eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile zarobili twórcy Wiedźmina?

Ile zarobili twórcy Wiedźmina?

2016-04-16 00:26

Ile zarobili twórcy Wiedźmina?

Ile zarobili twórcy Wiedźmina? © blackday - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wiedźmin jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich gier komputerowych. Firma, która ją opracowała – CD Projekt SA podaje, że do końca 2015 roku sprzedało się łącznie ponad 20 milionów sztuk gier Wiedźmin, Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz Wiedźmin 3: Dziki Gon. Miedzy innymi dzięki temu łączny wynik netto Grupy CD Projekt za lata 2012-2015 wyniósł 389,7 mln PLN, a kurs akcji w tym samym okresie wzrósł o ponad 350%. Warto zauważyć, że w 2015 roku (rok premiery Wiedźmina 3) przychody netto CD Projektu wzrosły z 96,2 mln PLN do 798 mln PLN. W Sedlak & Sedlak postanowiliśmy się przyjrzeć, jak te wyniki wpłynęły na pensję osób zarządzających w spółce.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia dyrektorów w 2015 roku

Zarobki osób zarządzających w CD Projekt


W 2014 roku wartość wynagrodzeń, nagród i korzyści wypłaconych członkom zarządu (wraz z wynagrodzeniami od podmiotów zależnych) wyniosła 2,2 mln PLN. Kwota ta zawierała premie w wysokości po 176 tys. PLN dla dwóch członków zarządu. Natomiast w 2015 roku wartość stałej części wynagrodzenia osób zarządzających oraz wynagrodzeń od podmiotów zależnych wyniosła 1,9 mln PLN.

Program motywacyjny funkcjonujący w CD Projekt


Podane w tabeli kwoty to jednak nie wszystkie pieniądze, jakie zostały wypłacone lub naliczone twórcom Wiedźmina. W spółce funkcjonował bowiem program motywacyjny oparty o akcje spółki obejmujący lata 2012-2015. Zawierał on dwa kryteria: rynkowe i wynikowe.

Kryterium rynkowe odpowiadało za 20% potencjalnych uprawnień. Warunkiem spełnienia uprawnień do programu był wzrost kursu akcji spółki na GPW o 100 punktów procentowych wyższy niż wzrost indeksu WIG w tym samym czasie. W trakcie trwania programu WIG wzrósł o 25,6 %, a akcje CD Projekt w tym samym czasie wzrosły o 353%. Oznacza to że warunki przyznania praw do programu zostały spełnione.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Wynagrodzenie zasadnicze członków zarządu i otrzymane od spółek zależnych 2015

W 2015 roku wartość stałej części wynagrodzenia osób zarządzających oraz wynagrodzeń od podmiotów zależnych wyniosła 1,9 mln PLN.


Kryterium wynikowe odpowiadało za 80% uprawnień. Aby zostało zrealizowane skonsolidowany zysk netto za lata 2012-2015 w przeliczeniu na jedną akcję spółki musiał wynieść 2,436 PLN. W rzeczywistości wyniósł on 4,11 PLN, co oznacza przebicie progu przyznania praw do wypłaty świadczeń z programu o 69%.

CD Projekt SA w sprawozdaniu z działalności za 2015 rok podał wysokość naliczonej części zmiennej wynagrodzenia uzależnionej od łącznego zysku netto Grupy Kapitałowej za lata 2012-2015. Wymienione wartości przedstawia tabela poniżej. Nie podano jednak ile z tych kwot zostało już wypłaconych członkom zarządu.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Naliczona kwota wynagrodzenia zmiennego wynikająca z systemu motywacyjnego w CD Projekt SA

CD Projekt SA w sprawozdaniu z działalności za 2015 rok podał wysokość naliczonej części zmiennej wynagrodzenia uzależnionej od łącznego zysku netto Grupy Kapitałowej za lata 2012-2015.


Podsumowanie


Kwota wynagrodzenia zasadniczego członków zarządu CD Projekt pomiędzy 2014 a 2015 rokiem nie zmieniła się. Wydaje się to nieprawdopodobne biorąc pod uwagę ogromny sukces Wiedźmina 3. Należy jednak zauważyć, że członkom zarządu naliczone zostały kwoty wynagrodzenia zmiennego opartego na programie motywacyjnym. Przełożenia sukcesu wydawniczego na pensje zarządu dopatrywałbym się właśnie tam.

Konrad Akowacz
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: