eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Utrata pracy: jak się zachować?

Utrata pracy: jak się zachować?

2012-03-11 00:21

W dzisiejszych czasach nikt raczej nie liczy, a wręcz nie planuje sytuacji, w której będzie pracować przez cały czas w jednym zawodzie. Dynamika zmian rynkowych i postępujące ułatwienia w zakładaniu działalności gospodarczych powodują, że rynek pracy jest bardzo niestabilny i w miejsce wizji pewnego, długoletniego zatrudnienia może nas zaskoczyć nieoczekiwaną utratą pracy. Jak się wtedy zachować?

Przeczytaj także: Polscy inżynierowie a utrata pracy

1. Schowaj swoje emocje

Przyczyny utraty pracy są bardzo różne i tak samo różny jest ich wpływ na psychikę. Jednak bez względu na powody, zwolnienie zawsze jest ciosem zadanym naszemu ego. Praktycznie pewne są pytania zadawane samemu sobie – dlaczego akurat ja? Czy rzeczywiście jestem tak beznadziejny/a? Przecież się starałem/am!

Niezależnie od przyczyny zwolnienia, emocje należy zachować dla siebie. Nie ma nic gorszego, niż wyrzuty rozgoryczonego, przepełnionego złością, świeżo zwolnionego pracownika przed byłym szefem. Dlaczego?

2. Myśl o swojej przyszłości zawodowej, a nie o tym co się stało

Damian jest magistrem polonistyki po jednej z renomowanych, państwowych uczelni. Pracując w różnych zawodach od wczesnych lat studenckich, jak sam mawia, "z niejednego pieca chleb już jadał". Dorywcze prace, praktyki studenckie, aż w końcu kilka przygód z prywatnymi agencjami reklamowymi. Meta jego dotychczasowej kariery? Własna działalność gospodarcza.

- Moją ostatnią pracą było stanowisko copywritera w agencji marketingowej – wspomina Damian – Jednak z racji słabej sytuacji na rynku i - teraz kiedy na to mogę spojrzeć z innej perspektywy - pewnej niezaradności w pozyskiwaniu zleceń przez szefostwo, przeprowadzono redukcję zatrudnienia. Oczywiście pierwszym do zwolnienia byłem ja – z racji najkrótszego stażu.

Damian przez pewien czas szukał oferty stałej pracy, żyjąc w międzyczasie z pojedynczych zleceń.

Miał szczęście - po trzech miesiącach od zwolnienia skontaktował się z nim pierwszy poważny klient – firma należąca do znajomego jego byłego szefa! Został polecony jako sumienny, zdolny copywriter. Od tamtego czasu udało mu się założyć działalność, pozyskać wielu nowych klientów – w tym od czasu do czasu zlecenia z byłej firmy. Damianowi udało się odwrócić porażkę w sukces.

3. Wszystko przyjmuj spokojnie i z dystansem

Historii takich jak Damiana jest bardzo wiele. Morał z niej płynący jest bardzo prosty – w żadnym wypadku nie należy palić za sobą mostów. Gdyby Damian, reagując agresywnie na „niesprawiedliwe zwolnienie“, podzielił się z szefem swoim zdaniem na temat firmy, cała historia mogłaby się kompletnie inaczej potoczyć. Jednak wiele osób reaguje bardzo emocjonalnie na zwolnienie, starając się zracjonalizować przeżyty szok, szukając przyczyny poza swoją osobą – co bardzo często wiąże się z obciążaniem winą byłego kierownictwa, kolegów z pracy czy wręcz firmy jako całości.

Przyczyn utraty pracy jest dużo – mogą one być niezależne od nas, tak jak opisana wyżej redukcja etatów spowodowana złą koniunkturą na rynku, fuzją z innym podmiotem, czy wręcz rozwiązaniem całego przedsiębiorstwa. Przyczyny zależne – czyli nasze własne błędy, niekompetencja czy brak odpowiednich kwalifikacji są stosunkowo, o dziwo, rzadsze (gdyż w tym wypadku prawdopodobnie w ogóle nie dostalibyśmy się na określone stanowisko).

Jednak w obu przypadkach nieodmiennie przeżywamy stres związany z poczuciem niepewności co do przyszłych losów, brakiem środków do życia, utratą prestiżu zawodowego, zwłaszcza, jeśli nasze zwolnienie było niespodziewane. Pojawia się poczucie krzywdy, odrzucenia, często pragnienie zemsty i odegrania się na realnych osobach, które do czegoś mogły się przyczynić. Przejawów tytułowego "Palenia mostów" jest bardzo wiele – od wypowiedzianych z goryczą nieodpowiednich słów w stosunku do szefa podczas odbierania zwolnienia, po zwyczajne wyjście z biura bez słowa pożegnania – nawet bez zabrania swoich osobistych rzeczy.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: