eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Jakie wynagrodzenia w sektorze HR & legal w 2024 roku?

Jakie wynagrodzenia w sektorze HR & legal w 2024 roku?

2024-03-05 10:33

Jakie wynagrodzenia w sektorze HR & legal w 2024 roku?

Jakie wynagrodzenia w sektorze HR & legal w 2024 roku? © andranik123 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć w 2024 roku specjaliści z branży HR & legal? Jak wynika z "Raportu Trendów & Wynagrodzeń 2024", przygotowanego przez ManpowerGroup we współpracy z portalem pracy rocketjobs.pl, na największe podwyżki w sektorze prawniczym mogą liczyć specjaliści podatkowi, a w branży HR najlepiej płatne stanowiska to HR Director, HR Manager, Senior HR Business Partner czy HR and Payroll Manager.

Przeczytaj także: Prawnicy, czyli stres, ale i satysfakcja z pracy

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jacy specjaliści są poszukiwani do działów HR?
  • Jakie są najlepiej płatne stanowiska HR?
  • Kto może liczyć na największe podwyżki w sektorze prawniczym?


W I połowie 202 roku liczba ogłoszeń o pracę w branży HR spadła o połowę w stosunku do roku poprzedniego, a przedsiębiorstwa nie planowały aktywnej rozbudowy działów personalnych. Rok 2024 zapowiada się jako czas stabilizacji pod względem nowych rekrutacji.
W obliczu dalszej niepewności w związku z wydarzeniami globalnymi, firmy będą nadal głównie uzupełniać braki kadrowe. Tym samym zyskają specjaliści odpowiedzialni za szkolenia i rozwój w organizacjach. Zatrzymanie w spółkach utalentowanych pracowników stanie się priorytetem, a specjaliści z obszaru kadrowo-płacowego będą nadal cieszyć się dużym zainteresowaniem. Na ich pozycję wpłyną liczne nowelizacje w kodeksie pracy, nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej czy wydłużenie urlopu rodzicielskiego – mówi Ewelina Klik, Recruitment Business Partner w Manpower. – Kwestie związane z różnorodnością, równością płci i włączeniem (DE&I) także zyskają na znaczeniu. Firmy, szczególnie te duże, podejmują działania w celu promowania bardziej zrównoważonego i inkluzywnego środowiska pracy. W rozbudowanych strukturach HR tworzone są w efekcie zupełnie nowe stanowiska dla specjalistów i managerów zajmujących się tym aspektem – dodaje ekspertka.

Jak wskazują dane zebrane w raporcie, wynagrodzenia w branży utrzymują się na stabilnym poziomie, a najlepiej płatne stanowiska to HR Director, HR Manager, Senior HR Business Partner czy HR and Payroll Manager. Do najważniejszych ekspertów w sektorze mogą również dołączyć osoby korzystające w pracy z nowych technologii.
Wdrażanie AI do procesu rekrutacji, analiza danych do prognozowania potrzeb kadrowych czy użycie narzędzi do zarządzania wynagrodzeniem to kluczowe trendy. Korzystanie z AI optymalizuje procesy i ułatwia pracę w HR, ale nadal nie pomaga zbudować relacji z drugim człowiekiem − dlatego umiejętności miękkie, takie jak zdolności komunikacyjne, przywództwo, kreatywność i umiejętność współpracy zyskują na znaczeniu, szczególnie w ramach stanowisk decyzyjnych – podsumowuje Ewelina Klik.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia w sektorze HR

Najlepiej płatne stanowiska to HR Director, HR Manager, Senior HR Business Partner czy HR and Payroll Manager.


W branży legal podwyżki rzędu 15-20%


Rekrutacja i zarządzanie talentami to bez wątpienia największe wyzwania sektora prawnego na nadchodzące lata. Rynek cechuje się coraz wyraźniejszą specjalizacją, pojawia się wiele ofert pracy, a kandydaci chętnie biorą udział w rekrutacjach. Największe zapotrzebowanie na nowych pracowników niezmiennie wskazuje sektor podatkowy - poszukiwani są głównie samodzielni specjaliści, którzy mają kilkuletnie doświadczenie i będą gotowi działać w rolach eksperckich po krótkim wdrożeniu w potrzeby organizacji. Sektor finansowy, w tym bankowość, poszukuje specjalistów prawnych do pełnej obsługi, wzmożoną aktywność można zaobserwować także w wewnętrznych działach prawnych.

Kandydaci w branży legal otwarcie mówią o swoich potrzebach, w tym o chęci zachowania odpowiedniego work-life balance czy wdrażania w pracy innowacyjnych rozwiązań i nowych technologii. Obserwujemy wzrost oczekiwań dotyczących wynagrodzeń. Najbardziej widoczne jest to w przypadku stanowisk juniorskich w kancelariach i samodzielnych specjalistów w wewnętrznych działach firm. W zależności od specjalizacji, oczekiwania zawierają się w przedziale do około 15-20% wynagrodzenia. Wyjątkiem jest sektor podatkowy, gdzie kandydaci liczą na wzrosty nawet powyżej 30%. Pracodawcy chcący pozyskać z rynku nowe talenty muszą wykazać się większą elastycznością i otwartością dotyczącą także kwestii finansowych – mówi Adrianna Wiśniewska, Starszy Konsultant Biznesowy ds. Rekrutacji Stałej w Manpower.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia w branży legal

Na największe podwyżki w sektorze prawniczym mogą liczyć specjaliści podatkowi.


Przeczytaj także: Ile zarabia prawnik? Ile zarabia prawnik?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: