eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Zarobki w Polsce: trendy 2016

Zarobki w Polsce: trendy 2016

2016-01-19 12:57

Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2015


UBEZPIECZENIA - CENTRALIZACJA USŁUG FIRM UBEZPIECZENIOWYCH


ROZWÓJ PRODUKTÓW UBEZPIECZENIOWYCH ORAZ SPOSOBU ICH SPRZEDAŻY


W branży ubezpieczeniowej obserwujemy kontynuację trendów, które panują na polskim rynku już od kilku lat. W szczególności dotyczą one konsekwentnego rozwoju kanałów dystrybucji usług ubezpieczeniowych, jak również centralizacji większości rozwiązań oferowanych przez ubezpieczycieli. Procesy te zachodzą w obszarach związanych z likwidacją szkód i obsługą roszczeń, jak również w obsłudze klienta oraz polis.

Firmy ubezpieczeniowe podejmują intensywne prace związane z rozwojem i konkurencyjnością produktów dedykowanych zarówno klientom korporacyjnym, jak i indywidulanym. Skutkiem tego, zwiększa się zapotrzebowanie na kreatywnych specjalistów i menedżerów ds. produktu, posiadających wysokie kompetencje z zakresu analizy rynku. Przejęcie odpowiednich kandydatów od konkurencji jest dla firm dużym wyzwaniem.

Tendencja ewolucji sprzedaży w kierunku sprzedaży konsultacyjnej, widoczna szczególnie w segmencie B2B, sprawia że firmy ubezpieczeniowe coraz częściej poszukują wyspecjalizowanych sprzedawców, posiadających doświadczenie nie tylko w sprzedaży, ale również w tworzeniu produktu. W związku z tym, od kandydatów oczekuje się jeszcze większego zaangażowania w zrozumienie i odkrywanie potrzeb klienta oraz dużej wiedzy merytorycznej.

Na szczególne zainteresowanie towarzystw ubezpieczeniowych w 2016 r. mogą również liczyć specjaliści zajmujący się zarządzaniem polityką oceny ryzyka, underwriterzy oraz menedżerowie ryzyka. Z pewnością utrzyma się również popyt na aktuariuszy odpowiedzialnych zarówno za raportowanie, jak i za produkt.

fot. mat. prasowe

Tabela wynagrodzeń - ubezpieczenia

Na najwyższe wynagrodzenia w ubezpieczeniach może liczyć Główny Aktuariusz.


Firmy ubezpieczeniowe coraz częściej stawiają na nowoczesne rozwiązania w celu zapewnienia klientom sprawnej, profesjonalnej i zinformatyzowanej obsługi. Takie innowacyjne podejście do sprzedaży i obsługi ubezpieczeń prowadzi do tworzenia nowych kanałów dystrybucji odpowiadających oczekiwaniom klientów. Powyższa tendencja nie pozostanie bez wpływu na kierunki rekrutacji w branży ubezpieczeniowej w ciągu całego 2016 roku.

FARMACJA - ROZWÓJ MARKET ACC ESS, DZIAŁÓW MEDYCZNYCH ORAZ BADAŃ KLINICZNYCH


ONKOLOGIA KLUCZOWYM OBSZAREM TERAPEUTYCZNYM


W 2016 roku prognozujemy duże zapotrzebowanie na kandydatów do pracy w działach medycznych. Będzie to efektem dużej liczby nowych, innowacyjnych produktów, które wymagają dużej wiedzy eksperckiej już na etapie przygotowania do wprowadzenia na rynek. Zarówno firmy innowacyjne, jak i generyczne inwestują obecnie w swoje działy medyczne, co w dużej mierze wynika z zachodzącej zmiany pokoleniowej i rosnących wymagań środowiska medycznego wobec produktów dostarczanych przez firmy farmaceutyczne.

Lekarze oczekują, że pracownicy przedsiębiorstw farmaceutycznych dostarczą im kompleksowych informacji, które poszerzą ich wiedzę praktyczną na temat leku czy terapii. Kolejnym obszarem który będzie się mocno rozwijał, zwłaszcza w firmach innowacyjnych, jest Market Access, analiza HTA oraz relacje z urzędami.

fot. mat. prasowe

Tabela wynagrodzeń - farmacja

Na najwyższe zarobki może liczyć Sales Director.


W działach medycznych mamy do czynienia z tworzeniem się rynku kandydata. Najwięcej rekrutacji dotyczy stanowisk Medical Managera, Medical Advisora, MSL. Przewidujemy, że w 2016 roku ten trend nadal będzie się rozwijał. Jeśli firmy farmaceutyczne nadal będą chciały zatrudniać lekarzy w swoich działach medycznych, zmuszone będą albo zwiększyć oferowane wynagrodzenia i pakiet około płacowy, albo przyjmować do pracy osoby z wykształceniem pozamedycznym, które są w stanie szybko przyswajać wiedzę z zakresu medycyny.

Cały czas również obserwujemy wzrosty na rynku OTC, na którym przede wszystkim pożądane jest doświadczenie marketingowe oraz efektywność w dotarciu do konsumenta końcowego. Tutaj relacje ze środowiskiem lekarskim znajdują się dalej na liście oczekiwań pracodawców, ponieważ te stanowiska zazwyczaj charakteryzują się ścisłą współpracą z aptekami.

Kolejnym zjawiskiem, które coraz częściej obserwujemy na polskim rynku, jest outsourcing nie tylko działów sprzedaży, ale również rejestracji i pharmacovigilance. Niemniej, w dalszym ciągu wiele firm uważa, że ze względu na wrażliwe dane dotyczące produktów, dział rejestracji powinien znajdować się wewnątrz struktur organizacji.

Podsumowując, branża farmaceutyczna w 2016 roku będzie elastyczniejsza, skłonna do szybkich działań i gotowa na nowe wyzwania, które niewątpliwie wpisane są w specyfikę tego biznesu. Będzie to także czas przejęć i fuzji.
Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2020 Zarobki w Polsce: trendy 2020

poprzednia  

1 2 3 4 ... 10 ... 11

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: