eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Zmiana pracy: jak odejść i zachować dobre relacje?

Zmiana pracy: jak odejść i zachować dobre relacje?

2016-02-15 00:21

Zmiana pracy: jak odejść i zachować dobre relacje?

Jak odejść i zachować dobre relacje? © Brian Jackson - Fotolia.com

Zdecydowałeś się na zmianę i przyjąłeś ofertę nowej pracy? To ekscytujący moment, ale w praktyce wielu z nas stresuje wręczenie wypowiedzenia naszemu obecnemu pracodawcy. Ważne, aby odpowiednio to zrobić i nie spalić za sobą mostów. Świat jest mały, powiedzenie to jest bardzo prawdziwe również w kwestiach zawodowych. Kręgi zawodowe, w których funkcjonujemy, zazębiają się ze sobą, a tego typu informacje szybko się rozchodzą. Może się okazać, że opinia o Tobie wyprzedzi Ciebie samego w nowej pracy. Eksperci monsterpolska.pl radzą, jak przejść przez ten proces i ochronić swoją reputację.

Przeczytaj także: Odejście z pracy: jak zostawić po sobie dobre wrażenie?

Rozmowa sam na sam


Jeśli zdecydowałeś się na nowe wyzwanie zawodowe, to pierwszą przeszkodą na Twojej drodze będzie powiedzenie o tym szefowi. Jeśli nie lubisz konfrontacji, wysłanie e-maila z informacją, że odchodzisz może wydawać się kuszące. Postaw się jednak na miejscu swojego przełożonego i pomyśl, jak sam byś zareagował na tak przekazaną informację. Otwarta rozmowa w cztery oczy, jeszcze zanim podzielisz się wiadomością ze współpracownikami, będzie dowodem na to, że szanujesz firmę i swojego managera – podkreślają eksperci Monster Polska.

Emocje pod kontrolą


Jeśli myślisz o daniu ujścia swojej frustracji, przeanalizuj to w szerszej perspektywie i zastanów się, co może z tego wyniknąć. Może chwilowa satysfakcja, ale prawda jest taka, że nigdy nie wiesz, kogo spotkasz na swojej drodze zawodowej. Twój znienawidzony szef jutro może okazać się potencjalnym klientem. Dlatego lepiej swoje żale i pretensje zachować dla siebie. Osoby, które są w stanie utrzymać dobre relacje z byłymi pracodawcami, otrzymują dobre referencje, możliwość ponownego zatrudnienia w swojej startej firmie, lepsze perspektywy zawodowe oraz dobre kontakty, które mogą zaowocować w przyszłości.

fot. Brian Jackson - Fotolia.com

Jak odejść i zachować dobre relacje?

Poinformuj szefa, kiedy dokładnie chcesz odejść. Zadbaj o to, aby mieć to wszystko na piśmie.


Doceń aktualnego pracodawcę


Każdy z nas chciałby, aby taka rozmowa trwała najkrócej jak to możliwe. Jednak w takiej sytuacji szef zasługuje na wyjaśnienie Twojej decyzji. Bądź optymistą i powiedz co zawdzięczasz firmie i swojemu szefowi. Podziękuj za szansę, jaką Ci dano i podkreśl, ile się nauczyłeś. Grzecznie wyjaśnij, dlaczego odchodzisz – skup się raczej na korzyściach z nowej pracy, a nie na rzeczach, które przeszkadzały Ci w obecnej firmie. Poinformuj szefa, kiedy dokładnie chcesz odejść. Zadbaj o to, aby mieć to wszystko na piśmie – radzą eksperci Monster Polska.

Nie obniżaj standardów


Ustal, jaki okres wypowiedzenia Cię obowiązuje. Prawdopodobnie w tym czasie będziesz mniej zaangażowany w codzienną pracę zespołu. Pamiętaj, że to nic osobistego. To część procesu przekazania Twoich obowiązków, a nie powód, abyś mniej się angażował w pracę. Powinieneś pracować tak, jakbyś chciał zostać pracownikiem miesiąca. Obniżenie swoich standardów etycznych na ostatniej prostej, może spowodować, że lata ciężkiej pracy pójdą na marne i pozostawisz po sobie negatywne wrażenie. To z kolei może wrócić do Ciebie przyszłości w nieoczekiwanym momencie – dodają eksperci Monster Polska.

Zadbaj o referencje i kontakty


Na koniec zadbaj o to, żeby pozostać w kontakcie z osobami, które poznałeś w pracy i swoimi mentorami, nie tylko z przyjaciółmi. Postaraj się uzyskać zgodę kogoś z firmy, aby w przyszłości udzielił Ci referencji. Zrób listę osób, które mogą się okazać pomocne w Twoim dalszym życiu zawodowym i upewnij się, że w mailu pożegnalnym pozostawisz swoje namiary. Wyjście na wspólnego pożegnalnego drinka może być dobrym pomysłem, ale uważaj, aby nie powiedzieć lub zrobić czegoś, czego będziesz potem żałować. Jeśli zostaniesz poproszony o powiedzenie kilku słów do całego zespołu na pożegnanie, krótkie dziękuję będzie wystarczające, szczególnie, jeśli wcześniej porozmawiasz z każda osobą, której chciałbyś podziękować w specjalny sposób.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • odejście z pracy

    WeronikaN2 / 2016-02-19 13:47:21

    Bardzo dobre rady . Niestety czasem jest tak,że szef jest bardzo niezadowolony z odejścia pracownika i namawia do pozostania w firmie, a jeśli się odmówi to rozstanie nie jest w zgodzie. Jednak skoro odchodzimy do innej pracy to zawsze są jakieś powody. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: