eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Poszukiwanie pracy przez osoby 45+

Poszukiwanie pracy przez osoby 45+

2012-07-24 00:20

Przeczytaj także: Jak aktywnie szukać pracy?


4. Mało zróżnicowane metody poszukiwania pracy – brak aktywności

Badania przeprowadzone wśród bezrobotnych powyżej 45. roku życia ukazują, że główne metody, jakie wykorzystują podczas szukania pracy, to wizyta w urzędzie pracy, wykorzystywanie znajomości oraz wyszukiwanie ogłoszeń w prasie. Oprócz tych metod istnieje o wiele więcej możliwości poszukiwania ofert pracy. Bezpośrednie kontakty z pracodawcami, bywanie na targach i giełdach pracy, na spotkaniach branżowych oraz wszędzie tam, gdzie poszukujący pracy mają możliwość pozyskania kontaktów, jakie pomocne mogą być przy znalezieniu pracy – wpływa na zbudowanie własnego wizerunku jako osoby dynamicznej, zaangażowanej, kreatywnej i aktywnej, czyli osoby, która posiada wszystkie te cechy, które nie kojarzą się (często mylnie) z osobami dojrzałymi, a które cenione są na rynku pracy.

Należy pamiętać, że obecnie ograniczanie się do tradycyjnych metod poszukiwania pracy to za mało. Śledzenie ofert pracy, jakie pojawiają się w prasie, Internecie, urzędzie pracy to jedynie niewielka część aktywności, jaką podjąć powinny osoby poszukujące pracy. Inne formy to m.in.:
  • bezpośrednie kontakty z pracodawcami – w tym celu warto śledzić wszelkie informacje na temat tego, gdzie i kiedy powstają nowe zakłady pracy, jakie firmy rozszerzają swoją działalność itp. Wiedza taka może pozwolić poszukującemu pracy na złożenie swojej aplikacji wcześniej, niż zrobi to konkurencja;
  • umieszczanie ogłoszeń w stylu „poszukuję pracy” – ogłoszenia takie powinny
    jednak być prawidłowo zredagowane, ściśle określać, jakiej pracy poszukujemy, jakie mamy kompetencje, co możemy zaoferować pracodawcy. Umieszczać je możemy w prasie, internecie, na portalach społecznościowych, jak również wysyłać bezpośrednio do firm;
  • warto uczestniczyć także w giełdach pracy, targach pracy, dniach otwartych organizowanych np. w zakładach pracy;
  • ważnym sposobem poszukiwania pracy jest także wykorzystywanie tzw. sieci kontaktów.
Niemalże każdy poszukujący pracy zdaje sobie sprawę ze skuteczności tej metody, jednakże niewielu z nich wie tak naprawdę, jak z tej metody korzystać. Sieć kontaktów to wszyscy ci, których znamy bądź poznać możemy. To rodzina, znajomi ze szkolnej ławki, znajomi znajomych itp. Biorąc pod uwagę tę metodę podczas poszukiwań pracy, musimy zdawać sobie sprawę, iż na to, jak odbierają nas inni, składa się cały nasz wizerunek;
  • formą aktywnego poszukiwania pracy jest także podjęcie się wolontariatu. Jest to metoda popularna zwłaszcza wśród osób młodych; osoby dojrzalsze, mamy wrażenie, często zapominają o tym, iż mają taką alternatywę. Często także nie chcą podejmować się takiej formy działalności, gdyż nie wiążą się z nią aspekty, na których szczególnie im zależy, np. stała pensja, staż pracy. Wolontariat może być tylko formą przejściową, która może przynieść wiele pozytywnych skutków. Pozwala zaprezentować się pracodawcy jako osoba zaangażowana i aktywna, mamy szansę na uniknięcie bądź zmniejszenie luki w naszym życiorysie zawodowym, poznajemy nowych ludzi, obcujemy z innymi, wykonujemy pracę, która pozwala nam poczuć, że jesteśmy potrzebni.
5. Bierność i obojętność wobec pracy

Potencjalni pracodawcy zwykle szukają osób pełnych energii i ekscytacji. To znaczy osób, które wykazują chęci, by pracować, chęci, by się rozwijać! Bierność, obojętność, brak „błysku w oku” to cechy, które zwykle zrażają innych nawet w codziennych kontaktach międzyludzkich, a co dopiero podczas poszukiwania pracy.

Brak ekscytacji podczas poszukiwania pracy to pewnego rodzaju minus, który nie dotyczy tylko i wyłącznie osób w wieku 45+; dotyczyć może on wszystkich, bez względu na wiek. Uświadomienie sobie tego przez poszukujących pracy może przyczynić się do umocnienia ich pozycji na tym polu działania, do bardziej racjonalnego i przemyślanego kształtowania swojego wizerunku. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, by nagle osoby w wieku 45+ wzięły sobie do serca rady o aktywności, przebojowości i ekscytacji i udawały kogoś, kim nie są. Rekrutujący zapewne szybko się zorientują, że to pewnego rodzaju poza, i efekt będzie odwrotny do oczekiwanego. Osoby takie mogą wydać się po prostu śmieszne. Ważne zatem, aby być naturalnym. Jednakże postawa wyrażająca zgorzknienie i znudzenie podświadomie może wyrażać niechęć. A żaden pracodawca nie zatrudni osoby, która sprawia wrażenie takiej, której nie chce się pracować.

6. Koncentrowanie się na tym, co dana osoba chce osiągnąć w danej pracy, a nie na tym, co może zaoferować pracodawcy

Osoby poszukujące pracy często zbyt roszczeniowo podchodzą do kwestii warunków zatrudnienia. Koncentrują się na wysokości zarobków, rodzaju umowy, wszelkich dodatkowych świadczeniach oferowanych przez pracodawców, nie przykuwając tyle samo uwagi do tego, co tak naprawdę one same są w stanie zaoferować pracodawcy. Dostrzec to można we wszystkich grupach wiekowych, jednakże w grupie osób 45+ problem ten bywa szczególnie widoczny. Osoby takie bowiem mają już swoje określone oczekiwania, uprzedzenia, np. co do innych form zatrudnienia aniżeli na pełen etat itp. Warto zatem podczas poszukiwania pracy zastanowić się, czego może oczekiwać od poszukującego pracy pracodawca. Jeżeli dana osoba pozostaje aktualnie bez pracy, to czas wolny może poświęcić na doszkalanie się, pozyskiwanie dodatkowych kwalifikacji, jakie mogą być przydatne na stanowisku, o jakie się ubiega.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: