eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Praca w IT: wyższe wynagrodzenia nie tylko dla programistów

Praca w IT: wyższe wynagrodzenia nie tylko dla programistów

2022-06-29 09:52

Praca w IT: wyższe wynagrodzenia nie tylko dla programistów

Programista © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przed nami najnowsza publikacja, w której serwis No Fluff Jobs po raz kolejny rzuca światło na sytuację zawodową specjalistów z branży IT. Po raz kolejny też okazuje się, że w IT pracy nie brakuje - w badanym okresie ofert pracy było 3/4 więcej niż przed rokiem. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistów rosną również wynagrodzenia i to nie tylko w przypadku programistów.

Przeczytaj także: Programiści poszukiwani. Fullstack z największym wzrostem wynagrodzeń

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak w maju 2022 prezentowały się mediany widełek wynagrodzeń w branży IT?
  • Na jakich stanowiskach odnotowano największe wzrosty wynagrodzeń?
  • Jakie trendy zaznaczają się na rynku pracy IT?


No Fluff Jobs, serwis z ogłoszeniami dla branży IT, porównał kondycję rynku IT w maju 2022 do analogicznego miesiąca w 2021 roku. Jak się okazało, liczba ofert pracy w tym obszarze rok w rok wzrosła o 75 proc.

Największe wzrosty wynagrodzeń odnotowano na stanowiskach Project i Product Management oraz w obszarze Big Data. Najwyższy wzrost w zakresie udziału w rynku poszczególnych specjalizacji w porównaniu z majem 2021 odnotował Fullstack (blisko 2 p.p.), co pokazuje, że rynek cały czas szuka doświadczonych i kompleksowych specjalistów IT.

Wynagrodzenia w IT


Jak wynika z najnowszych danych No Fluff Jobs, mediana dolnych widełek wynagrodzeń w przypadku umów o pracę spadła o 6 proc., natomiast górnych nie uległa zmianie. W maju 2022 roku mediana dolnych i górnych widełek wynagrodzeń wynosiła 9,4 – 15 tys. złotych brutto na umowę o pracę. Natomiast w przypadku umów B2B mediana górnych widełek wzrosła o 5 proc., a dolnych pozostała bez zmian. W maju 2021 roku był to poziom od 14 tys. złotych netto plus VAT do 20 tys. złotych netto plus VAT, a w maju tego roku od 14 tys. złotych netto plus VAT do 21 tys. złotych netto plus VAT.

Mediany dolnych i górnych widełek płacowych względem specjalizacji programistycznych. Backend wiedzie prym


No Fluff Jobs przeanalizował zmiany mediany dolnych i górnych widełek płacowych w specjalizacjach związanych z programowaniem: Backend, Frontend oraz Fullstack. We wszystkich z nich odnotowano wzrost zarówno dolnych, jak i górnych widełek wynagrodzeń. Wyjątkiem jest obszar Fullstack, gdzie w przypadku umów o pracę dolna wartość widełek pozostała bez zmian, a górna nieco spadła (w zeszłym roku zarobki w kategorii Fullstack oscylowały między 10 tys. a 18,9 tys. złotych brutto, natomiast w maju 2022 roku – między 10 tys. a 15 tys. złotych brutto).

Z kolei w przypadku Frontendu mediana dolnych i górnych widełek wyniosła w maju 2022 roku 14,2 – 21 tys. złotych netto plus VAT na B2B oraz 12 – 18 tys. złotych brutto na umowę o pracę. Na najwyższe wynagrodzenie w przypadku B2B mogli liczyć programiści i programistki zajmujący się Backendem. Tutaj widełki oscylowały między 15,1 a 23 tys. złotych netto plus VAT. Dla tych zatrudnionych na umowę o pracę było to 12,5–18 tys. złotych brutto.
Na rynku pracy IT wciąż widać kilka silnych trendów. Po pierwsze liczba ofert pracy rośnie rok do roku, miesiąc do miesiąca. W maju 2022 roku odnotowaliśmy wzrost o 74,8 proc. w stosunku do maja 2021 roku. Po drugie firmy dalej najchętniej szukają doświadczonych i wszechstronnych specjalistów(-ek) IT. Udział ogłoszeń skierowanych do Fullstack Developerów(-ek) zaliczył najwyższy wzrost – o prawie 2 p.p. (porównując maj 2021 do maja 2022). - komentuje Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.

Jedne z najwyższych wynagrodzeń w obszarach Project Management oraz Big Data


Na wysokie zarobki mogą liczyć także specjaliści i specjalistki, którzy w IT nie zajmują się stricte kodowaniem. Jedne z najwyższych wynagrodzeń przy B2B przypada specjalist(k)om z obszaru Project Management, którzy aktualnie mogą otrzymywać wynagrodzenie w przedziale od 16,8 tys. do 22 tys. złotych netto plus VAT, a także osoby zajmujące się Big Data – ich zarobki wyniosły w maju 2022 roku 17,5 tys – 25 tys. złotych netto plus VAT. W przypadku umowy o pracę specjalizacje z jednymi z najwyższych wynagrodzeń to Product Management od 18 tys. do 23 tys. złotych brutto, Big Data od 15 tys. do 22 tys. złotych brutto oraz Project Management od 14 tys. do 18 tys. złotych brutto.
Role nieprogramistyczne, szczególnie Product i Project Management, cieszą się coraz większą popularnością, a co za tym idzie – coraz lepszymi zarobkami. To tylko pokazuje, że świat technologii działa jak parasol, pod którym mogą „skryć się” kandydaci i kandydatki o różnorodnych kompetencjach, a przy obecnym tempie digitalizacji usług wkrótce każda, nawet najmniejsza firma, będzie potrzebować wsparcia specjalistów(-ek) IT – podsumowuje Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: