eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Odejście z pracy: jak zostawić po sobie dobre wrażenie?

Odejście z pracy: jak zostawić po sobie dobre wrażenie?

2016-01-21 00:20

Odejście z pracy: jak zostawić po sobie dobre wrażenie?

Jak zostawić po sobie dobre wrażenie odchodząc z pracy? © Andrey Popov - Fotolia.com

Nawiązane w pracy relacje możesz traktować na rynku niemal jak walutę. Koledzy czy podwykonawcy, z którymi miałeś okazję wcześniej współpracować mogą jeszcze nie raz pojawić się na twojej ścieżce zawodowej. Np. pomagając w procesie poszukiwania nowej pracy, podsuwając atrakcyjne oferty, dzieląc się kontaktami lub wystawiając pozytywne referencje. Jeśli decydujesz się opuścić dotychczasową firmę, musisz zadbać o te kontakty. Jak odejść by zostawić po sobie dobre wrażenie?

Przeczytaj także: Czas na zmianę pracy? 10 sygnałów, których nie należy lekceważyć

Dziś coraz więcej mówi się o wadze networkingu i nawiązywaniu nowych znajomości. Musimy jednak pamiętać także o tych, z którymi pracowaliśmy do tej pory i nauczyć się, że sposób w jaki rozstajemy się z firmą może znacząco wpłynąć na nasze życie zawodowe. Dlatego poinformuj zespół i współpracowników o tym, że odchodzisz i w miarę możliwości wyjaśnij im powody. Jeśli przyczyną był konflikt unikaj obrażania obecnego szefa. Zachowaj się z klasą i pozostaw po sobie dobre wrażenie. Daj znać zewnętrznym podwykonawcom, że opuszczasz firmę i zostaw namiary na siebie – być może już niedługo te kontakty okażą się przydatne. Szczególnie, jeśli przechodzisz do innej firmy w tej samej branży.

Podziękuj właściwym osobom


Rozejrzyj się dookoła i zastanów się z kim masz największe szanse spotkać się w przyszłości na polu zawodowym, a nawet kto może pomóc ci w rozwijaniu kariery. Podziękuj swojemu szefowi za szansę jaką dostałaś w tej firmie, za wszystko czego mogłaś się od niego nauczyć. Podkreśl, że bardzo cenisz sobie czas spędzony z nimi. Nie zawsze będzie to w 100% prawda, jednak postaraj się wyłuskać najlepsze rzeczy, jakie spotkały cię w tej pracy. Porozmawiaj także z szefami innych działów, szczególnie, jeśli chociaż pośrednio miałeś okazję z nimi współpracować. Spraw by cię zapamiętali.

Zostaw po sobie porządek


W realizowanych projektach, dokumentach, na biurku. To bardzo ważne. Poświęć ostatnie dni w pracy na porządkowanie swoich spraw. Podkreślisz tym samym swój profesjonalizm i zostawisz bardzo dobre wrażenie. Twoje dotychczasowe biurko powinno pozostać czyste, a prowadzone przez ciebie działania zamknięte lub przekazane odpowiednim osobom – podpowiadają eksperci portalu monsterpolska.pl.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Jak zostawić po sobie dobre wrażenie odchodząc z pracy?

Nawet jeśli masz już dość obecnego miejsca pracy i marzysz o tym, aby jak najszybciej z niego uciec, w dobrym tonie będzie przygotowanie odpowiednich instrukcji dla twojego następcy.


Przygotuj odpowiednie instrukcje


Nawet jeśli masz już dość obecnego miejsca pracy i marzysz o tym, aby jak najszybciej z niego uciec, w dobrym tonie będzie przygotowanie odpowiednich instrukcji dla twojego następcy. Powinny zawierać informacje o stanie projektów (jeśli nie miałeś ich komu przekazać), spis haseł, informacje o tym, gdzie zapisane są poszczególne pliki, kontakty do najważniejszych dostawców i podwykonawców, dodatkowe informacje o relacjach z klientami czy dostawcami, które mogą pomóc nowej osobie w pierwszych kontaktach. Postaraj się zostawić jak najwięcej szczegółów – to także sposób na pokazanie dotychczasowemu szefowi jak ważne było twoje stanowisko i podkreślenie, że stracił ważnego pracownika.

Opuszczając dotychczasową firmę nie chwal się, gdzie przechodzisz i ile będziesz zarabiał. Pokora i szacunek wobec tych, którzy zostają (szczególnie, jeśli w firmie nie działo się najlepiej) są na wagę złota. Będąc już po drugiej stronie nigdy nie zdradzaj tajemnic poprzedniej firmy i nie mów źle na jej temat. Takie informacje mogą bardzo szybko dotrzeć do uszu twojego nowego szefa i na pewno nie przysporzą ci jego przychylności.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: