieszczonych na portalu w 2022 roku. Oferowane w ogłoszeniach o pracę wynagrodzenia porównano z danymi o realnych zarobkach, zebranymi od 3 tysięcy specjalistów IT w grudniu 2022 r.

Kluczowe wnioski:


 • liczba zamieszczonych na Just Join IT ofert pracy dla programistów i innych pracowników sektora IT, wzrosła w 2022 r. o 183% w porównaniu z rokiem 2021,
 • tylko w 2022 r. pracodawcy poszukiwali ponad 175 tys. specjalistów z branży technologicznej,
 • w 2022 r. specjaliści IT na każdym poziomie doświadczenia (junior, mid, senior) mogli liczyć na czterocyfrowe podwyżki średniego wynagrodzenia,
 • na umowie o pracę junior mógł zarobić o 15,9%, mid o 24,5%, a senior aż o 28,3% więcej niż przed rokiem,
 • przy samozatrudnieniu juniorzy, midzi i seniorzy mogli otrzymać odpowiednio o 16,5%, 18,3% oraz 25,1% wyższe wynagrodzenie względem 2021 r.
 • rozpiętość średnich wynagrodzeń w IT za rok 2022 wyniosła od ok. 7,5 tys. zł miesięcznie dla juniora na UoP, do ponad 30 tys. zł dla seniora na B2B,
 • najlepiej wynagradzaną specjalizacją jest DevOps, gdzie według deklaracji badanych specjalistów IT senior na UoP mógł zarobić do 46 tys. zł miesięcznie, a samozatrudniony nawet 90 tys. zł,
 • w 2022 roku najbardziej poszukiwani byli programiści JavaScript oraz Java, a także testerzy aplikacji,
 • najpopularniejszymi kategoriami wśród specjalistów IT poszukujących pracy były JavaScript, Testing, Java, PM, Python i .NET.

W tym roku w naszym raporcie postanowiliśmy zbadać kondycję rynku pracy w IT zarówno z perspektywy pracodawców, jak i pracowników, dlatego dajemy dostęp nie tylko do danych o wynagrodzeniach z ogłoszeń o pracę, ale także z badania realnych zarobków specjalistów. Rynek jest wciąż na fali wznoszącej, a rekordowo wysoka liczba ogłoszeń, sięgająca ponad 175 tys., mówi nam nie tylko o ciągłym rozwoju technologicznym firm, ale także pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na specjalistów, i jak ten deficyt kształtuje zarobki.

Pracodawcy są skłonni wciąż płacić więcej za najlepsze talenty, a podwyżki rzędu 15-30% nie stanowią dla nich wyzwania. Dobra passa branży trwa, a wybór kariery w IT jest wciąż najbardziej opłacalnym z możliwych – powiedział Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

OMÓWIENIE WYNIKÓW
Deficyt pracowników polskiego sektora IT wciąż wysoki


Według szacunków różnych instytucji, w Polsce brakuje od kilkudziesięciu do kilkuset tys. pracowników sektora ICT. Z “Raportu wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022” wynika, że w roku 2022 r. tylko na Just Join IT pracodawcy opublikowali 175 610 ofert pracy, co oznacza prawie trzykrotny wzrost względem roku 2021. Liczba ta może świadczyć o faktycznym zapotrzebowaniu na specjalistów IT na polskim rynku.

Najbardziej pożądani przez pracodawców


Analiza rozkładu ogłoszeń w 22 kategoriach i obszarach IT pokazuje, że firmy najczęściej rekrutują programistów JavaScript, Java oraz testerów/specjalistów QA (quality assurance). W 2022 r. na Just Join IT ukazało się blisko 60 tys. ogłoszeń o pracę tylko w tych trzech specjalizacjach, co stanowi ok. 1/3 wszystkich ofert. Na front mocno wybija się JavaScript z liczbą ponad 26 tys. ogłoszeń w całym 2022 r. To drugi rok z rzędu lider technologii poszukiwanych w Polsce. Z perspektywy pracodawców istotne jest także obsadzenie wakatów dla programistów .NET oraz dla DevOpsów. W tych kategoriach znalazło się łącznie ponad 23 tys. ogłoszeń.

Tam aplikują najczęściej


W “Raporcie wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022” czytamy, że JavaScript to wciąż najpopularniejszy język programowania w Polsce z perspektywy firm, ale także osób szukających pracy w IT. Ponad 1/5 wszystkich złożonych w 2022 r. aplikacji dotyczyła właśnie tej technologii. Na drugim miejscu listy najbardziej popularnych kategorii znajdował się Testing (14% aplikacji), a na trzecim Java (8,43%). Największy odsetek kandydatów na jedną ofertę pracy odnotowano w kategoriach HTML, PM, Testing i UX.

Pięciocyfrowe wypłaty i czterocyfrowe podwyżki


Branża IT należy do najlepiej wynagradzanych w Polsce. W 2022 r. tylko juniorzy nie mogli liczyć na średnie wynagrodzenie powyżej 10 tys. zł/mies., choć i tak ich pensje wzrosły w porównaniu do 2021 o odpowiednio 1040 zł na UoP (15,9%) i 1239 zł na B2B (16,5%). Zarobki midów na UoP kształtowały się na średnim poziomie 14 527 zł/mies. na UoP (wzrost o 24,6%) i 16 690 zł (wzrost o 18,3%) przy samozatrudnieniu. Oznacza to, że względem 2021 r., w 2022 mogli oni zarobić o ponad 2,5 tys. zł więcej. Największe wzrosty i przekroczenie bariery 20 tys. zł zanotowali seniorzy. W przypadku UoP ich średnie wynagrodzenie wzrosło o 28,3%, czyli ponad 4,5 tys. zł. Na B2B to wzrost odpowiednio o 25,1% i 4,8 tys. zł.

Czy zarobki programisty są najwyższe w branży?


Niekoniecznie. Najlepiej wynagradzaną w 2022 r. kategorią IT jest DevOps. Specjaliści z tego obszaru, który łączy elementy rozwoju oprogramowania (tworzenie kodu) i utrzymania infrastruktury (administracja), zarobią na miesiąc średnio 16 474 zł na UoP i 19 172 zł na B2B. Najwięcej mogą otrzymać seniorzy na umowie B2B. Z ofert pracy wynika, że jest to średnio 30 965 zł miesięcznie, natomiast ankietowani przez Just Join IT specjaliści wskazali, że największa rynkowa pensja DevOpsa może wynieść aż 90 tys. zł/mies. Drudzy najlepiej wynagradzani specjaliści to eksperci od zarządzania i analizy danych (śr. 18 514 zł/mies. na B2B). Podium zamyka Java z zarobkami B2B rzędu 17 550 zł/mies.

fot. mat. prasowe

Rynek pracy w IT

Firmy najczęściej rekrutują programistów JavaScript, Java oraz testerów/specjalistów QA


Zestawiając ze sobą dane o liczbie wakatów oraz średnich zarobkach, raport pokazuje także najbardziej opłacalne kategorie zawodów, czyli takie, w których można zarobić najwięcej względem szans na zdobycie pracy. W tym przypadku wygrywa Java, a na drugim miejscu jest JavaScript. Może to stanowić odpowiedź na pytanie, dlaczego te dwie kategorie cieszą się tak wysoką popularnością.

Jaka jest rzeczywistość?


W “Raporcie wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022”, oprócz danych z ofert pracy, przeanalizowano także 3000 odpowiedzi specjalistów IT dotyczących ich rzeczywistych wynagrodzeń. Z odpowiedzi wynika, że średnie realne zarobki na UoP deklarowane przez juniorów i seniorów są nieznacznie niższe od wynagrodzeń podawanych w ogłoszeniach. O blisko 2500 zł brutto mniej niż w ofertach, zarobią natomiast midzi na UoP. W przypadku kontraktów B2B juniorzy deklarują realne zarobki niższe o kilkaset złotych od podawanych w ogłoszeniach, u midów jest to średnio prawie 500 zł więcej, a u seniorów prawie 4000 zł różnicy na korzyść rzeczywistych wynagrodzeń.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: