eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Średnia krajowa wg GUS to 5459 zł. Wynagrodzenia rosną wolniej

Średnia krajowa wg GUS to 5459 zł. Wynagrodzenia rosną wolniej

2020-11-19 11:56

Średnia krajowa wg GUS to 5459 zł. Wynagrodzenia rosną wolniej

Ile wyniosło średnie wynagrodzenie w październiku? © maciejr23 - Fotolia.com

Z komunikatu opublikowanego właśnie przez GUS wynika, że październikowa średnia krajowa okazała się o nieco ponad 87 zł wyższa od zarobków z września. W minionym miesiącu przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło bowiem 5458,88 zł. To oznacza jednocześnie, że dziś zarabiamy o 4,7% więcej niż rok temu.

Przeczytaj także: Średnia krajowa wg GUS to 5372 zł, dynamika wzrostu nabrała rozpędu

Jak wyjaśnia GUS, podwyżka średniej krajowej względem września br. to przede wszystkim skutek tego, że w minionym miesiącu wypłacano pracownikom m.in. premie, nagrody kwartalne, roczne i jubileuszowe oraz odprawy emerytalne, które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzenia.

W skali roku (październik 2020 r. do października 2019 r.) przeciętne wynagrodzenie Polaków wzrosło o 4,7%. Na podkreślenie zasługuje przy tym fakt, że dynamika ta jest nieco niższa od obserwowanej we wrześniu br. (5,6% r/r).

Narastająco w okresie dziesięciu miesięcy 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło prawie we wszystkich
sekcjach PKD od 0,4% w sekcji „Zakwaterowanie i gastronomia” do 8,8% w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca”, co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 4,5%. Spadek o 3,0% odnotowano w sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo”.

fot. maciejr23 - Fotolia.com

Ile wyniosło średnie wynagrodzenie w październiku?

Średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2020 r. to 5458,88 zł.


Średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2020 r. to 5458,88 zł.


Podana wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia służy m.in. do określenia kwoty dziennego świadczenia pieniężnego przysługującego żołnierzowi rezerwy, który odbył ćwiczenia wojskowe, rekompensującego utracone
wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej, które mógłby uzyskać w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w październiku 2020 r. wyniosło 5456,24 zł


Podana wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia służy do określenia kwoty wypłaty z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku
terminowej lokaty oszczędnościowej zmarłego posiadacza osobie wskazanej w umowie (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci).

Obwieszczenie i komunikat w tych sprawach zostaną ogłoszone w Dzienniku Urzędowym GUS.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: