eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym w 2020 roku

Wynagrodzenia w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym w 2020 roku

2021-04-02 13:44

Wynagrodzenia w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym w 2020 roku

Jakie zarobki w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym? © Filip Olejowski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W 2020 roku pracownicy firm zagranicznych zarabiali o niecałe 2 000 PLN więcej niż ich koledzy z firm o polskim kapitale. Różnica w przypadku 25% najniżej wynagradzanych wyniosła 1 134 PLN, a w grupie 25% najwyżej wynagradzanych to już 3 505 PLN.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w największych firmach w 2020 roku

W 2020 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 59 071 pracowników zatrudnionych w firmach z przewagą kapitału polskiego i 29 981 osób zatrudnionych w firmach z przewagą kapitału zagranicznego. Zarówno w firmach polskich jak i zagranicznych większość stanowili mężczyźni (odpowiednio 55% i 64%).

W 2020 roku pracownicy firm zagranicznych zarabiali o niecałe 2 000 PLN więcej niż ich koledzy z firm o polskim kapitale. Różnica w przypadku 25% najniżej wynagradzanych wyniosła 1 134 PLN, a w grupie 25% najwyżej wynagradzanych to już 3 505 PLN.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia w firmach z polskim i zagranicznym kapitałem w 2020 roku

W 2020 roku pracownicy firm zagranicznych zarabiali o niecałe 2 000 PLN więcej niż ich koledzy z firm o polskim kapitale.


Zarobki w firmach o zagranicznym kapitale były wyższe od tych z kapitałem polskim we wszystkich województwach. Wynagrodzenia w polskich firmach przeważnie stanowiły od 65-85% płac w zagranicznych firmach. W województwach z najniższymi wynagrodzeniami, płace w firmach o rożnym pochodzeniu kapitału były zbliżone.

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym w 2020 roku

Zarobki w firmach o zagranicznym kapitale były wyższe od tych z kapitałem polskim we wszystkich województwach.


Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń największe różnice pomiędzy zarobkami pracowników firm polskich i zagranicznych występowały w służbie zdrowia i telekomunikacji. Wynagrodzenia w rodzimych firmach stanowiły tam około 60% płac pracowników firm zagranicznych. Najbardziej zbliżone zarobki odnotowano w transporcie i logistyce.

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń w wybranych branżach w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym

Największe różnice pomiędzy zarobkami pracowników firm polskich i zagranicznych występowały w służbie zdrowia i telekomunikacji.


Największe różnice w zarobkach pomiędzy firmami zagranicznymi i krajowymi występują w najmniejszych organizacjach, zatrudniających od 1 do 9 osób. Zarobki pracowników firm polskich stanowiły tam jedynie 59% zarobków pracowników w firmach zagranicznych. Im większa firma, tym ta różnica była mniejsza.

fot. mat. prasowe

Mediany wynagrodzeń w firmach różnej wielkości z kapitałem polskim i zagranicznym w 2020 roku

Największe różnice w zarobkach pomiędzy firmami zagranicznymi i krajowymi występują w najmniejszych organizacjach, zatrudniających od 1 do 9 osób.


W poniższej tabeli zaprezentowane zostały wynagrodzenia całkowite na wybranych stanowiskach w firmach polskich i zagranicznych.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia na wybranych stanowiskach w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym

Zarobki głównego księgowego w firmie z kapitałem zagranicznym to 11348 zł, a polskim - 6890 zł.


Informacje o badaniu: W 2020 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW) uczestniczyły 118 767 osoby. Z czego 58% stanowili mężczyźni, 70% osób ma wyższe wykształcenie, 54% mieszka w dużych miastach (powyżej 100 000 mieszkańców), 46% badanych pracuje w dużej lub wielkiej firmie (powyżej 250 pracowników), 82% pracuje w firmach prywatnych, a 50% badanych ma staż pracy krótszy niż 8 lat.

Jagoda Jurczak
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: