eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia pracowników HR w 2019 roku

Wynagrodzenia pracowników HR w 2019 roku

2019-09-22 00:15

Wynagrodzenia pracowników HR w 2019 roku

Jakie są zarobki w dziale HR? © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych w działach HR wahała się od 3 200 PLN wśród doradców zawodowych do 15 745 PLN w przypadku dyrektorów ds. personalnych. Na większości stanowisk miesięczne wynagrodzenie nie przekraczało 5 000 PLN.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w działach HR w 2020 roku

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń do sierpnia 2019 roku uczestniczyło 5 741 pracowników zatrudnionych na stanowiskach HR. Najliczniejszą grupę stanowili specjaliści ds. personalnych (18%) oraz specjaliści ds. kadr i płac (34%). W przypadku 11 na 13 omawianych stanowisk większość pracowników stanowiły kobiety.

Mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych w działach HR wahała się od 3 200 PLN wśród doradców zawodowych do 15 745 PLN w przypadku dyrektorów ds. personalnych. Na większości stanowisk miesięczne wynagrodzenie nie przekraczało 5 000 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Mediana wynagrodzeń całkowitych na wybranych stanowiskach HR* w 2019 roku

Mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych w działach HR wahała się od 3 200 PLN wśród doradców zawodowych do 15 745 PLN w przypadku dyrektorów ds. personalnych.


W przypadku większości stanowisk mężczyźni zarabiali więcej. Różnice wahały się od 182 PLN w przypadku specjalistów ds. rekrutacji, do 4 200 PLN na stanowisku dyrektora ds. personalnych. W przypadku czterech stanowisk wynagrodzenia mężczyzn były wyższe o ponad 1 000 PLN. Płace kobiet były wyższe jedynie na stanowisku koordynatora ds. personalnych.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn zatrudnionych na wybranych* stanowiskach HR

W przypadku większości stanowisk mężczyźni zarabiali więcej.


Z uwagi na liczebność próby poniżej porównano wynagrodzenia w województwach małopolskim, mazowieckim i śląskim. Niezależnie od stanowiska najwyższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni w województwie mazowieckim. Pod względem wysokości wynagrodzeń w przypadku czterech stanowisk województwo małopolskie znalazło się na drugim miejscu., Różnice w wynagrodzeniach między województwami wahały się od 1 100 do 1 782 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Mediany wynagrodzeń pracowników HR w woj. małopolskim, mazowieckim i śląskim

Niezależnie od stanowiska najwyższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni w województwie mazowieckim.


Wyższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni w firmach z przewagą kapitału zagranicznego. Największe różnice występowały wśród dyrektorów lub kierowników, gdzie różnice wyniosły nawet 8 500 PLN (74%).

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Mediana wynagrodzeń pracowników HR* w firmach o różnym kapitale w 2019 roku

Wyższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni w firmach z przewagą kapitału zagranicznego.


Wśród pracowników HR z maksymalnie 5 letnim stażem najniższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni na stanowisku specjalisty ds. kadr i płac. Najwyższe wynagrodzenia stwierdzono wśród HR biznes partnerów i specjalistów ds. personalnych. W przypadku pracowników, których doświadczenie zawodowe wynosi od 6 do 10 lat najwyższe pensje otrzymywali HR Biznes Partnerzy. W przypadku pozostałych stanowisk dolny kwartyl wynagrodzeń nie przekraczał 4 000 PLN, górny natomiast w większości stanowisk przekraczał 6 000 PLN. Wśród pracowników z najdłuższym stażem pracy (11-15 lat) najwyższe pensje zanotowano wśród HR Biznes Partnerów.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Przedziały wynagrodzeń pracowników HR z różnym stażem zawodowym w 2019 roku

Wśród pracowników HR z maksymalnie 5 letnim stażem najniższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni na stanowisku specjalisty ds. kadr i płac.


Paweł Rusocki
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: