eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Najbardziej poszukiwani specjaliści IT z 5-cyfrowymi podwyżkami

Najbardziej poszukiwani specjaliści IT z 5-cyfrowymi podwyżkami

2022-07-25 12:36

Najbardziej poszukiwani specjaliści IT z 5-cyfrowymi podwyżkami

Zarobki w branży IT rosną © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zapotrzebowanie na specjalistów IT nie maleje, wciąż rosną także zarobki w branży. Eksperci Kodilla.com i Antal sprawdzili jakich specjalistów poszukują firmy i komu są gotowe zapłacić najwięcej.

Przeczytaj także: TOP5 specjalizacji w IT. Zapotrzebowanie na te zawody będzie rosło

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


 • Czy wynagrodzenia w IT wciąż rosną?
 • Jakich programistów poszukują firmy?
 • Jakie są najbardziej pożądane umiejętności programistów?


Z 11. Edycji Raportu Płacowego Antal przeprowadzonego na przestrzeni drugiego półrocza 2021 roku i pierwszego półrocza 2022 roku wynika, że w porównaniu do poprzedniej edycji badania wynagrodzenia specjalistów i menedżerów z branży IT wzrosły o 34%. Ze średnim wynikiem 18.843 zł brutto są - poza kadrą zarządzającą - najlepiej opłacanymi pracownikami w Polsce, a jednocześnie - najbardziej pożądanymi, nie tylko przez polskich, ale i zagranicznych pracodawców.
Co najmniej kilkuletnie doświadczenie komercyjne, umiejętność rozwiązywania problemów i pracy w zespole, samodzielność i dobra znajomość wymaganej przez pracodawcę technologii - programiści, którzy spełniają te warunki, są dzisiaj rozchwytywani - mówi Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com.

Jak dodaje Edyta Morek, Senior Consultant, Antal IT Services:
Pracodawcy najczęściej szukają osób z poziomu regular, senior i lead, czyli przynajmniej ze średnio zaawansowaną wiedzą w branży IT. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet, jeżeli ktoś dopiero startuje do pracy w tym sektorze, ma szansę stać się atrakcyjnym kandydatem zdecydowanie szybciej, niż w innych branżach – mówi ekspertka.

Jak to możliwe, że pensje w IT nadal rosną?


Z badań Antal wynika, że stawki dla niektórych stanowisk IT w ciągu ostatniego roku, a nawet półrocza, bardzo mocno wzrosły. Powód? Rynek dosłownie wysysa doświadczonych ekspertów. Pracownicy, którzy chcą zmienić pracę, bez problemu dostają wyższą pensję od nowego pracodawcy lub kontroofertę od obecnego, który chce zachować specjalistę w swoim zespole. Co jednak jeszcze ważniejsze, firmy posiadające siedziby za granicą chętnie zatrudniają polskich specjalistów IT. Oferując atrakcyjne dodatki relokacyjne bądź zatrudniając zdalnie, stają się atrakcyjni dla kandydatów, ci więcej wypłacają wynagrodzenie w walucie rynków zagranicznych. W obliczu szalejącej inflacji, pensja w euro, dolarach czy funtach jest wyższa niż w złotówkach.

Jak komentuje Edyta Morek:
Coraz więcej kandydatów otrzymuje oferty także z rynków zagranicznych, gdzie płatności dokonuje się w obcej walucie. Sprawia to, że i polscy pracodawcy muszą mierzyć się z większymi oczekiwaniami specjalistów IT. Przykładem może być Senior DevOps Engineer, który obecnie zarabia pomiędzy 28 a 32 tys. zł netto czy Senior Security Engineer ze średnimi zarobkami na poziomie 26-30 tys. zł netto.

fot. mat. prasowe

Zarobki w branży IT na najbardziej poszukiwanych stanowiskach 2021-2022 na umowie B2B

Z danych Antal oraz Kodilla.com wynika, że obecnie najbardziej poszukiwani są doświadczeni kandydaci na stanowiska developerskie, takie jak: Java Developer/ Senior Java Developer, Python Developer, C# Developer, React/Angular Developer.


Magdalena Rogóż z Kodilla.com zwraca uwagę, że możliwość pracy w zagranicznej firmie działającej poza Polską przyciąga nie tylko zarobkami.
To też możliwość rozwoju. W ten sposób zdobywa się doświadczenie w pracy z międzynarodowym zespołem rozsianym po całym świecie, a przy tym doskonali zdolność komunikacji w języku angielskim. No i trzeba zauważyć, że zatrudnienie się poza granicami kraju jest obecnie dużo łatwiejsze, szczególnie że biorąc pod uwagę możliwość pracy zdalnej, lokalizacja w branży IT przestaje mieć znaczenie. Dla przykładu, jednego z naszych absolwentów zatrudniła polska firma działająca dla sektora bankowego w Tajlandii. Problemem nie było nawet to, że jest juniorem, bo udowodnił, że zna Javę, czyli wymaganą technologię na tyle, na ile było to potrzebne – dodaje ekspertka.

Tych programistów szukają najczęściej


Z danych Antal oraz Kodilla.com wynika, że obecnie najbardziej poszukiwani są doświadczeni kandydaci na stanowiska developerskie, takie jak: Java Developer/ Senior Java Developer, Python Developer, C# Developer, React/Angular Developer. To głównie specjaliści, którzy wspierają firmy w kontekście tworzenia aplikacji i platform internetowych.

Dodatkowo, duże zapotrzebowanie można zaobserwować w obszarze Cyber Security. Security Engineer, Treat Hunter, Pen Testerzy - osoby na takich stanowiskach wspierają klientów w kontekście bezpieczeństwa i zarządzania informacjami.

Duże zapotrzebowanie jest również na role cloudowe pełnione przez DevOps engineerów, ze względu na coraz więcej rozwiązań, które są przenoszone na chmurę i potrzebują wsparcia w tym zakresie.

A jak to wygląda w liczbach?


Sytuacja na rynku pracy w IT jest dość osobliwa i wymaga głębszej analizy. Aby skutecznie przyjrzeć się temu zjawisku, należy zacząć od doprecyzowania pojęcia jakim jest oferta pracy. Wśród rekruterów jest to powszechnie używany termin, który może oznaczać różne momenty kontaktu z kandydatem.
Po pierwsze, często aby dotrzeć do kandydata rekruter kontaktuje się poprzez LinkedIn, telefonicznie lub mailowo, co jest uznawane za formę oferty pracy. W tym punkcie należy także rozróżnić możliwe formy kontaktu na samym LinkedIn. Platforma ta da możliwość wysyłania krótkich zaproszeń, które po zaakceptowaniu dają możliwość zaprezentowania szerszej perspektywy lub płatne wiadomości umożliwiające przekazanie rozbudowanej treści już w pierwszej wiadomości. Po drugie za ofertę pracy można uznać ogłoszenie umieszczone na portalach branżowych lub stronach internetowych firm. Po trzecie praktykowane są kampanie sponsorowane, które trafiają do określonych grup docelowych – komentuje Karolina Giza, Team Leader, Antal IT Services.

Liczba ofert, jakie otrzymują specjaliści, jest skorelowana z liczbą informacji zawartych w profilu kandydata oraz dopasowaniem do wymagań znajdujących się w opisie stanowiska. Tacy specjaliści deklarują, że otrzymują wiele ofert pracy tygodniowo – rozumianych jako bezpośredni kontakt ze strony rekrutera.

Według danych przekazanych Kodilla.com przez Antal najwięcej ofert - około 20 tygodniowo, otrzymują Java Developerzy. W tej kategorii poszukiwani są kandydaci na stanowiskach senior, jak i regular. Dostępnych na rynku jest około 2000-4000 ogłoszeń o pracę.

IT Python Developer oraz React/Angular Developer otrzymują około 10 ofert tygodniowo. Na rynku dostępnych jest około 2000 ogłoszeń.

C# Developer to przykład stanowiska, na które jest aktywnych około 500-1000 ogłoszeń. Programiści dostają kilka ofert tygodniowo.

Na stanowisko DevOps ogłoszeń o pracę jest około 1000, ale stanowisko to charakteryzuje duża rozpiętość i różnorodność technologiczna, dlatego też osoby na stanowisku DevOps otrzymują około 10 ofert tygodniowo.

Stanowiska z obszaru cyberbezpieczeństwa to przykłady ról niszowych, na które nie ma stałego zapotrzebowania. Tych ról dostępnych na rynku jest około 200, co proporcjonalnie przekłada się na liczbę propozycji, jakie dostają specjaliści i jest ich kilka miesięcznie.

Mniej popularne stanowiska to obszary: Mainframe, Middleware, Administratorzy baz danych (DB2, Cognos, Teradata, Guardium), stanowiska z obszaru wizualizacji danych (np. Qlik), należą do ról niszowych, w związku z tym specjaliści z tych obszarów otrzymują zdecydowanie mniej ofert pracy.

Zakres umiejętności najbardziej poszukiwanych programistów:
 • Java Developer/ Senior Java Developer - testuje, debuguje i kompiluje, tworząc rozmaite usługi odpowiadające na biznesowe wymagania różnych klientów. Sprawdzi się też jako twórca aplikacji mobilnych. Doświadczonych specjalistów cały czas jest za mało na rynku pracy – brakuje ich w analityce danych, bankowości czy ubezpieczeniach, gdyż w tych branżach aplikacje odpowiadają jednocześnie za szereg operacji dla tysięcy klientów.
 • Python Developer - to język dość prosty, dlatego szybko można się go nauczyć - a zapotrzebowanie na nowych i dobrych programistów jest cały czas spore. Jest on również bardzo wszechstronny, co oznacza, że ktoś, kto nauczył się Pythona odnajdzie się w wielu dziedzinach programowania. Dobrze poszukać zatrudnienia w branżach takich, jak: finanse, bankowość, ubezpieczenia. Średnie zarobki są tam z reguły najwyższe.
 • C# Developer - C# to język programowania stworzony przez firmę Microsoft, stanowiący bezpośrednią konkurencję dla języka Java pod względem funkcjonalności, które oferuje. Jest on również jednym z najpopularniejszych języków używanych przy tworzeniu gier video. Najwięcej ofert dla specjalistów C# mają obecnie firmy Comernal Software, Abax i ProData Consult.
 • React Developer - React Developerzy to deweloperzy front-end, którzy zarządzają wszystkim, co jest widoczne dla użytkowników w przeglądarkach internetowych lub aplikacjach. Programista React zajmuje się projektowaniem i implementacją funkcji i rozwiązań dla stron internetowych i aplikacji za pomocą React.
 • Angular Developer - Angular jest frameworkiem do tworzenia warstwy frontend aplikacji typu Single Page Application (SPA), a tym samym głównym konkurentem narzędzi takich jak React czy Vue.
 • .Net Senior Developer - powinien umieć obsłużyć różne aspekty tworzenia aplikacji. Projektuje aplikacje od podstaw i konfiguruje już istniejące systemy. Bardzo często Senior .Net Developer przy tworzeniu aplikacji współpracuje z różnymi zespołami, dlatego powinien też być komunikatywną osobą.

Dla jakich branż prowadzone są najpilniejsze rekrutacje?


Jeśli chodzi o sektory, które chcą potrzebuję najwięcej programistów, należą do nich przede wszystkim: bankowość, IT, który swoimi rozwiązaniami wspiera działanie przedsiębiorstw, unijne instytucje rządowe czy nowoczesne technologie wykorzystywane w codziennym życiu.
Ciężko natomiast wskazać branże, w których są większe czy mniejsze oczekiwania co do umiejętności kandydatów. Faktycznie instytucje finansowe czy banki mają dość wysokie progi wejścia do projektu ze względu na specyfikę rozwiązań jakie tworzą, ale z drugiej strony każda firma chce mieć najlepszych specjalistów w swoich szeregach, aby zapewniać jak najlepsze rozwiązania czy usługi - komentuje Karolina Giza, Team Leader, Antal IT Services.

I dodaje, że bardzo ważna jest również dbałość o szczegóły. Rozwiązania tworzone dla sektora bankowego wymagają bowiem szczególnej staranności i bezpieczeństwa, ponieważ nawet najdrobniejsze błędy i niedociągnięcia mogą skutkować milionowe straty. Dlatego też stawiają wysokie oczekiwania dla pozycji regular/senior/lead.
Oczywiście wszystko zależy od tego do jakiego projektu aktualnie jest rekrutacja, czy jego dynamika oraz poziom ważności dla organizacji pozwalają na obniżenie nieco oczekiwań i doszkolenie w pewnych obszarach, czy też nie - podsumowuje Karolina Giza.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Re: Najbardziej poszukiwani specjaliści IT z 5-cyfrowymi podwyżkami

  Daniel_12 / 2022-08-01 13:04:23

  Przy okazji można nauczyć się wielu jego kierunków z darmowych filmików z Youtube (wiele kursów z zakresu programowania, grafiki, rysunku cyfrowego). A lekcje są naprawdę fajne. Są też darmowe programy na Udemy.com, Nauka-Online.pl, Coursera.org, zwłaszcza te podstawowe. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: