eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Czy dress code obowiązuje nas nawet w upalne dni?

Czy dress code obowiązuje nas nawet w upalne dni?

2019-07-09 11:11

Czy dress code obowiązuje nas nawet w upalne dni?

Czy przestrzegamy zasad ubioru do pracy w upalne dni? © Minerva Studio - Fotolia.com

Ciasno zawiązany krawat, dopasowana marynarka i spódnica za kolano. Lato w pełni, na zewnątrz upał, a pracownicy męczą się w służbowych uniformach. Kiedy i w jakich sytuacjach zawodowych obowiązuje nas dress code? Czy zawsze musi to być służbowy uniform czy też nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zdecydowali się na mniej formalny ubiór?

Przeczytaj także: Dress code, czyli indywidualizm i wygoda

Serwis Praca.pl postanowił zapytać swoich użytkowników, czy w upalne dni starają się przestrzegać obowiązującego w ich firmie dress code'u. Z udzielonych odpowiedzi wyraźnie wynika, że lejący się z nieba żar niezbyt sprzyja sformalizowanym strojom biznesowym.

Przeprowadzona ankieta dowodzi, że niespełna co 5. z badanych respektuje reguły dotyczące stroju w pracy. Najbardziej powszechnym „przewinieniem” są odkryte nogi, a więc nazbyt krótkie spódnice/sukienki i spodnie – do tego przyznaje się 22% ankietowanych. Sposobem na upały okazuje się również odkryte obuwie - na sandały lub klapki decyduje się 19% użytkowników Praca.pl. Nieco mniej popularne są odkryte ramiona (7% użytkowników), krzykliwe wzory i kolory (4%) oraz prześwitujące materiały (3%). Do łamania wszystkich wymienionych zasad ubioru w pracy przyznaje się aż 27% użytkowników Praca.pl.

Warto wiedzieć, że pracodawca ma prawo wymagać przestrzegania konkretnych zasad ubioru w miejscu pracy, musi pamiętać jednak o wpisaniu tego do regulaminu, inaczej nie będzie mógł tego egzekwować. I nie chodzi tylko o służbowy uniform (taki jak przeważnie spotykamy w bankach), ale nawet o ogólne zasady ubioru w pracy.

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Czy przestrzegamy zasad ubioru do pracy w upalne dni?

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na to, czy przestrzegać dress codu jest rodzaj stanowiska jaki zajmujemy w organizacji.


A co jeśli nie mamy określonych przez pracodawcę zasad? Jakie ogólne zasady nas obowiązują? Agnieszka Ciećwierz, Partner w firmie Sigmund Polska radzi:
Ubiór jest jednym z elementów budowania naszego wizerunku, jak i wizerunku naszego pracodawcy, dlatego też jest niezwykle ważny. Czy w takie upały warto przestrzegać zasad dress codu? Osobiście uważam, że tak. Są pewnie niepisane zasady ubioru do pracy, których warto przestrzegać. W przypadku kobiet: unikać spódnic i sukienek przed kolano, dużych dekoltów; nie zakładać butów odkrywających stopy (przede wszystkim klapek). W przypadku mężczyzn: unikać krótkich spodenek, bluzek na ramiączka (zdarzają się!); unikać butów odkrywających stopy (znowu: klapek). Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na to, czy przestrzegać dress codu jest również rodzaj stanowiska jaki zajmujemy w organizacji - inaczej ubierzemy się pracując w banku, a inaczej pracując w agencji reklamowej. Na ubiór szczególną uwagę powinny zwracać osoby mające bezpośredni kontakt z klientami organizacji. Zawsze wychodzę z założenia, że klient może ubrać się jak uważa, ale to my reprezentując firmę powinniśmy wyglądać profesjonalnie i z klasą.

A czy te zasady mają również zastosowanie w przypadku spotkań rekrutacyjnych?
Jeśli wybieramy się na rozmowę o pracę i doskwiera nam wysoka temperatura warto ubrać się w stylu smart casual, np. koszulę i spodnie/spódnicę za kolano (w przypadku Panów niekonieczny jest tutaj krawat czy marynarka). Pamiętamy, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz, a rekruter ocenia nas w ciągu zaledwie 10 sekund na podstawie tego jak wyglądamy - warto zatem się postarać – podkreśla Agnieszka Ciećwierz.
Pozostaje pytanie: czy jeśli czas pracy spędzamy przy biurku, nie spotykamy się z kontrahentami/klientami, a szef jest liberalny i nie interesuje się tym, co nosimy to warto przestrzegać zasad ubioru do pracy? Z jednej strony ubieranie się według własnych zasad daje poczucie swobody i wolności, ale z kolei profesjonalny wygląd zwiększa nasze zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Sami musimy zdecydować czego potrzebujemy bardziej.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: