eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Hojna branża IT: kto może liczyć na najwyższe wynagrodzenia

Hojna branża IT: kto może liczyć na najwyższe wynagrodzenia

2021-08-03 13:20

Hojna branża IT: kto może liczyć na najwyższe wynagrodzenia

Praca w IT © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

O zarobkach w branży IT już od dawna krążą legendy. Jest w nich jednak sporo prawdy, bowiem wynagrodzenia specjalistów z tego sektora faktycznie w istotny sposób przewyższają średnią krajową. Potwierdzeniem tego są dane zebrane przez ekspertów Kodilla.com i Devire, którzy swoją analizą objęli zarówno pensje specjalistów od IT, jak i stanowiska, na których obsadzenie jest dziś największe zapotrzebowanie. Oto, co udało im się ustalić.

Przeczytaj także: Rekrutacja do pracy w IT. Czego można oczekiwać?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak prezentuje się czołówka najlepiej opłacanych stanowisk w branży IT?
  • Na których stanowiskach odnotowano w ostatnim czasie najwyższe wzrosty wynagrodzenia?
  • Kim są najbardziej poszukiwani pracownicy?


Pracodawcy z branży IT nie mają lekkiego życia. Znalezienie wykwalifikowanych specjalistów nie dość, że jest trudne, to i wymagania finansowe kandydatów nie należą do niewygórowanych, tym bardziej, jeśli posiadają unikalne na rynku umiejętności.
Mimo ciężkiego dla rynku pracy roku 2020, już w grudniu zauważyliśmy pierwsze wzmożone ruchy w obszarze rekrutacji w branży IT. Obecnie popyt na rynku pracy jest już bardzo duży. Wiosna 2021 to nieustanne poszukiwania najlepszych specjalistów, a kandydaci uczestniczą w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie i otrzymują nawet po 3-4 oferty od różnych firm. Coraz częściej spotykamy się również z sytuacją, w której pracodawca składa kontrofertę. Ta z kolei zazwyczaj zakłada podwyżkę - mówi Dominika Opozda, starszy rekruter w obszarze IT i telekomunikacji w firmie Devire.

Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com, przyznaje, że rośnie także zainteresowanie dokształcaniem się przez programistów z doświadczeniem.
Są to osoby, które znają już język programowania, mają opanowaną technologię pozwalającą im na samodzielną, dobrą pracę na stanowiskach dla tzw. regularów, ale zauważyli, że zestaw dodatkowych kwalifikacji może im zapewnić szybszy awans. Jako studenci są bardziej wymagający niż osoby uczące się od podstaw, mają określone cele i potrzeby. Celują w konkretne potrzeby pracodawców, bo choć wiedzą, że są poszukiwani na rynku, mają też świadomość, że specjalistów w branży IT są tysiące i tylko ci, którzy się wyróżniają, mają szansę na najlepsze oferty - tłumaczy ekspertka.

Nawet 40% wzrost wynagrodzeń od ubiegłego roku


Gra jest warta świeczki, zwłaszcza na niektórych posadach. Dominika Opozda z Devire podaje za przykład stanowisko Data Engineera.
Jeszcze w 2020 roku średnie zarobki takiego specjalisty były na poziomie 17 tys. zł brutto. Teraz jest to już 24 tys. zł brutto, co oznacza 40-procentową podwyżkę. Data Engineer, który swój background programistyczny opiera o Pythona, jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych specjalistów. Taka osoba, współpracując w oparciu o kontrakt B2B, może otrzymać jedno z większych wynagrodzeń na rynku pracy IT sięgające 30 tys. zł netto lub więcej – mówi ekspertka.

fot. mat. prasowe

10 stanowisk, dla których odnotowano największy wzrost wynagrodzeń

Najwyższe wzrosty zarobków odnotowano na stanowisku Data Engineera


Jakie jeszcze stanowiska w branży IT wiążą się z wysokimi wynagrodzeniami?


Ekspertka z Kodilla.com za najbardziej lukratywne finansowo wskazuje stanowiska związane z analizą danych. Opłaca się także pracować w obszarze developmentu, zarówno w przypadku technologii od strony backendu (np. Java oraz Python), jak i frontendu (np. React). Poza tym liczą się zadania związane z rozwojem infrastruktury IT i bezpieczeństwa, jak i wszystko to, co związane z inżynierią danych.

fot. mat. prasowe

10 najlepiej płatnych i pożądanych stanowisk w branży IT

Najbardziej lukratywne finansowo wskazuje stanowiska związane z analizą danych


Co ciekawe firmy, które w 2020 roku nie dopuszczały formy zatrudnienia w oparciu o kontrakt B2B, dziś oferują tę możliwość. Warto wziąć przy tym pod uwagę wprowadzone ulgi podatkowe, takie jak IP Box, które sprawiają, że umowa B2B stała się jeszcze bardziej atrakcyjną formą zatrudnienia. Co więcej, pełny wymiar pracy zdalnej lub w modelu hybrydowym znajdują się już w ofercie przeważającej części pracodawców z branży IT, nawet tych, którzy przed okresem pandemicznym tę formę pracy akceptowały jedynie okolicznościowo.

Tutaj jest największe zapotrzebowanie na specjalistów IT


Programowanie to obszar bardzo szeroki, a specjalizacji, które się w jego obrębie pojawiają, jest coraz więcej.
Z jednej strony, w związku z rozwojem technologii i urządzeń, pojawia się coraz więcej ofert dla developerów tworzących rozwiązania mobilne. Z drugiej, bardzo aktywny jest obszar web, czyli aplikacje i strony internetowe, szczególnie dla branży e-commerce czy medycznej - zauważa Magdalena Rogóż.

Z zebranych informacji wynika, że wśród pożądanych specjalistów są także m.in.:
  • DevOps (Development & operations) - stanowisko, które łączy dziedzinę administracji IT (infrastruktura, sieci) z rozwojem oprogramowania (programiści). Zespoły IT coraz częściej potrzebują takiego specjalisty dla poprawy jakości oprogramowania, jego szybszego wdrożenia, a także podniesienia poziomu bezpieczeństwa.
  • Analityk danych zajmujący się sztuczną inteligencją, machine learningiem (AI/ML) i dużymi zbiorami danych (Big Data/Data Engineering).
  • Eksperci ds. bezpieczeństwa sieci (network & security) - specjaliści z tego obszaru szczególnie potrzebni są w obliczu przechodzenia firm na hybrydowy tryb pracy.

Czy wzrost wynagrodzeń w IT wyhamuje?


Dominika Opozda zwraca uwagę, że wraz z podwyżkami, pracodawcy napotykają problem, jakim są aktualne zarobki specjalistów związanych z firmą od dłuższego czasu. W wielu przypadkach ich wynagrodzenie jest znacząco niższe niż to oferowane przez tego samego pracodawcę nowym kandydatom.
Czy firmy będą podnosić wynagrodzenia całym zespołom? Jak szybko stracimy starego stażem pracownika, jeśli jego wynagrodzenie będzie znacząco niższe od nowego kolegi z zespołu? To jedno z największych wyzwań rynku pracy IT w 2021 roku - podsumowuje ekspertka.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

Crafted in Japan

18.09.23

Hybrydowa Mazda CX-60
o mocy 327KM

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: