eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia 2022. Podsumowanie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń

Wynagrodzenia 2022. Podsumowanie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń

2023-01-29 00:35

Wynagrodzenia 2022. Podsumowanie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń

Jakie wynagrodzenia w 2022 roku? © marcinm111 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

W 2022 roku mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych w Polsce wyniosła 6 257 PLN i była wyższa o 557 PLN niż w roku ubiegłym. Niestety dysproporcje między zarobkami kobiet i mężczyzn nadal są bardzo widoczne. Podobnie jak w latach ubiegłych mężczyźni zarabiali o ponad 20% więcej niż kobiety.

Przeczytaj także: Key Account Manager - najlepsze stanowisko dla humanisty

Warto pamiętać, że głównym celem Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) jest pokazanie stawek wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach. W związku z tym, ze względu na nielosowy charakter próby, wyniki ogólne należy traktować jako orientacyjne. Dotyczą one jedynie konkretnej badanej próby. Porównując dane z poszczególnych edycji OBW prosimy mieć na uwadze to, że brały w nich udział inne osoby.

Podsumowanie badania


W 2022 roku mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych w Polsce wyniosła 6 257 PLN i była wyższa o 557 PLN niż w roku ubiegłym. Niestety dysproporcje między zarobkami kobiet i mężczyzn nadal są bardzo widoczne. Podobnie jak w latach ubiegłych mężczyźni zarabiali o ponad 20% więcej niż kobiety.

fot. mat. prasowe

Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych w 2021 i 2022 roku

W 2022 roku mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych w Polsce wyniosła 6 257 PLN i była wyższa o 557 PLN niż w roku ubiegłym.


Wynagrodzenia pracownika zależą od wielu różnych czynników, zarówno tych indywidualnych związanych z cechami czy umiejętnościami konkretnych osób (np. wiek, płeć, wykształcenie, poziom znajomości języków obcych itd.), jak i organizacyjnych (takich jak np. kapitał czy wielkość firmy). W ramach OBW analizujemy obie te grupy.

Jednym z istotniejszych czynników wpływających na wysokość wynagrodzenia jest województwo, w którym zatrudniony jest pracownik. Niezmiennie od lat, najwyższe wynagrodzenia otrzymują pracownicy zatrudnieni w województwie mazowieckim. Mediana ich zarobków w 2022 roku wyniosła 7 437 PLN, a więc aż o prawie 1 200 PLN więcej niż wynosi mediana ogólnopolska. W dużym stopniu decydują o tym bardzo wysokie zarobki w samej Warszawie, gdzie mediana wynosi 8 000 PLN.

Na kolejnych miejscach zestawienia uplasowało się województwo dolnośląskie i małopolskie, gdzie mediany wyniosły odpowiednio 6 700 i 6 500 PLN. Najniższe zarobki otrzymywali pracownicy zatrudnieni w województwie lubelskim. Mediana ich miesięcznych wynagrodzeń osiągnęła poziom 5 000 PLN.

fot. mat. prasowe

Mediany miesięcznych wynagrodzeń całkowitych w różnych województwach w 2022 roku

Niezmiennie od lat, najwyższe wynagrodzenia otrzymują pracownicy zatrudnieni w województwie mazowieckim.


To, ile zarabiamy zależy również od firmy, w której pracujemy. W 2022 roku po raz kolejny potwierdziliśmy, że osoby pracujące w firmach z przewagą kapitału zagranicznego zarabiają znacznie więcej (7 700 PLN) niż pracownicy w firmach rodzimych (5 677 PLN).

fot. mat. prasowe

Miesięczne wynagrodzenia całkowite osób pracujących w firmach polskich i zagranicznych w 2022 roku

Osoby pracujące w firmach z przewagą kapitału zagranicznego zarabiają znacznie więcej (7 700 PLN) niż pracownicy w firmach rodzimych (5 677 PLN).


Obok kapitału, równie ważnym czynnikiem decydującym o naszym wynagrodzeniu jest wielkość firmy, w której pracujemy. Jak wynika z poniższych danych, najwięcej zarabiają pracownicy zatrudnieni w wielkich firmach. Mediana ich zarobków jest o 329 PLN wyższa od mediany osób pracujących w dużych firmach i o 1 547 wyższa od tych, co są zatrudnieni w małych przedsiębiorstwach.

fot. mat. prasowe

Miesięczne wynagrodzenie całkowite osób pracujących w firmach różnej wielkości w 2022 roku

Najwięcej zarabiają pracownicy zatrudnieni w wielkich firmach.


Czynnikiem silnie determinującym wysokość wynagrodzenia pracowników jest również szczebel organizacji. Nie jest zaskoczeniem, że wraz z przechodzeniem na kolejne szczeble organizacji rosną również zarobki. Z poniższego schematu wynika, że w 2022 roku dyrektorzy zarabiali prawie 3,5-krotnie więcej niż pracownicy szeregowi.

fot. mat. prasowe

Miesięczne wynagrodzenia całkowite osób zatrudnionych na różnych szczeblach organizacji w 2022 roku

Ze schematu wynika, że w 2022 roku dyrektorzy zarabiali prawie 3,5-krotnie więcej niż pracownicy szeregowi.


Wyniki badania pokazały, że istotny wpływ na wysokość wynagrodzenia ma branża oraz specyfika stanowiska. Przykładowo nie wszyscy kierownicy mogą liczyć na wysokie pensje. Np. kierownik działu IT (17 125 PLN) zarabiał w 2022 roku ponad trzykrotnie więcej niż kierownik sklepu (5 400 PLN).

Ogólne dane płacowe dla poszczególnych branż zostały zaprezentowane na poniższym wykresie.

fot. mat. prasowe

Mediany miesięcznych wynagrodzeń całkowitych osób zatrudnionych w wybranych branżach w 2022 roku

Mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych w branży technologii informatycznych to 8317 zł.


Informacje o badaniu: W 2022 roku w badaniu uczestniczyło 101 008 osób. 59% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 74% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 72% ma wykształcenie wyższe, 48% pracuje w dużych i wielkich przedsiębiorstwach, a 84% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.

Maria Hajec
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: