eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia członków rad nadzorczych rosną, ale wolniej

Wynagrodzenia członków rad nadzorczych rosną, ale wolniej

2019-09-25 11:43

Wynagrodzenia członków rad nadzorczych rosną, ale wolniej

Rosną wynagrodzenia członków rad nadzorczych w Polsce © Brocreative - Fotolia.com

Jak w minionym roku wynagradzano członków rad nadzorczych? Według zaprezentowanego przy okazji kolejnego Forum Rad Nadzorczych raportu "Analiza wynagrodzeń Rad Nadzorczych spółek giełdowych 2018", mediana wynagrodzeń osób zasiadających w radach nadzorczych spółek z głównych indeksów giełdowych podskoczyła z 81 do 85 tys. zł, co w ujęciu rocznym daje nam wzrost na poziomie 5%.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia członków rad nadzorczych w 2017 roku

Jak wynika z informacji ujętych w raporcie PwC, średnie roczne wynagrodzenie członków rad nadzorczych spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych sięgało 134 tys. zł, mediana ukształtowała się na poziomie 85 tys. zł. Najwyższą medianę odnotowano w przypadku spółek z WIG20, a największy jej rokroczny wzrost - w spółkach mWIG40. Autorzy raportu podkreślają jednak, że pomimo dość pokaźnych kwot średniego wynagrodzenia i mediany, co czwarta z osób zasiadających w radach nadzorczych zarabia od 36 - 85 tys. zł rocznie, a kolejne 30% jeszcze mniej, z czego 10% nie pobiera za pełnioną funkcję żadnego uposażenia.
„Można oczekiwać, że rosnące obowiązki członków rad nadzorczych w Polsce będą szły w parze z coraz większą ich profesjonalizacją rozumianą jako zasiadanie w większej liczbie rad nadzorczych, co stanowi główną aktywność zawodową. Analizując tegoroczne wyniki zauważyliśmy jednak zmniejszenie liczby osób zasiadających w wielu radach. W 2017 roku 15% członków zasiadało w co najmniej 3 radach nadzorczych, natomiast w 2018 roku odsetek ten spadł do 7%. Przyczyną mogą być rosnąca odpowiedzialność i wymogi regulacyjne, którym nie towarzyszy wystarczający wzrost wynagrodzenia. Tegoroczna dynamika wzrostu mediany na poziomie 5% była znacznie niższa od tej obserwowanej w roku poprzednim, kiedy wynosiła 25%” – mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner zarządzający działem audytu i usług doradczych PwC, współtwórca Forum Rad Nadzorczych, członek Komitetu konsultacyjnego GPW ds. ładu korporacyjnego.

Na wysokość wynagrodzenia wpływa funkcja pełniona w radzie. Nadal liczy się też aktywność w komitetach. W 2018 r. mediana wynagrodzeń przewodniczących rad nadzorczych wynosiła 97 tys. zł i była wyższa o 15% niż pozostałych członków rady. Osoby pracujące w komitetach mogły liczyć na wynagrodzenie co najmniej 30% wyższe od pozostałych członków. Tradycyjnie najlepiej płacącym sektorem są banki, zaraz za nimi plasują się spółki sektora spożywczego, chemicznego i budowlanego. Niezmiennie też najlepiej płacą największe spółki.

Nie wystąpiły istotne zmiany jeżeli chodzi o udział kobiet w radach nadzorczych (13%). Nie występują też istotne różnice jeżeli chodzi o poziom wynagrodzenia kobiet i mężczyzn członków rad nadzorczych, za wyjątkiem roli przewodniczącego, gdzie mężczyzna może liczyć na 20% wyższe wynagrodzenie.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: