eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Jakie są wynagrodzenia specjalistów w Polsce?

Jakie są wynagrodzenia specjalistów w Polsce?

2020-11-18 10:22

Jakie są wynagrodzenia specjalistów w Polsce?

Ile zarabiają specjaliści w Polsce? © maciejr23 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Od początku 2019 do końca pierwszej połowy 2020 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 94 254 specjalistów z czego 52% stanowili mężczyźni. Mediana zarobków specjalistów w półtorarocznym okresie wyniosła 5 164 PLN brutto miesięcznie.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia specjalistów w 2020 roku

Na stanowiskach specjalistycznych zdecydowanie więcej zarabiali mężczyźni. Mediana miesięcznego wynagrodzenia kobiet wyniosła 4 602 PLN brutto. Natomiast zarobki mężczyzn były wyższe o 1 177 PLN brutto. Luka płacowa w zarobkach specjalistów wyniosła około 20%.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Mediana miesięcznych wynagrodzeń specjalistów kobiet i mężczyzn

Na stanowiskach specjalistycznych zdecydowanie więcej zarabiali mężczyźni.


Najwięcej zarabiali specjaliści w województwie mazowieckim. Mediana ich zarobków wyniosła 5 919 PLN brutto. Wynagrodzenia w województwie dolnośląskim i małopolskim były podobne i wyniosły odpowiednio 5 428 PLN brutto oraz 5 352 PLN. Najmniej specjaliści zarabiali w województwie świętokrzyskim i lubelskim.

Starsi specjaliści najwięcej zarabiali w województwie mazowieckim, a starsi specjaliści z województwa lubelskiego i świętokrzyskiego zarabiali prawie 2 razy mniej.

Najmniejsze różnice w wynagrodzeniach pomiędzy województwami wystąpiły wśród młodszych specjalistów. Mediana ich miesięcznych zarobków zawierała się w przedziale od około 3 500 PLN brutto do około 4 700 PLN brutto.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Mediana miesięcznych wynagrodzeń w wybranych województwach

Starsi specjaliści najwięcej zarabiali w województwie mazowieckim.


Przyjrzymy się bliżej zarobkom specjalistów zatrudnionych w przedsiębiorstwach z różnym kapitałem. Starsi specjaliści zatrudnieni w organizacjach z przewagą kapitału zagranicznego otrzymywali wynagrodzenie wyższe aż o 2 832 PLN niż w organizacjach z przewagą kapitału polskiego. W przypadku młodszych specjalistów różnica pomiędzy zarobkami osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach z różnym kapitałem wynosi 863 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Mediana zarobków specjalistów w firmach z różnym kapitałem

Starsi specjaliści zatrudnieni w firmach z przewagą kapitału zagranicznego otrzymywali wynagrodzenie wyższe aż o 2 832 PLN niż w organizacjach z przewagą kapitału polskiego.


Czy specjaliści są zadowoleni ze swojego wynagrodzenia? Prawie 64% respondentów, zaznaczyło, że są niezadowoleni lub zdecydowanie niezadowoleni ze swojego wynagrodzenia. Jedynie 32% specjalistów odpowiedziało, że jest zadowolonych ze swoich zarobków, natomiast tylko 4% badanych stwierdziło, że jest zdecydowanie zadowolona ze swojej pensji.

Dominik Czesak
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: