eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki w Polsce: trendy 2016

Zarobki w Polsce: trendy 2016

2016-01-19 12:57

Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2015


Ponadto, wzrosło zapotrzebowanie na kontrolerów finansowych w zakładach produkcyjnych − w tym przypadku oferty wiążą się z pracą w mniejszych ośrodkach miejskich lub w okolicach dużych miast. Dużym wyzwaniem dla firm poszukujących kandydatów do tego typu pracy jest skonstruowanie oferty na tyle interesującej, by skłonić kandydatów do relokacji lub dalszych dojazdów.

W przypadku stanowisk księgowych, na wartości zyskuje znajomość branży, w której działa dana firma. Organizacje rekrutujące nowych pracowników do działów księgowych kładą coraz większy nacisk na rozumienie biznesu firmy i realne wsparcie zespołów komercyjnych. Ten element staje się równie ważny co wiedza merytoryczna i doświadczenie.

Zmiany na rynku pracy dotykają także działów księgowo-finansowych. Pojawiło się znacznie więcej ofert niż w roku poprzednim, a najlepsi kandydaci (osoby z dużym potencjałem, nastawione na rozwój kariery, z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, dodatkowymi kwalifikacjami, np. ACCA lub CIMA, Biegły Rewident, Certyfikat Ministerstwa Finansów) mogą wybierać spośród wielu ciekawych ofert. Dlatego pracodawcy stoją przed wyzwaniem znalezienia nowych sposobów przekonywania kandydatów do pracy w ich firmie. Istotne jest tutaj nie tylko wynagrodzenie, ale także ciekawsze i coraz bardziej rozbudowane pakiety benefitów oraz świadczeń pozapłacowych.

PRAWO I PODATKI - POSTĘPUJĄCA SPECJALIZACJA BRANŻY


DOKTORAT ZAMIAST APLIKAC JI


Od paru lat obserwujemy tendencję zwiększania się liczby absolwentów prawa na rynku pracy. W związku z tym, wzrasta konkurencja a ukończenie aplikacji i zdobycie uprawnień nie są dla prawników gwarancją sukcesów zawodowych. Młodzi prawnicy starają się więc modyfikować swoje ścieżki kariery i zdobywać dodatkowe kompetencje. Wielu z nich zamiast odbywać aplikację decyduje się na studia doktoranckie, które dają im nie tylko tytuł doktora nauk prawnych, ale również możliwość przystąpienia do egzaminu zawodowego i zdobycia uprawnień.

DYWERSYFIKACJA OFERTY KANCELARII


Na rynku mamy do czynienia z trendem, zgodnie z którym świeżo upieczeni radcowie prawni zakładają własne kancelarie i aktywnie koncentrują się na pozyskiwaniu nowych zleceń, przy jednoczesnym dostosowaniu ceny usługi do zmieniającej się sytuacji rynkowej. W ramach większych kancelarii, poza doradztwem bieżącym funkcjonują wydzielone praktyki prawa, wokół których budowana jest specjalizacja.

fot. mat. prasowe

Tabela wynagrodzeń - prawo i podatki

Na najniższe zarobki może liczyć asystent prawny


Zwiększanie przychodów kancelarii zależy obecnie w dużej mierze od rozwijania przez nich nowych obszarów związanych z obsługą klienta oraz promowaniem i sprzedażą usług. Kancelarie inwestują w business development i employer branding, zatrudniając specjalistów z tych dziedzin. Ze względu na dużą konkurencyjność na rynku, walcząc o klienta kancelarie są bardziej otwarte na negocjacje cen swoich usług. Co więcej, coraz chętniej oferują nowe rozwiązania, w których delegują swoich pracowników do pracy na stanowiskach prawników In-house, bezpośrednio w strukturach klientów (ich pracodawcą pozostaje jednak kancelaria).

ROZWÓJ SPECJALIZACJI


Jednym z zauważalnych trendów w sektorze jest wyraźne określanie lub poszukiwanie specjalizacji. Jako dowód może posłużyć powstawanie w ostatnim czasie kancelarii butikowych. Wynika to z tendencji wysokiej klasy specjalistów w konkretnej dziedzinie prawa do odłączania się od dużych kancelarii i tworzenie własnych podmiotów, obsługujących portfel dotychczasowych klientów. Najczęściej są to prawnicy na najwyższych stanowiskach, którzy wraz z zespołem decydują się na rozpoczęcie własnej działalności. Kancelarie butikowe koncentrują się najczęściej na obsłudze konkretnych sektorów rynku bądź dziedzin prawa.

Obserwujemy również większą rozpiętość wynagrodzeń w zależności od wielkości oraz kapitału danej kancelarii. Przesycenie rynku specjalistami w obszarze prawa (aplikantów oraz radców prawnych/adwokatów) sprawia, że poziom oferowanych wynagrodzeń znacznie różni się w zależności od doświadczenia czy znajomości języków obcych.

MIGRACJA CAŁYCH ZESPOŁÓW MIĘDZY KANCELARIAMI


Na polskim rynku umacnia się trend przechodzenia całych zespołów prawnych wraz z kluczowymi klientami do konkurencyjnych kancelarii, co dodatkowo zaostrza konkurencyjność firm w walce o klientów. Sprawia to, że większego znaczenia nabierają więzi z liderem zespołu (partnerem danej praktyki) niż z konkretną kancelarią.
Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2020 Zarobki w Polsce: trendy 2020

poprzednia  

1 2 3 ... 10 ... 11

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: