eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Wystarczą 4 kroki, aby sprawdzić uczciwość pracodawcy

Wystarczą 4 kroki, aby sprawdzić uczciwość pracodawcy

2015-04-14 00:20

Wystarczą 4 kroki, aby sprawdzić uczciwość pracodawcy

Lepiej sprawdź firmę, zanim zaczniesz w niej pracować © kebox - Fotolia.com

Otrzymałeś intratną propozycję pracy? Zanim zrezygnujesz z dotychczasowego pracodawcy, sprawdź jego następcę. O nieuczciwość dzisiaj niestety nietrudno - dane Państwowej Inspekcji Pracy wskazują, że tylko w minionym roku kwota niewypłaconych pensji sięgnęła aż 171,4 mln złotych. Lepiej zatem być przezornym i wykonać 4 proste kroki, które pozwolą na zweryfikowanie rzetelności przyszłego szefa - radzą eksperci BIG InfoMonitor.

Przeczytaj także: Czy po pandemii znajdzie się praca dla Ukraińców?

Z badań przeprowadzonych przez MillwardBrown na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że wynagrodzenia za pracę plasuje się na drugiej pozycji w hierarchii regulowania zobowiązań przez polskie firmy, zaraz po zobowiązaniach wobec ZUS i Urzędu Skarbowego. Mimo to statystyki przedstawione przez PIP nie pozostawiają złudzeń - w minionym roku pensji nie dostało 83,3 tys, pracowników, a kwota zadłużenia z tytułu nie wypłaconych wynagrodzeń przekroczyła 171 milionów złotych. Takiej sytuacji można jednak przeciwdziałać, sprawdzając rzetelność pracodawcy jeszcze przed przyjęciem oferty zatrudnienia.
- Sposobem na uniknięcie kłopotów z brakiem pensji jest weryfikowanie wiarygodności przedsiębiorstw poprzez kilka, ogólnodostępnych źródeł. Jednym z nich są bazy Biur Informacji Gospodarczej, w których można znaleźć dane o zaległościach płatniczych lub ich braku danej firmy. Jeżeli to pozytywne wiadomości, możemy być pewni, że pieniądze będą wpływać regularnie na nasze konto. Natomiast jeśli firma nie płaci kontrahentom, możemy się spodziewać problemów. Warto wtedy się zastanowić, czy ryzyko, jakie niesie ze sobą każda zmiana pracy, jest tego warte – tłumaczy Mariusz Hildebrand, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor.

fot. kebox - Fotolia.com

Lepiej sprawdź firmę, zanim zaczniesz w niej pracować

Sprawdź, czy dana firma nie ma długów. Możesz to zrobić znając NIP danego przedsiębiorstwa, korzystając z bazy np. BIG InfoMonitor przez Internet.


Warto także podkreślić, że poprzez usługi biur informacji gospodarczych, możemy również monitorować na bieżąco czy nie ma nowych wpisów o zaległych płatnościach firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. W przypadku, gdy pojawią się pierwsze przesłanki o kłopotach finansowych firmy, a tym samym zostanie ona wpisana do rejestru dłużników, będziemy w stanie pozyskać o tym informację. Pozwoli to nam zarówno zacząć ograniczać wydatki, aby mieć oszczędności na „czarną godzinę”, jak również będzie to dla nas sygnał do szukania nowej pracy.

4 kroki, aby zweryfikować pracodawcę:


  1. Sprawdź, czy dana firma nie ma długów. Możesz to zrobić znając NIP danego przedsiębiorstwa korzystając z bazy np. BIG InfoMonitor przez Internet. Wystarczy zarejestrować się na stronie BIG.pl, a następnie wejść do zakładki „raporty”. Jednorazowy koszt takiego sprawdzenia wynosi ok. 30 zł.
  2. Sprawdź opinie, ale wybieraj wiarygodne źródła – osoby, które znasz lub np. portale związane z karierą zawodową. Możemy tam znaleźć informacje na temat danej firmy wpisywane przez byłych i obecnych pracowników.
  3. Sprawdź certyfikaty, jakie dana firma posiada, np. Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo, który otrzymują tylko te przedsiębiorstwa, które nie figurują w bazach BIG InfoMonitor, BIK i ZBP oraz nie zalegają w ZUS i US na dzień przyznania certyfikatu.
  4. Sprawdź w GUS, na podstawie NIP, czy dana firma istnieje, czy nie jest np. w procesie upadłości, etc.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: