eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › ZUS: jak uzyskać wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy za czas kwarantanny?

ZUS: jak uzyskać wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy za czas kwarantanny?

2020-03-23 13:25

ZUS: jak uzyskać wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy za czas kwarantanny?

Kwarantann domowa © lassedesignen - Fotolia.com

Jeśli właśnie wróciłeś z zagranicy i czeka cię odbycie obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny, możesz otrzymać świadczenie chorobowe. W tym celu musisz złożyć specjalne oświadczenie, które powinno trafić do ZUS nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia, w którym zakończyłeś okres kwarantanny. Sprawdź, czy przysługuje ci takie uprawnienie.

Przeczytaj także: COVID-19: kwarantanna i izolacja uprawniają do świadczenia chorobowego

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, osoba powracająca obecnie z zagranicy musi poddać się obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantannie. Z treści najnowszego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia wynika, że w takiej sytuacji osobie, która objęta jest ubezpieczeniem chorobowym, a więc np.:
  • pracownikowi (ubezpieczenie obowiązkowe),
  • zleceniobiorcy (ubezpieczenie dobrowolne),
  • osobie prowadzącej działalność pozarolniczą (ubezpieczenie dobrowolne),

przysługują świadczenia z tytułu choroby – wynagrodzenie za czas choroby wypłacane przez pracodawcę na podstawie art. 92 kodeksu pracy lub zasiłek chorobowy.

W celu uzyskania wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego osoba objęta kwarantanną musi złożyć specjalne oświadczenie, którego wzór zamieszczamy poniżej. Należy to zrobić w ciągu 3 dni roboczych, liczonych od dnia zakończenia kwarantanny. Pracownik lub zleceniobiorca składa je do swojego płatnika składek, czyli np. pracodawcy, zleceniodawcy.

fot. lassedesignen - Fotolia.com

Kwarantann domowa

Za czas obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny, możesz otrzymać świadczenie chorobowe.


- Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie może być przekazane elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Na naszej stronie internetowej jest instrukcja jak to zrobić - tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.


Ważne terminy i dokumenty


Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek, jak najszybciej (nie później niż w terminie 7 dni) przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Może to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W takim przypadku dołącza też skan lub zdjęcie oświadczenia potwierdzonego za zgodność z oryginałem do zaświadczenie Z-3/Z-3a.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS.
- Również zachęcamy do przekazania go elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznej. Można je złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-53, czyli Wniosku o zasiłek chorobowy. W tym przypadku również należy dołączyć skan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia - dodaje Beata Kopczyńska

Weryfikacja oświadczeń


Zarówno zakład pracy, który wypłaca świadczenie, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych, może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu.

Należy pamiętać, że jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu osoby, która odbywa kwarantannę z obowiązku jej odbywania, osoba ta powinna o tym poinformować wypłacającego wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy (np. pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS).
- Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. To oznacza, że w tej sytuacji zleceniobiorcy oraz przedsiębiorcy muszą mieć opłaconą składkę chorobową, która jest dobrowolna - podkreśla rzeczniczka.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: