eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Dni wolne od pracy i kalendarz świąt 2024

Dni wolne od pracy i kalendarz świąt 2024

2023-11-28 10:27

Dni wolne od pracy i kalendarz świąt 2024

Ile dni wolnych od pracy w 2024 roku? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Za niespełna miesiąc Boże Narodzenie. A niektórzy z nas myślą nie tylko o tegorocznych świętach, ale z uwagą śledzą świąteczny kalendarz 2024. Ile wypada dni wolnych od pracy w przyszłym roku? Kiedy możemy zaplanować dłuższy odpoczynek?

Przeczytaj także: 141 dni wolnych od pracy w 2024 roku

Dni wolne od pracy 2024


Pracownikom w Polsce przysługuje 13 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2023 roku 4 spośród tych dni wypadało w soboty i niedziele. A jak będzie w 2024 roku?

W 2024 roku w niedzielę wypada jak zawsze - pierwszy dzień Wielkanocy i Zielone Świątki. Natomiast w sobotę wypada Święto Trzech Króli. Za ten dzień zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca musi udzielić dodatkowego dnia wolnego.

fot. mat. prasowe

Kalendarz świąt 2024

Święto Trzech Króli wypada w sobotę, dlatego pracodawca musi za ten dzień udzielić dodatkowego dnia wolnego.


Kalendarz świąt 2024

 • 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek)
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (sobota)
 • 31 marca – Wielkanoc, pierwszy dzień świąt (niedziela)
 • 1 kwietnia – Wielkanoc, drugi dzień świąt (poniedziałek)
 • 1 maja – Święto Pracy (środa)
 • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja (piątek)
 • 19 maja – Zielone Świątki (niedziela)
 • 30 maja – Boże Ciało (czwartek)
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek)
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek)
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek)
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa)
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek)

Urlop 2024 - kiedy najlepiej?


W 2024 roku układ kalendarza pozwala na sporo długich weekendów.

1 stycznia wypada w poniedziałek. Tak więc możemy sobie zorganizować przedłużony weekend sylwestrowy. Z kolei 6 stycznia wypada w sobotę. Jeśli weźmiemy urlop wypoczynkowy od 2 do 4 stycznia, a dodatkowo dzień wolny za 6 stycznia w piątek, 5 stycznia, możemy mieć aż 9 dni wolnych.

Kolejny dziewięciodniowy urlop możemy mieć na przełomie marca i kwietnia, wykorzystując Święta Wielkanocne. W tym roku pierwszy dzień świąt wypada 31 marca, a drugi - 1 kwietnia. Korzystając z czterech dni urlopu wypoczynkowego, będziemy mieć wolne od 30 marca do 7 kwietnia.

Sporo wolnych dni mamy w 2024 roku w maju. 1 Maja wypada w środę, a 3 Maja w piątek. Biorąc jeden dzień urlopu 2 maja, wypoczniemy aż 5 dni. Majówkę możemy przedłużyć jeszcze bardziej - biorąc urlop także 29 i 30 kwietnia. W ten sposób zyskamy kolejny dziewięciodniowy urlop.

W tym roku w maju wypada także Boże Ciało - w czwartek 30 maja. Wystarczy wziąć urlop wypoczynkowy 31 maja, aby mieć przedłużony 4-dniowy weekend. Jeśli zdecydujemy się na kolejne trzy dni urlopu, od 27-29 maja, to mamy kolejny dziewięciodniowy urlop.

Przedłużony weekend możemy sobie zorganizować w sierpniu, biorąc jeden dzień wolnego po wypadającym w czwartek 15 sierpnia święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kolejny miesiąc, w którym wypadają dni świąteczne, to listopad. Dzień Wszystkich Świętych wypada w piątek, więc mamy w ten sposób przedłużony do 3 dni weekend. 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości, będziemy świętować w poniedziałek. Mamy więc kolejny 3-dniowy odpoczynek. Możemy także mieć wolne od 1 do 11 listopada, korzystając z 5 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

I wreszcie grudzień. W 2024 roku pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia przypadają odpowiednio w środę i czwartek. Jeśli weźmiemy urlop w dniach 23-24 grudnia, oraz w dniu 27 grudnia, mamy 9 dni wolnego. Możemy także przedłużyć urlop o kolejne dni - 30 i 31 grudnia - odpoczniemy wówczas aż 12 dni.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: